Situace na železnici a dodávkách proudu se po větru uklidňuje. Větrné počasí se ale vrátí

V Česku bylo kolem dnešního poledne téměř 10.000 odběratelů odříznutých od dodávek proudu čtvrtečním silným větrem. Nejvíce zákazníků bez elektřiny je v Karlovarském kraji, středních Čechách a na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny, vyplývá z vyjádření mluvčích distribučních firem.

Ilustrační foto

Vítr ve čtvrtek přes den připravil o dodávky proudu v jeden okamžik přes 300.000 odběratelů. Dnes ráno bylo bez elektřiny kolem 12.000 domácností. Větrná bude v Česku také dnešní noc a sobota. Vítr už by ale podle meteorologů neměl mít takovou sílu jako ve čtvrtek.

Společnost ČEZ Distribuce měla dnes kolem poledne bez dodávek proudu zhruba 5500 odběratelů, řekla ČTK mluvčí firmy Soňa Holingerová. Nenaplnil se tak předpoklad z rána, že by dodávky mohly být plně obnoveny už dnes dopoledne.

Nejvíce odříznutých zákazníků firma evidovala v Karlovarském kraji, kde bylo v poledne bez proudu na 1500 odběratelů. Kolem tisícovky domácností míst bez elektřiny bylo ve středních Čechách. V ostatních krajích to byly nanejvýš stovky zákazníků.

Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl kolem poledne bez proudu kolem 3500 zákazníků. Nejvíce jich bylo podle mluvčího firmy Romana Šperňáka v regionu na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. Na Blanensku v okolí Velkých Opatovic se navíc objevila nová porucha na vedení, kterou způsobil čtvrteční vítr.

Silný vítr hrozí na většině území podle meteorologů také od dnešního do sobotního večera. "Ve srovnání se čtvrtkem by měl být vítr o něco slabší," uvedl dnes ráno na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tlaková níže Eunice podle jeho odhadu přinese do nížin nárazy větru o rychlosti 50 až 90 kilometrů v hodině, na horách i kolem 110 kilometrů v hodině.

Vítr poničil Lesům ČR asi 150.000 m3 dřeva, jde o běžnou škodu

Čtvrteční silný vítr poničil v lesích spravovaných státním podnikem Lesy České republiky (LČR) v celé zemi podle předběžných odhadů asi 150.000 metrů krychlových dřeva. "Škody nejsou plošné, v tomto ročním období nejde o nic mimořádného," řekla dnes ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Návštěvníkům lesů lesníci doporučují obezřetnost, a to i vzhledem k předpovědi meteorologů, podle které bude větrné počasí pokračovat i o víkendu.

Větrem poničené dřevo představuje přibližně 1,5 procenta z letos plánované těžby Lesů ČR ve výši 10,2 milionu metrů krychlových. Představuje to asi 150.000 stromů. "Vítr vyvrátil, nalomil nebo zlomil jednotlivé stromy, a to ve všech regionech. Škody budeme moci upřesnit během následujících dní," uvedla mluvčí.

Vichřice v lesích KRNAP větší škody nezpůsobila, poničila do 5000 m3 dřeva

Vichřice doprovázená silným deštěm, která se přes Královéhradecký kraj přehnala ve čtvrtek, v Krkonoších na lesních porostech větší škody nenapáchala. Podle dosavadních zjištění silný vítr na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničil odhadem méně než 5000 metrů krychlových dřeva. Na území národního parku jde spíše o jednotlivé stromy či malá ložiska. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Při pohybu v lesích by si lidé měli přesto dávat pozor na padající větve či části stromů.

"Zásadní škody vichřice nezpůsobila. Co zatím víme, tak jde většinou o jednotlivosti, možná zlomy ve vrcholových partiích stromů. V Krkonoších čtvrteční vichřice nebyla výjimečná. Odhadujeme, že vítr na území KRNAP poničil řádově nižší jednotky tisíců kubíků dřeva," řekl ČTK Drahný.

Podle něj jsou stromy zasažené čtvrteční vichřicí rozprostřeny po celé ploše hor, což není nic neobvyklého. Horší by bylo, kdyby se škody soustředily v jedné lokalitě.

Témata: počasí | Vichřice

Česko podle předpovědi počasí zasáhnou dnes večer bouřky

18.09.2023 12:15 Dnes večer se nad územím České republiky očekávají silné bouřky, které budou provázeny nárazy větru…

Na jihovýchodě Česka hrozí od odpoledních hodin bouřky

13.09.2023 11:48 Přes Česko ve středu od západu postupuje zvlněná studená fronta, která přinese i bouřky. Český…

Počasí bude příští týden opět s tropickými teplotami

10.09.2023 12:46 Do Česka se příští týden vrátí tropické počasí. Podle meteorologů zkraje týdne teploty překonají…

Tornádo na Slovensku vyřadilo z provozu termální koupaliště

29.08.2023 16:46 Nejen z Česka jsou stále častěji hlášena pozorování tornád. Podezření na řádění rotujícího víru…

Deštivé počasí se přesouvá na východ, hrozí tam i vzestup hladin řek

29.08.2023 12:30 Zatímco v pondělí zkropil vydatný déšť především Čechy, dnes a v noci na zítra se spustí na Moravě…

Meteorologové varují před deštěm v Čechách a bouřkami na Moravě

28.08.2023 12:53 V Čechách bude během dalšího průběhu pondělí sílit déšť, na Moravu a do Slezska dorazí srážky večer…

Hasiči měli kvůli počasí plné ruce práce. Bouřky připravily o elektřinu…

27.08.2023 09:31 V důsledku večerní a noční bouřky vyjeli hasiči k více než tisíci událostem. Od večera do 07:00…

Počasí: Do Česka míří velmi silné bouřky, mohou padat kroupy

26.08.2023 12:28 Aktuálně se bouřky, doprovázené občasnými přívalovými dešti a krupobitím, pohybují přes východní…

Americkým státem Michigan se prohnala série tornád, několik mrtvých

26.08.2023 09:21 Nejméně sedm tornád se přehnalo americkým státem Michigan. V kombinaci se silnými bouřemi si…

Tropické počasí končí. Česko dnes zasáhnou silné bouřky

25.08.2023 15:10 V České republice se dnes očekávají silné bouřky s nárazy větru, kroupami a přívalovým deštěm.…

Související:

Nejnovější