Situace v Záporožské elektrárně je vysoce riziková, varuje MAAE

Kvůli přerušení dodávek elektřiny do Záporožské jaderné elektrárny, které zavinilo ostřelování, je situace na místě vysoce riziková a je nutné v okolí zařízení co nejrychleji ustavit ochrannou zónu. Dnes to prohlásil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Výpadky proudu a nedostatečné personální zajištění v elektrárně podle něj "podstatně zvýšily nebezpečí jaderné havárie".

Záporožská jaderná elektrárna

Petro Kotin, šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom, agentuře AFP řekl, že ruští vojáci, kteří elektrárnu obsadili, zastrašují a mučí tamní zaměstnance, dva z nich podle něj ubili k smrti.

Enerhoatom, provozovatel ukrajinské elektrárny od jara obsazené ruskými jednotkami, podle Grossiho zvažuje odstavení posledního fungujícího reaktoru. Pravděpodobnost, že se podaří spolehlivé dodávky elektřiny do elektrárny obnovit, je velmi nízká, uvedl Enerhoatom.

Kotin agentuře AP řekl, že úplné odstavení reaktoru může přijít kdykoli a celá elektrárna pak bude zcela závislá na nouzových dodávkách proudu z generátorů, kterých je 20 a mají palivo na deset dní provozu. Generátory denně spotřebují 200 tun nafty a dodávat palivo do obléhané továrny je podle Kotina "nemožné". Bez obnovení dodávek proudu nebude možné ani obnovit funkci reaktorů.

"Elektrárna nyní nemá žádné dodávky proudu zvenčí. A byli jsme svědky toho, že i když se podaří vedení opravit, je pak znovu poškozeno. Je to zcela nepřijatelné. Tak to nemůže jít dál," uvedl Grossi, šéf agentury OSN, která má stále přímo v elektrárně dva zástupce ze své nedávné expertní mise.

"Naléhavě vyzývám, aby ostřelování v celé oblasti okamžitě ustalo," řekl Grossi. "Tato situace je neudržitelná a čím dál riskantnější," zdůraznil.

K zastavení ostřelování vyzval i ruský velvyslanec při MAAE ve Vídni Michail Uljanov. "Plně podporujeme výzvu a požadavek šéfa MAAE, aby ostřelování města Enerhodar a Záporožské jaderné elektrárny okamžitě přestalo," napsal na twitteru. Z ostřelování ukrajinské elektrárny Rusko obviňuje Ukrajinu; Kyjev naopak viní Rusko.

Šéf Enerhoatomu dnes obvinil ruské okupační síly, že v elektrárně zastrašují a mučí tamní zaměstnance. Podle něj mají ruské jednotky na svědomí i únosy a vraždy. "Rusové na místě vyhledávají proukrajinské zaměstnance a trestají je. Lidé jsou psychologicky na dně," řekl Kotin. Podle něj vojáci nejméně dva pracovníky ubili k smrti, při ostřelování zahynul další zaměstnanec a také jeden řidič, dodal.

Širší inspekční tým MAAE byl v elektrárně od 1. do 5. září, po jeho odjezdu v areálu trvale zůstali dva zaměstnanci agentury. Výsledky inspekce MAAE zveřejnila 6. září, ve své zprávě vyzvala k ukončení bojů v areálu elektrárny a jejím okolí. Inspekce podle zprávy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov i poškozenou infrastrukturu. Z ostřelování elektrárny Rusko obviňuje Ukrajinu a Kyjev naopak viní Rusko.

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu. Kreml připustil sabotáž

27.09.2022 13:32 Aktualizováno Švédská námořní správa dnes vydala varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 12:56 V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější