Škoda při výbuchu domu v Olšanech u Prostějova přesáhla 12 milionů korun

Tragický výbuch rodinného domu v červenci v Olšanech u Prostějova byl způsoben úmyslně, potvrdil dnes ČTK mluvčí krajské policie Libor Hejtman. Vyplynulo to z expertiz, které potvrdily úmyslnou manipulaci s plynem. Škoda přesáhla 12 milionů korun. Kvůli výsledkům dosavadního vyšetřování změnila policie i právní kvalifikaci.

V Olšanech na Prostějovsku vybuchl dům. (18.7.2022)

Případ nyní kriminalisté vyšetřují jako obecné ohrožení se sazbou osm až 15 let. Původně jej kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Událost se odehrála 18. července, v troskách domu zahynul při výbuchu sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů.

"Z dosavadního šetření vyplývá, že příčinou výbuchu byla úmyslná manipulace s plynem a jeho zapálení," řekl ČTK krajský policejní mluvčí. Policie již dva dny po výbuchu uvedla, že nevylučuje ani úmyslné jednání muže, který při explozi zahynul. V médiích se po neštěstí objevily informace o tom, že proti majiteli domu bylo vedeno exekuční řízení a dům měl jít do dražby. Případ policie i nadále vyšetřuje. "V současné době čekáme na závěry znaleckých posudků z oboru stavebnictví a ekonomiky. Škoda předběžně přesáhla 12 milionů korun," uvedl policejní mluvčí.

Kriminalisté změnili právní kvalifikaci. Obecné ohrožení je kvalifikováno jako úmyslný trestný čin, kdy někdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví, například tak, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek. Vyšší sazba v rozmezí osmi až 15 let je v tomto případě s ohledem na výši škody velkého rozsahu.

Tragédie se stala 18. července, trosky hasiči odklízeli déle než 50 hodin. Kromě odklízení sutin museli zabezpečit dva nejpoškozenější domy v těsném sousedství. Hasiči také provizorně opravili střechy protějších domů, které výbuch rovněž poškodil, v řadě domů se vysypalo sklo z oken. Při výbuchu v hustě osídlené ulici s řadovou zástavbou u sjezdu z dálnice byli podle policie zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. Tlaková vlna zasáhla kromě dvou domů v těsném sousedství také další dvacítku budov a dva automobily v okolí. Výbuch zemního plynu vyšetřovatelé hasičů potvrdili po nálezu částí plynového potrubí a spotřebičů, příčinu exploze by měla objasnit expertiza.

Neštěstí ve Žďáru nad Sázavou: Ženu usmrtil vlak

02.10.2022 15:10 Na nádraží ve Žďáru nad Sázavou srazil a usmrtil dnes kolem 13:00 vlak ženu.

Muž, který v Ústí nad Labem ohrožoval nožem rodinu a policisty, zemřel

29.09.2022 16:58 Muž, kterého ve středu večer v Ústí nad Labem při zásahu postřelil policista, protože ohrožoval…

Státní zástupkyně obžalovala žáka, který zavraždil učitele mačetou

26.09.2022 16:03 Aktualizováno Státní zástupkyně podala obžalobu v případu vraždy učitele středního odborného učiliště v pražské…

Soud pustil na svobodu lékaře Jaroslava Bartáka

23.09.2022 14:51 Z jablonecké věznice Rýnovice byl dnes propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták. ČTK to potvrdila…

Policie včera zadržela zahraničního převaděče, hrozí mu pět let vězení

17.09.2022 16:44 Třicetiletému cizinci, kterého v pátek zadrželi hodonínští policisté, hrozí za organizování a…

Rusko vydalo do Česka Moldavana hledaného v souvislosti s vraždou v Praze

16.09.2022 22:06 Rusko vydalo do České republiky moldavského občana Vjačeslava Pavlovského, po němž české úřady…

Související:

Nejnovější