Ski areály zahájily lyžařskou sezonu, o víkendu zamířily do hor tisíce lyžařů

Další ski areály v tomto týdnu zahájily lyžařskou sezonu, o víkendu zamířily do hor tisíce lyžařů. Sněhové podmínky jsou na tuto část sezony velmi dobré, návštěvníků ještě není tolik, o to kratší byly ale čekací doby u vleků, hlásí provozovatelé zimních středisek. Hlavní nápor čekají v posledním prosincovém týdnu. Mrazivé počasí umožňuje mnohde umělé zasněžování, v následujících dnech tak chtějí otevřít další sjezdovky.

Lyžování

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn měli lyžaři o víkendu k dispozici zhruba 13 kilometrů upravených sjezdovek. V provozu byly čtyři lanovky. "Plánujeme postupně rozsah sjezdovek rozšířit, další uvedeme do provozu během týdne. Jsme příjemně překvapeni zájmem o lyžování, návštěvnost je na tuto část sezony docela vysoká," řekl ČTK vedoucí skiareálu ve Špindlerově Mlýně René Hroneš. Asi na hodinu se dnes po poledni kvůli poruše zastavila lanovka ve Svatém Petru, uvízlo na ní asi 130 lidí. Poté se je podařilo v nouzovém režimu svézt do stanice. Podle Hroneše je již závada opravená a lanovka v provozu.

V dalším krkonošském středisku SkiResortu Černá hora - Pec se o víkendu lyžovalo v areálech na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou a v Malé Úpě, kde je zprovozněno celkem téměř 20 kilometrů sjezdovek. Pro běžecké lyžování jsou upravené trasy na Černé hoře a na Malé Úpě. "Do Pece pod Sněžkou a na Černou horu dorazilo v sobotu a v neděli téměř 7000 sjezdařů, běžkařů a výletníků, na Malou Úpu asi 1300," uvedla Zina Plchová ze SkiResortu.

V Orlických horách v Říčkách zahájili sezonu ve čtvrtek. K dispozici byly o víkendu více než čtyři kilometry sjezdovek, lanovka a s jednou výjimkou všechny vleky. "Návštěvnost o víkendu gradovala. Nebylo plno, ale jezdilo se bez čekacích dob a na poslední adventní víkend to považujeme za slušnou návštěvnost," řekl ČTK Petr Kánský ze Skicentra Říčky. Sněhové podmínky jsou podle něj velmi dobré, na svazích leží až 60 centimetrů sněhu. Spokojení jsou i provozovatelé horského resortu Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku. Nabízejí více než sedm z deseti kilometrů sjezdových tratí a zasněžují zbývající.

Šumavské středisko Zadov navštívilo o víkendu přes 1200 lidí, zpřístupněná je sjezdovka Kobyla, leží na ní přibližně 60 centimetrů sněhu. V následujících dnech by se lyžařům měla otevřít sjezdovka Můstek, kde se dnes celý den zasněžovalo. Nové Hutě, které musejí spoléhat na přírodní sníh, budou podle zástupce areálu Petra Vondraše přístupné zřejmě po Vánocích nebo Novém roce. Ve skiareálu Ski&Bike Špičák lyžovalo od pátku, kdy začala sezona, do dneška dohromady zhruba 1700 lidí. "Na úvod jde o velmi pěknou návštěvnost, jsme spokojeni. Nyní pracujeme na tom, abychom dosněžili další sjezdovku - rodinnou Spodní Šanci, kterou chceme otevřít 21. prosince," řekl ředitel areálu Vladimír Kasík. O víkendu se lyžovalo také na Samotách a Weissově louce.

Na jihu Čech má za sebou první víkend lyžování areál Lipno. "Sice mrzne, ale je nádherné počasí, sluníčko, dneska toho využilo asi 500 lyžařů, obdobně jako v sobotu," řekla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová. Na Lipně je v provozu Dámská a Jezerní sjezdovka nebo Fox park.

První lyžaři se mohli o víkendu vydat na svahy i na Vysočině, prvními otevřenými sjezdovkami byly Čeřínek a Šacberk, kam přišlo o víkendu lyžovat několik stovek lidí, řekl jeho správce Pavel Havlíček. Nouzi o návštěvníky neměly ani středočeské areály, například v lyžařském areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku si zahájení sezony nenechaly ujít stovky lidí, nejvíc jich dorazilo dnes, kolem 500. Poprvé v této sezoně se otevřela i střediska na Šibeničním vrchu u Mnichovic poblíž Prahy a v Kvasejovicích na Příbramsku. Naopak v Chotouni u Prahy se začne lyžovat až během týdne.

V Karlovarském kraji o víkendu lyžovalo nejvíc lidí na Klínovci, kde bylo podle webu areálu otevřeno pět z 32 sjezdovek a fungovaly tři z 18 lanovek a vleků. Podle Hany Hofmannové z klínoveckého skiareálu navštívilo středisko za pátek, sobotu a neděli zhruba 5600 lyžařů. V Krušných horách se lyžovalo i v Ústeckém kraji, rozjely se tam vleky ve ski areálu Zadní Telnice nedaleko Ústí nad Labem. Dětský vlek funguje od pátku také v areálu Klíny na Mostecku a v sobotu se rozjel v Bouřňáku na Teplicku.

Díky vydatnému sněžení byly zprovozněny další ski areály v Olomouckém a Zlínském kraji, lyžařské vleky se tam rozjely i v nižších polohách. Lyžařskou sezonu v pátek zahájila střediska v Karolince na Vsetínsku, na Trojáku u Rajnochovic na Kroměřížsku a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. Na své si přišli i vyznavači běžeckého lyžování, kteří do čerstvých stop vyrazili v Jeseníkách či kopcích nad Olomoucí.

Témata: Lyžování

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Regulovaná složka cen energií stoupne o desítky procent, rozhodl ERÚ

30.11.2023 15:09 V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický…

Pohonné hmoty mohou v Česku i nadále zlevňovat

30.11.2023 11:08 V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním…

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

30.11.2023 09:33 Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory…

Fiala chce jednat s lékaři. Nemocnice v prosinci některá oddělení zavřou

29.11.2023 21:35 Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl…

Související:

Nejnovější