Škoda Auto chce letos prodat více aut než v loňském roce

Škoda Auto, ilustrační fotografie.
Škoda Auto, ilustrační fotografie., foto: Škoda Auto
ČTK 21. ledna 2022 12:23
Sdílej:

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce v letošním roce obhájit loňské výsledky na českém trhu. Plánuje prodat zhruba 73.000 aut, tedy asi o 2000 více než v loňském roce. Chce udržet tržní podíl 34 procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl vedoucí českého zastoupení Škody Jiří Maláček.

V programu ojetých vozů Škoda Plus neplánuje firma růst, chce dosáhnout loňských rekordních čísel, kdy prodala zhruba 56.000 aut.

Na celém českém trhu Maláček letos předpokládá prodej kolem 215.000 aut, tedy zhruba o čtyři procenta více než v loňském roce. Loňský trh s osobními vozy v ČR podle něj rostl o dvě procenta na téměř 207.000 aut, původně Maláček očekával loni nárůst až o osm procent.

Mez hlavní novinky letošního roku bude patřit uvedení dalšího elektromobilu Enyaq Coupe iV nebo dalšího výbavového stupně modelu Fabia - Monte Carlo. Očekává se také uvedení modernizované SUV Karoq.

Loňský tržní podíl Škody činil 34 procent, tedy o tři procenta méně než v roce 2020. Je ale na úrovní předcovidového roku 2019 a nad úrovní let 2016, 2017 a 2018. Výsledky ovlivnily především problémy s nedostatkem čipů ve výrobě. Automobilka musela během roku několikrát zcela zastavit nebo výrazně omezit výrobu.

Škoda Auto v loňském roce zaznamenala rekordní počet objednávek nových aut, a to 107.000. Nejvyšší počty objednávek měla firma v září, kdy jich obdržela 13.000, nejvíce v historii. "Určitě to souvisí s tím, že zákazníci předobjednávají," řekl Maláček s tím, že lidé znají současné dlouhé dodací lhůty.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 878.200 vozů. Meziročně jde o pokles o 126.600 aut. Důvodem poklesu je pandemie koronaviru i krize s nedostatkem čipů do palubní elektroniky.

Automobilka očekává, že se situace v dodávkách polovodičů bude postupně uvolňovat v druhém pololetí letošního roku. V předloňském roce firma dodala přes milion vozů. Bylo to o 19,1 procenta méně než v roce 2019, kdy dodala 1,242.800 vozidel. Důvodem poklesu byla taktéž pandemie koronaviru.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Al Pacino

Tajná svatba? Tajemství Al Pacinova snubního prstenu odhaleno

Herec Al Pacino (85) se neoženil, i když se na veřejné akci tento týden objevil s prstenem, který vypadal jako snubní. Magazín People potvrdil, že k žádné svatbě nedošlo. Spekulace o sňatku začaly kolovat poté, co herec zavítal na akci pro Leonarda DiCapria s názvem One Battle After Another.

Světové celebrity
Sean Diddy Combs

Matka Seana Diddyho Combse poprvé veřejně promluvila

Janice Combs, matka Seana „Diddyho“ Combse, poprvé veřejně promluvila a vyjádřila své rozhořčení nad novým dokumentem společnosti Netflix, který vrhá na jejího syna nepříznivé světlo. Čtyřdílný seriál s názvem Sean Combs: The Reckoning byl na streamovací službě spuštěn tento týden a Janice Combs nyní ostře reaguje na jeho obsah.

Světové celebrity
Hugh Jackman

Hugh Jackman dokazuje, že to se ženami umí. Už skládá poklony jiné

Hugh Jackman a Kate Hudson jsou pro mnohé inspirací, pokud jde o skutečné přátelství, což dokazují svými vzájemnými pochvalami po celý rok. Herci na sebe pěli chválu od doby, kdy dotočili společný film Song Sung Blue, který bude mít premiéru 25. prosince. Hugh Jackman se aktuálně rozvádí se svou manželkou Deborra Lee Furnessovou a randí se Sutton Fosterovou.

Světové celebrity
Thomas Markle

Thomas Markle svádí boj o život. Nechce umřít, dokud se neusmíří s Meghan

Thomas Markle prohlásil, že nechce zemřít, zatímco je pohádaný se svou dcerou. Uvedl to poté, co se objevily zprávy o tom, že mu byla v důsledku operace na Filipínách amputována noha. Markle řekl, že by se rád setkal s dětmi vévodkyně ze Sussexu, princem Archiem a princeznou Lilibet, a s jejím manželem, vévodou Harrym.