Škoda Auto od pondělí do konce roku výrazně omezí či zastaví výrobu

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů, řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera.

Škoda Auto, ilustrační fotografie.

Problémy mají také některé dodavatelské firmy Škody. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli situaci v automobilovém průmyslu svolat jednání tripartity. Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku provoz zachovává, kolínská Toyota vyrábí dále s omezením. Celková výroba tuzemských automobilek bude letos o pětinu nižší než v roce 2019.

Podle Škody může za nedostatek polovodičů snížení produkce výrobců v Asii, a to kvůli pandemii koronaviru. Naposledy v podniku Škoda Auto stály výrobní linky kvůli chybějícím čipům v týdnu od 27. září. "Následky tvrdě zasáhly celý automobilový průmysl, některé konkurenční značky své závody již kompletně uzavřely do konce roku 2021. Této globální krizi se nedokáže vyhnout ani společnost Škoda Auto. Také my budeme muset výrobu výhledově od 42. kalendářního týdne do konce roku výrazně omezit, případně úplně zastavit," řekl ČTK Kotera.

Škoda bude dokončovat vozy, kterým kvůli nedostatku čipů chybí některé součástky. Počet rozdělaných skladovaných vozů se dlouhodobě pohybuje mezi 30.000 a 50.000. Prioritou firmy je podle Kotery zajištění pracovních míst i odpovídající výše náhrady mzdy zaměstnanců. Nyní zůstávají doma za 85 procent průměrné mzdy, podle odborů ale hrozí snížení na 80 procent. "Předpokládáme, že výroba polovodičů se v druhé polovině roku 2022 opět začne postupně rozbíhat. Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit," řekl Kotera.

Společnost Kasko ze Slavkova na Uherskohradišťsku, která vyrábí plastové díly především pro automobilový průmysl, odstaví na dva týdny výrobu. Reaguje tak na problémy Škody Auto, která patří mezi její klíčové odběratele. Potíže má Kasko už od začátku léta, firma zatím vyráběla na sklad. Nyní už musí některé zaměstnance nechávat doma za 60 procent mzdy.

Také výrobní družstvo Sněžka Náchod, které Škodě dodává potahy sedadel a hlavových opěrek, části palubních desek a dveřní područky, musí kvůli odstávkám nechávat doma zhruba 50 pracovníků. Vyplácí jim rovněž 60 procent platu. Pokud by Škoda musela zcela odstavit výrobu, jejich počet by vzrostl přibližně na 70 lidí. Omezení výroby trvá ve Sněžce Náchod již zhruba dva měsíce.

Ministerstvo práce je při jednání tripartity připraveno podpořit pracovní místa podobně jako za epidemie. "Automobilový průmysl je motorem naší ekonomiky. Zaměstnává velké množství lidí a je na něm závislá spousta firem. Proto budu na začátek příštího týdne požadovat svolání tripartity,“ uvedla Maláčová.

Celková výroba tuzemských automobilek se letos bude pohybovat na úrovni loňských 1,15 milionu vozů, což je o pětinu méně než v roce 2019 a o 150.000 méně proti původnímu předpokladu z poloviny roku. Očekávaný nárůst smazalo ohlášené omezování výroby kvůli nedostatku čipů zejména ve Škodě Auto, která má na trhu dvoutřetinový podíl. Uvedli to dnes zástupci Sdružení automobilového průmyslu.

Témata: Škoda Auto

Růst cen v zemích Evropské unie je nejvyšší za posledních deset let

20.10.2021 11:43 Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za posledních deset let, v září opět…

Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla, už posedmé v řadě

20.10.2021 10:30 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba…

Facebook prý plánuje příští týden změnit své jméno

20.10.2021 08:12 Americká společnost Facebook plánuje příští týden představit své nové jméno. Uvedl to sever The…

Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu rekordní tržby

19.10.2021 21:05 Ruský plynárenský gigant Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu v Evropě rekordní…

Tripartita dá peníze určené na program Antivirus automobilkám

18.10.2021 13:58 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Co po sobě zanechá končící vláda: Bude bydlení luxusem pro skupinu…

18.10.2021 13:01 Komentář - Drahé a stále víc nedostupné bydlení zadělává v Česku na vážné problémy. Řešení je i…

Cena nafty je na čerpacích stanicích v Německu rekordní

18.10.2021 10:53 Průměrná cena nafty na čerpacích stanicích v Německu se v neděli vyšplhala na rekordních 1,555 eura…

Ceny průmyslových výrobců rostou nejvíce od roku 1993

18.10.2021 10:39 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

Škoda Auto na následující dva týdny zcela zastaví výrobu

18.10.2021 09:17 Automobilka Škoda Auto ode dneška na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech…

ČEZ příští rok zdraží elektřinu o třetinu a plyn o polovinu

18.10.2021 08:10 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Související:

Nejnovější

reklama