Školy v Česku zřejmě budou moci navýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům

Školy v Česku zřejmě budou moci zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům z Ukrajiny. Starat se o ně budou moci také ukrajinští pedagogové bez znalosti češtiny. Opatření má platit pro zbytek letošního školního roku, tedy do konce srpna. Počítá s tím návrh zákona o zvláštních pravidlech ve školství kvůli ruské invazi na Ukrajinu, jehož schválení dnes jednomyslně doporučil senátní školský i ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne ve čtvrtek.

Ilustrační foto

"Jde o rychlé a nouzové řešení," řekl k zákonu senátorům ministr školství Petr Gazdík (STAN). Již dříve uvedl, že školy v ČR mohou integrovat kolem 100.000 dětských uprchlíků. Podle Gazdíkova úřadu je bude nutné v krajním případě začlenit do vzdělávacího systému nejpozději od příštího školního roku, což chce ministr řešit v červnu. Do té doby bude možné využít pro ukrajinské žáky například prostory ve střediscích volného času nebo základních uměleckých škol.

Ministr Gazdík dnes také uvedl na twitteru, že svého ukrajinského protějška mimo jiné informoval o adaptování ukrajinských žáků v českých školách.

Předseda školského výboru Jiří Drahoš (za STAN) uvedl, že opatření se nyní mohou týkat 60.000 ukrajinských dětí ve školním věku. Apeloval na vládu, aby zajistila dostatečné prostředky pro další integraci ukrajinských žáků do českých škol. Drahoš ocenil, že zákon má umožnit zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol od 1. června do 15. července. Odklad má umožnit rodičům se rozmyslet, zda svého potomka umístí do české školy, nebo se budou moci vrátit, případně pokračovat do jiné země.

Zákon počítá s tím, že ve školách, školních družinách, školních klubech a střediscích volného času vzniknou třídy, skupiny nebo oddělení, které budou složeny výhradně ze žáků z Ukrajiny. Právě v těchto ukrajinských malotřídkách by směli působit pedagogové z Ukrajiny, kteří neovládají češtinu. Obsah výuky pro Ukrajince nebude muset být v souladu s českými učebními plány. Matky dětí budou moci ředitelé škol využít ve standardních třídách jako asistenty pedagogů.

Rodiče českých dětí by se podle ministra neměli obávat, že pro jejich potomky nebude ve školách a školkách místo kvůli ukrajinským dětem. Zákon má umožnit sdružování ukrajinských dětí v adaptačních skupinách a má zajistit, aby ředitelé škol nemuseli kvůli dětem uprchlíků porušovat platné předpisy. Financování má být zajištěno dotacemi ministerstva a z krajských rezerv.

Ve třídě mateřské školy smí být podle vyhlášek ministerstva školství nejvýše 24 dětí, ve třídě základní a střední škole 30 žáků a v přípravné třídě základní školy 15. Zřizovatel může podle školského zákona povolit výjimku a nejvyšší povolený počet žáků ve třídě navýšit ještě o čtyři. Předpokladem podle zákona je, že to nebude na újmu kvalitě vzdělávání a budou dodrženy podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví. Podle zvláštního zákona by škola mohla kvůli vzdělávání cizinců požádat o navýšení své dosavadní kapacity bez stanoviska hygieniků a stavebního úřadu, které jsou jinak potřeba.

Zákon také stanoví lhůty, v nichž se uprchlíci z Ukrajiny budou moci v Česku přihlásit na střední školy. Přihlášku na maturitní obory budou moci podat do 5. dubna, na nematuritní obory do 8. dubna. Přijímací zkoušky z matematiky by mohli dělat také v ukrajinštině nebo angličtině. Ukrajinským uprchlíkům má být usnadněno i přijímání na české vysoké školy, pokud jde například o dokazování dosaženého vzdělání a způsob ověřování splnění podmínek přijetí ke studiu.

U přijímacích zkoušek na střední a vyšší odborné školy by uprchlíci místo dokladů ze svých předchozích škol mohli předložit čestné prohlášení. Čas na vypracování písemného testu jednotné zkoušky i školní přijímací zkoušky se jim navýší o 25 procent. Platit by stejně jako nyní mělo to, že po vzdělávání v zahraničí se u přijímacích zkoušek do maturitních oborů promíjí jednotný test z češtiny a nahrazuje se pohovorem. Ostatní části zkoušky, jako je jednotný test z matematiky, zůstávají i pro cizince povinné.

Témata: uprchlíci | školství

Stovky tisíc státních zaměstnanců asi dostanou od září přidáno 10 procent

28.06.2022 21:03 Aktualizováno Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Aktualizováno Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Balaš asi zamíří na ministerstvo školství už od 1. července

28.06.2022 18:39 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Vladimír Balaš, který má nahradit odstupujícího Petra Gazdíka (oba…

Ombudsman Křeček sebral zástupkyni Šimůnkové všechny agendy

28.06.2022 18:28 Aktualizováno Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to…

Pravidla u příspěvku na bydlení asi budou jednodušší

28.06.2022 18:02 Aktualizováno Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Fiala plánuje jednání o dozorčí radě ČEZ, vláda zavádět sektorovou daň…

28.06.2022 16:59 Premiér Petr Fiala (ODS) chce jednat s koaličními partnery o situaci ohledně dozorčí rady ČEZ.…

Ministerstvo zdravotnictví zatím pokuty za nevyužívání e-očkování dávat…

28.06.2022 15:50 Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vyzvalo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby do konce roku…

V Česku je hlášen vyšší výskyt průjmů způsobených bakterií E.coli u dětí

28.06.2022 14:40 V ČR byl v květnu a červnu zaznamenán vyšší výskyt závažných průjmů způsobených bakterií E.coli u…

Jurečka považuje potrat za zabití člověka, ambici měnit legislativu vláda…

28.06.2022 14:26 Vláda v Česku nemá ambici měnit aktuální legislativní úpravu, řekl dnes v reakci na páteční zrušení…

Jurečka věří v dohodu s odbory o růstu platů

28.06.2022 14:18 Aktualizováno Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že vládní strany a odbory na…

Související:

Nejnovější