Školy nemají podrobné informace o postupu před lyžařským kurzem

Školy nemají přesné informace o postupu v případě, že preventivní PCR test u žáka před odjezdem na lyžařský výcvikový kurz potvrdí nákazu covidem-19. Vyplývá to z dnešních vyjádření ředitelů na dotaz ČTK. V některých případech by zřejmě třída nakaženého na kurz nemohla odjet.

Ilustrační foto

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by se ale karanténa měla týkat zatím jen neočkovaných, kteří neprodělali nákazu v posledních 180 dnech. O konkrétním postupu by zřejmě museli rozhodnout hygienici.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu uvedl, že do karantény budou muset po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným na koronavirus nastoupit nově nejen neočkovaní, ale i očkovaní a lidé do šesti měsíců po prodělání covidu. Izolace nakažených a jejich karanténa se podle něj od 11. ledna zkrátí z dosavadních dvou týdnů na pět dní. Před odjezdem na školní lyžařský výcvik musí neočkovaní podle nařízení ministerstva zdravotnictví předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin.

Například ředitel Základní školy Drtinova v Praze 5 Libor Šrámek dnes ČTK řekl, že neví, za jakých podmínek bude moct v případě pozitivního PCR testu u některého žáka odjet zbytek jeho třídy na lyžařský výcvik. V jeho škole jsou lyžařské kurzy naplánované na březen, vedení se podle něj proto zatím problematikou moc nezabývalo. Lepší informace ale neměl ani ředitel Základní školy Antonína Čermáka v Praze 6, odkud již toto úterý některé třídy do hor vyjely. PCR test měli všichni negativní, řekl. Další třídy mají podle něj odjíždět v neděli. Pokud by se u někoho z přihlášených vyskytl pozitivní test, musel by ředitel další postup konzultovat s hygieniky. "To by pak byl asi malér," řekl.

Podle Schejbalové, která je ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7, by v případě pozitivního PCR testu nemohli na hory pouze neočkovaní. Jediná výjimka by podle ní nyní mohla být u odjezdu v pondělí, kdy je předpoklad, že se žáci předtím dva dny nepotkali. "V žádném manuálu taková informace nepřišla, já to ale beru jako logické," řekla. Připustila, že zcela jasné to ovšem není. Domnívá se, že karanténa pro všechny by mohla i v případě lyžařských zájezdů platit od 17. ledna, kdy se ve firmách začne s testováním na covid-19 dvakrát týdně. "Každopádně my odjíždíme teď v sobotu se sekundami a vydala jsem pokyn, že pokud tam bude někdo pozitivní, tak neočkovaní nesmí odjet. Ostatní by vyjeli," řekla.

Za týden mají na lyžařský kurz odjet také děti ze Základní školy Vodičkova v Praze 1. Podle její ředitelky Dagmar Zelené by se musel zájezd odříct, pokud by při čtvrtečním preventivním testování někomu vyšel pozitivní antigenní test a nákazu pak potvrdila přesnější metoda PCR. V takovém případě by třída musela do karantény, řekla ředitelka. Škola je s poskytovatelem ubytování domluvená, že by pak buď vrátil peníze, nebo by termín posunul. Co se týče například půjčení lyží, které může rodiče přijít na několik tisíc korun, to podle ní škola nezajišťuje.

Témata: školství

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější