Rusko může za potravinovou krizi, míní G7. Vyčlení 4,5 miliardy dolarů

měna USD, ilustrační fotografie
měna USD, ilustrační fotografie, foto: unsplash.com
ČTK 28. června 2022 10:48 | akt. 28. června 2022 11:49
Sdílej:

Rusko kvůli své agresivní válce proti Ukrajině nese obrovskou odpovědnost za enormní růst cen potravin a hnojiv a za dramatické zhoršení potravinové krize ve světě. Dnes to ve společném prohlášení uvedli představitelé skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří od neděle jednají v bavorském alpském zámku Elmau.

Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA v prohlášení uvedly, že na boj proti hladu a podvýživě vyčlení dodatečných 4,5 miliardy dolarů (105 miliard korun). Krátce před zveřejněním prohlášení jeden z představitelů americké vlády řekl, že dodatečná pomoc na potravinovou bezpečnost bude činit až pět miliard dolarů a že polovinou přispějí Spojené státy.

"Ruská agresivní válka proti Ukrajině včetně blokování tras pro vývoz ukrajinského obilí dramaticky zhoršuje krizi s hladem," uvedli státníci. "Ceny potravin a hnojiv rostou do bezprecedentních výšin, za což Rusko nese obrovskou odpovědnost," dodali.

Šéfové států a vlád zemí G7 opětovně vyzvali Rusko, aby bezpodmínečně uvolnilo blokádu ukrajinských černomořských přístavů, které jsou pro vývoz obilí klíčové. Chtějí také, aby Rusko skončilo s ničením důležité přístavní a dopravní infrastruktury, s likvidací obilných sil a s nelegálním přivlastňováním ukrajinských zemědělských produktů.

G7 uvítala úsilí mimo jiné Organizace spojených národů (OSN) na otevření bezpečných námořních tras z Ukrajiny, zároveň ujistila, že bude hledat další alternativy, jak obilí z Ukrajiny vyvážet. Západ již nyní pomáhá s transportem zemědělských produktů po železnici, její kapacita je ale oproti námořní dopravě značně omezená.

Skupina rovněž ujistila, že terčem sankcí nebudou humanitární pomoc, potraviny a volný tok zemědělských produktů, a to ani těch ruských. OSN i Západ se obávají, že komplikace v zásobování severní Afriky a Asie ukrajinským obilím mohou v některých chudých zemích vyvolat hladomor.

V prohlášení představitelé G7 uvedli, že vedle akutních potravinových problémů počítají s plněním svého staršího závazku, podle kterého chtějí do roku 2030 zbavit 500 milionů lidí hladu a podvýživy.

Stalo se
Světové celebrity
Ariana Grande

Konečně je to venku. Jak to skutečně má Ariana Grande s Ethanem?

Spekulace o rozchodu popové hvězdy Ariany Grande a jejího partnera Ethana Slatera nabraly na intenzitě poté, co se zpěvačka na předávání Zlatých glóbů objevila bez doprovodu svého přítele. Namísto Ethana ji na červeném koberci doprovodil její blízký přítel Doug Middlebrook. Fanoušci si okamžitě začali spojovat tuto absenci s předchozími zprávami z roku 2025, podle kterých měl být vztah dvojice po většinu času velmi nestabilní.

Světové celebrity
Taylor Swift

Vztah Taylor Swift a Travise Kelceho prochází zatěžkávací zkouškou

Vztah nejsledovanějšího páru současnosti, zpěvačky Taylor Swift a hvězdy NFL Travise Kelceho, prochází podle blízkých zdrojů první zatěžkávací zkouškou. Zatímco fanoušci netrpělivě vyhlížejí detaily jejich plánované svatby, dvojice se musí vyrovnávat s neúspěšnou sezonou týmu Kansas City Chiefs. Šestatřicetiletý Kelce se poprvé ve své kariéře ocitá v situaci, kdy vážně zvažuje odchod do sportovního důchodu, což se podepisuje na jeho psychice.

Světové celebrity
Megan Fox

A je zase sama. Mezi Megan Fox a Machinem Gun Kellym je konec

Mezi herečkou Megan Fox a hudebníkem Machinem Gun Kellym (vlastním jménem Colson Baker) je podle všeho definitivně konec. Přestože se v posledních měsících spekulovalo o jejich možném usmíření, zdroje blízké páru nyní potvrdily, že jejich vztah se omezil čistě na společnou péči o dceru Sagu Blade. Ta přišla na svět v březnu 2025, tedy jen krátce poté, co se hvězdná dvojice po sérii turbulencí rozešla.

Světové celebrity
Král Karel III.

Britský královský palác se dopustil bizarní chyby

Britský královský palác se na sociálních sítích dopustil neobvyklého přešlapu, který neunikl pozornosti pozorných uživatelů. Na oficiálním účtu královské rodiny na síti X se objevil vzkaz krále Karla III. k prvnímu výročí strategického partnerství mezi Spojeným královstvím a Ukrajinou. Ačkoliv jsou příspěvky monarchie obvykle precizně připravené, tentokrát došlo k chybě při vkládání obrázků.