Slováci v referendu rozhodují o pravidlech pro předčasné volby

Slováci dnes v referendu rozhodují o doplnění ústavy tak, aby v budoucnu bylo možné vyhlásit předčasné parlamentní volby na základě rozhodnutí sněmovny nebo plebiscitu. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí a očekává se, že referendum bude kvůli nízké účasti neplatné.

Slovensko, ilustrační fotografie.

Dílčí údaje o dosavadní účasti za celou zemi nejsou známé. Z vícero hlasovacích místností byl hlášen spíše nízký zájem lidí o referendum. Státní volební komise dopoledne informovala, že plebiscit je bez problémů. Referendu nepředcházela výraznější kampaň.

Plebiscit se koná na základě podpisové akce opozice z loňského léta. Právě opoziční strany dlouhodobě usilují o nové volby. O nich pak v tomto týdnu začaly jednat i strany původní čtyřčlenné vládní koalice, když dosluhující premiér Eduard Heger vzdal snahu o shromáždění nové většiny v nynější sněmovně. Menšinovému kabinetu v prosinci parlament vyslovil nedůvěru.

Pro platnost výsledku referenda je podle slovenské ústavy nezbytná účast většiny oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních celostátních referend, a to hlasování v roce 2003 o vstupu Slovenska do Evropské unie.

Ze slovenských politiků například Heger ohlásil, že se dnešního referenda nezúčastní, protože bývalým premiérům Robertu Ficovi a Peteru Pellegrinimu podle něj není nutné aktivně asistovat při jejich touze po návratu k moci. Na plebiscity na Slovensku často nechodí právě lidé, kteří by jinak hlasovali proti. Svou neúčastí tak zvyšují pravděpodobnost, že lidové hlasování bude neplatné.

Šéf opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico jakož i předseda Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) Pellegrini se plebiscitu naopak zúčastnili. Nejvíce podpisů pod petici za vypsání referenda shromáždila Ficova strana, která se v žebříčcích preferencí politických stran a hnutí umisťuje na druhém místě za Hlasem-SD.

V roce 2021 slovenský ústavní soud z podnětu prezidentky Zuzany Čaputové zablokoval konání referenda přímo o předčasných volbách. Slovensko totiž nemá zakotveno v ústavě, že zkrátit volební období sněmovny lze referendem nebo usnesením parlamentu; právě o takovém doplnění ústavy slovenští voliči rozhodnou v dnešním lidovém hlasování.

V minulosti slovenská sněmovna opakovaně zkrátila své volební období ústavním zákonem. Tento postup, který následně vyústil v předčasné volby, tehdy u ústavního soudu nikdo z oprávněných osob nenapadl.

Podobný návrh na změnu ústavy, který je předmětem referenda, loni v létě předložili do sněmovny dva poslanci vládního hnutí Jsme rodina. O předloze by parlament měl hlasovat příští týden.

Hlavně část slovenské opozice požaduje po pádu Hegerovy vlády vyhlášení nových parlamentních voleb už na červen, bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita žádá zářijový termín. Podle Hegera je ve hře 30. září. To by znamenalo, že Slováci by přistoupili k volebním urnám zhruba o pět měsíců dříve než v řádném termínu.

Témata: Slovensko

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Mladičká Australanka zemřela po útoku žraloka

04.02.2023 15:09 Šestnáctiletá dívka dnes zemřela v západoaustralském městě Fremantle poté, co na ni ve zdejší řece…

Související:

Nejnovější