Skupina ruských matek sbírá podpisy pod petici, v níž požaduje ukončit válku proti Ukrajině a vrátit vojáky domů. Kreml se k této internetové petici dnes odmítl vyjádřit, informovala agentura Interfax.
Petice je podle médií dílem skupiny matek z hnutí Feministický protiválečný odpor a skupiny matek mobilizovaných vojáků a branců povolaných k povinné vojenské službě v ruské armádě. Zveřejněna byla neděli.
"Víte, bohužel jsem (petici) neviděl, a proto ji nemohu komentovat," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax. Neví prý nic ani o organizaci, která petici vytvořila a začala pod ní sbírat podpisy. "Nemohu to hodnotit, protože nerozumím, o co jde, co to znamená," dodal.
Autorky petice v ní také píší, že od ruského vpádu na Ukrajinu se situace ruských rodin jen zhoršuje. Západní sankce vyvolané vojenskou operací na Ukrajině vedou ke zvýšení inflace, a ta znehodnocuje veškeré dávky státu pro matky a děti, kterých i před válkou "sotva bylo dost". Připomněly, že podle oficiálních statistik téměř každé páté dítě v Rusku žije v chudobě.
"Stát nás povzbuzuje, abychom více rodily, a pak nás uvrhne do chudoby, anebo obětuje naše děti svým ambicím," stěžují si ženy v petici. Místo prázdného titulu "matka-hrdinka", který nedávno obnovil prezident Vladimir Putin, požadují skutečná opatření, které rodinám zajistí slušný život.
"Obrovské peníze utracené každý den na vojenské akce by mohly být investovány do našeho blahobytu. Ale místo nových školek, porodnic, škol a nemocnic dostáváme v televizi jen nekonečné prázdné řeči o našem 'úspěchu' a 'velikosti'," píše se také v petici, kterou dosud podepsalo na 6600 lidí.
Už na začátku ruské invaze z 24. února ruský ochránce lidských práv Lev Ponomarjov zveřejnil petici za ukončení války, pod kterou se během několika dnů podepsal téměř milion lidí. Ponomarjova zatkla policie.
Putin se v pátek setkal se skupinou 17 vybraných žen, které podle prokremelských médií reprezentovaly matky vojáků. Podle kritiků byla akce zinscenovaná. Jednu z účastnic média identifikovala jako zastupitelku jedné z moskevských městských částí a členku vládnoucí strany Jednotné Rusko, další jako šéfku výkonného výboru Putinova provládního uskupení Všeruská lidová fronta a po Putinově levici seděla režisérka filmů pravoslavného a vlasteneckého zaměření. Zda synové nebo jiní příbuzní těchto žen skutečně bojují na Ukrajině, známo není, uvedl portál Meduza.
Ruský prezident, který je současně vrchním velitelem ozbrojených sil, ruské vojáky na frontě nikdy nenavštívil, na rozdíl od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se za obránci Ukrajiny již několikrát podíval. Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno osvobozeného Chersonu, jediného oblastního centra, které se Rusům za 278 dnů války podařilo dobýt a o které nedávno zase přišli.
Král Karel III. poprvé přímo zasáhl do kauzy spojené s Jeffrey Epsteinem a vyjádřil připravenost podpořit policii při prověřování obvinění vznesených proti Andrewu Mountbatten-Windsorovi.
Princ a princezna z Walesu vydali své první veřejné prohlášení k aktuálním odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Prostřednictvím mluvčího Kensingtonského paláce vzkázali, že jsou „hluboce znepokojeni“ novými informacemi, které se objevily v dokumentech zveřejněných v USA. Ve svém vyjádření zdůraznili, že jejich pozornost a myšlenky zůstávají zaměřeny především na oběti těchto činů.
Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.
Nadace Invictus Games, jejímž zakladatelem je princ Harry, oznámila významnou personální posilu. Do správní rady nadace nastoupila Nana Fifieldová, která zastává pozici technologické ředitelky v Amazon Prime Video. Tento nečekaný krok vzbudil pozornost zejména proto, že Amazon je přímým konkurentem streamovací platformy Netflix, se kterou Harry a jeho manželka Meghan spolupracují od roku 2020.
V Česku se již nějaký čas otepluje, přestože slunečních paprsků si lidé moc neužívají. To by se alespoň na některých místech mohlo změnit v úterý, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň porostou i teploty.
Šest uskupení by se momentálně dostalo do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by neuspěly opoziční strany KDU-ČSL a TOP 09.
V Česku se televizní diváci těší na další řadu StarDance, jejíž nedílnou součástí je jako porotce v posledních řadách i Richard Genzer. Nyní dostal laso ze Slovenska, kde se lidé chystají na novou sérii show Let's Dance.
V Česku se od začátku roku koná tzv. zbraňová amnestie, která přináší i kuriózní momenty. Jeden takový se stal v Praze, kde žena přinesla na policejní služebnu protitankovou střelu. Policie toho využila, aby upozornila občany, jak se má s takovým arzenálem manipulovat.
Česko získalo na olympijských hrách třetí zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu v řadě. Po dvou triumfech Ester Ledecké navázala vítězstvím Zuzana Maděrová. Ledecká přitom nechyběla na startu a ovládla kvalifikaci. Jak moc chtěla znovu vyhrát, to ukázaly rozhovory po závodě.
Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu.
V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu.