Škody na havarovaném pendolinu mohou jít do stovek milionů korun

Hmotné škody na havarované soupravě pendolina, která se v pondělí střetla v Bohumíně na Karvinsku s posunovací lokomotivou, jsou podle odhadů v řádech desítek až stovek milionů korun. Jak dlouho bude oprava vlaku trvat, zatím není jasné, v provozu by ho zatím v následujících dnech měla nahradit souprava InterJet. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

V Bohumíně se srazilo pendolino s posunovací lokomotivou

"O případných opravách bude rozhodnuto až po přesném určení rozsahu škod," uvedl mluvčí. V současnosti ještě pokračuje odstraňování následků nehod na místě. "Jednotka bude nejprve odtažena do depa v Bohumíně a pak budou následovat podrobné prohlídky a zjišťován rozsah poškození. Na to naváže popis opravných prací a budou stanoveny náklady na opravu," popsal Kubát nebližší plán před opravami. Vyčíslení oprav podle něj může trvat i týdny.

Případnou opravu vlaku zřejmě budou muset dráhy zaplatit z vlastních zdrojů, havarijní pojištění na vlak totiž nemají. "České dráhy mají uzavřeno pojištění odpovědnosti provozovatele drážní dopravy, které pokrývá škody způsobené třetím osobám. Samostatné havarijní pojištění pro železniční kolejová vozidla uzavřeno nemáme," doplnil Kubát.

Jak rozsáhlé opravy budou zapotřebí, tak zatím dráhy neví, stejně jako možnou délku opravy. Jednu velkou opravu pendolina už mají dráhy za sebou, šlo o vlak zničený po nehodě ve Studénce na Novojičínsku v červenci 2015. Souprava tehdy ve více než 140kilometrové rychlosti narazila do polského kamionu, který vjel na červenou na železniční přejezd a zůstal tam stát. Při srážce zemřeli tři lidé a desítky dalších se zranily. Oprava poničené soupravy za 210 milionů korun trvala více než dva a půl roku. Italská továrna Alstom tehdy musela řídicí vůz vyrobit z velké části znovu.

České dráhy mají ve svém vozovém parku sedm vlaků pendolino. Denně jich do provozu vypravují šest. "Jedna je aktuálně na plánované periodické obnově. Do doby, než se sedmá jednotka během července vrátí z plánované údržby, tak bude nutné jednu jednotku pendolino nahrazovat," podotkl Kubát.

Dráhy pro následující dny chystají nasadit místo havarovaného vlaku soupravu InterJet. Deset pětivozových souprav dráhy začaly přebírat do svého vozového parku v závěru loňského roku a běžně je používají na linkách Praha-Plzeň-Cheb a Praha-Ústí nad Labem-Cheb. Dopravce InterJety označuje jako nejmodernější vlaky ve své flotile.

Témata: nehody vlaků | vlaky

Policie hledá řidiče formule, která se v sobotu proháněla po D4

14.08.2022 13:42 Po dálnici D4 v sobotu jezdila formule, její jízdu na video zachytili a na sociálních sítích…

Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku, řekla…

14.08.2022 12:28 Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do…

ANO podle Schillerové zašle dopis Fialovi, požádá o výměnu Rakušana

14.08.2022 12:13 Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a bude žádat…

V Českém Švýcarsku ráno drony monitorovaly sedm míst se zvýšenou teplotou

14.08.2022 11:38 V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, ráno drony při kontrole objevily šest míst se…

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny vízum, podobně jako minulý…

14.08.2022 11:07 Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

Čechům žijícím v cizině dnes končí lhůta pro zápis mezi voliče

14.08.2022 10:37 Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu…

V sobotu přibylo víc nakažených než před týdnem

14.08.2022 09:24 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

V Českém Švýcarsku panuje klid, desítky hasičů hlídají oblast

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Aktualizováno Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí se začali vracet domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Související:

Nejnovější