Škoda při výbuchu domu v Olšanech u Prostějova přesáhla 12 milionů korun

Tragický výbuch rodinného domu v červenci v Olšanech u Prostějova byl způsoben úmyslně, potvrdil dnes ČTK mluvčí krajské policie Libor Hejtman. Vyplynulo to z expertiz, které potvrdily úmyslnou manipulaci s plynem. Škoda přesáhla 12 milionů korun. Kvůli výsledkům dosavadního vyšetřování změnila policie i právní kvalifikaci.

V Olšanech na Prostějovsku vybuchl dům. (18.7.2022)

Případ nyní kriminalisté vyšetřují jako obecné ohrožení se sazbou osm až 15 let. Původně jej kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Událost se odehrála 18. července, v troskách domu zahynul při výbuchu sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů.

"Z dosavadního šetření vyplývá, že příčinou výbuchu byla úmyslná manipulace s plynem a jeho zapálení," řekl ČTK krajský policejní mluvčí. Policie již dva dny po výbuchu uvedla, že nevylučuje ani úmyslné jednání muže, který při explozi zahynul. V médiích se po neštěstí objevily informace o tom, že proti majiteli domu bylo vedeno exekuční řízení a dům měl jít do dražby. Případ policie i nadále vyšetřuje. "V současné době čekáme na závěry znaleckých posudků z oboru stavebnictví a ekonomiky. Škoda předběžně přesáhla 12 milionů korun," uvedl policejní mluvčí.

Kriminalisté změnili právní kvalifikaci. Obecné ohrožení je kvalifikováno jako úmyslný trestný čin, kdy někdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví, například tak, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek. Vyšší sazba v rozmezí osmi až 15 let je v tomto případě s ohledem na výši škody velkého rozsahu.

Tragédie se stala 18. července, trosky hasiči odklízeli déle než 50 hodin. Kromě odklízení sutin museli zabezpečit dva nejpoškozenější domy v těsném sousedství. Hasiči také provizorně opravili střechy protějších domů, které výbuch rovněž poškodil, v řadě domů se vysypalo sklo z oken. Při výbuchu v hustě osídlené ulici s řadovou zástavbou u sjezdu z dálnice byli podle policie zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. Tlaková vlna zasáhla kromě dvou domů v těsném sousedství také další dvacítku budov a dva automobily v okolí. Výbuch zemního plynu vyšetřovatelé hasičů potvrdili po nálezu částí plynového potrubí a spotřebičů, příčinu exploze by měla objasnit expertiza.

V Ostravě zemřel rybář, kterého postřelili při odlovu divočáků

25.11.2023 15:17 Ostravští kriminalisté se od nočních hodin zabývají úmrtím muže, který byl postřelen během odlovu…

Související:

Nejnovější