Slovenská policie chce Fica stíhat vazebně

Slovenská policie bude žádat, aby bylo možné obviněného expremiéra Roberta Fica stíhat vazebně. Vyplývá to z vyjádření policejního prezidenta Štefana Hamrana, o kterém informoval portál Postoj. Podle odpoledního vyjádření policie vyšetřovatel už ve středu poslal spis k zpracování podnětu na vazební stíhání Fica a dnes obdobný krok učinil vůči exministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, který byl obviněn spolu s Ficem.

Policie SR

Šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Fica, který je poslancem parlamentu, nemůže soud podle ústavy poslat do vazby bez souhlasu sněmovny. Příslušný návrh by parlamentu musel předložit generální prokurátor. Fico své stíhání již dříve označil za politickou mstu.

Policie obvinila Fica a Kaliňáka z několika trestných činů, včetně zneužití pravomocí a založení a podpory zločinecké skupiny. Podezírá je kromě jiného z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisku a nynějšího ministra financí Igora Matoviče.

"Třeba zavřít ústa opozici, nejlépe poslat předsedu nejsilnější parlamentní opoziční strany do vazby za to, že říkáme pravdu o podvodnících Kiskovi a Matovičovi," reagoval dnes Fico na snahu policie o jeho vazební stíhání. Fico také na začátek května ohlásil svolání protivládního protestu. Opoziční poslanci podle něj rovněž podali návrh na jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry ministrovi vnitra Romanu Mikulcovi. Už ve středu Fico své stíhání označil za politickou mstu.

Slovenští poslanci obecně nemají imunitu před trestním stíháním, obvinit je nelze pouze za hlasování a za výroky přednesené ve sněmovně a v jejích orgánech.

Kaliňák není poslancem parlamentu. Případný návrh na jeho vazební stíhání by soudu předložil prokurátor, který dohlíží na vyšetřování exministrova případu.

Spolu s Ficem a jeho stranickým kolegou Kaliňákem byli nyní obviněni i někdejší policejní prezident Tibor Gašpar a podnikatel s vazbami na představitele Směru-SD Norbert Bödör. Gašpar a Bödör jsou už delší dobu stíháni v kauze, která se týká podezření ze zneužívání policie. Podle listu Sme se policii po obvinění Fica a Kaliňáka podařilo tuto kauzu spojit se špičkami Směru-SD.

Mezi poškozenými ve Ficově a Kaliňákově případu jsou podle policie hlavně Kiska a Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. Ty skončily porážkou Směru-SD a jeho odchodem do opozice. Kiska se z pozice prezidenta vymezoval vůči Směru-SD, silným kritikem sociálních demokratů je dlouhodobě Matovič.

"Žádného slušného člověka nemůže těšit, že v čele Slovenska stál 12 let premiér, který hrubě zneužíval svou funkci k likvidaci svých politických soupeřů a pomáhal mu při tom nejen ministr vnitra, ale i mnoho dalších vysokých státních úředníků či dokonce mafiáni," reagoval Kiska na Ficovo obvinění. Kiska, který ještě jako prezident hovořil o mafiánském státu, nyní uvedl, že se ukazuje, že situace byla tehdy ještě horší, než si myslel.

Matovič, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin, řekl, že ho nepřekvapilo zmínění jeho jména v usnesení o Ficově obvinění. Tvrdil, že nemá chuť se mstít.

Policie se opírá například o výpovědi bývalých čelných představitelů finanční správy ohledně požadavků na diskreditaci Kisky a Matoviče v souvislosti s jejich podnikáním. Fico v minulosti označil Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a do médií také unikly neveřejné informace o Kiskově firmě. Ty se týkaly možného daňového deliktu Kiskovy společnosti v souvislosti s financováním jeho kampaně před prezidentských volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil Fica. Prokuratura v daňové kauze podala na Kisku obžalobu minulý týden, exprezident případ v minulosti označil za mstu od Fica.

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico dlouhodobě kritizoval už stíhání někdejších vysokých úředníků, bývalých pracovníků justice a jiných osob, které byly dříve obviněné při několika vlnách zatýkaní. Ty Slovensko zažilo po posledních volbách. Fico také slovně útočil na elitní policejní vyšetřovatele, prokurátory či některé soudce. Směr-SD byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a pak v letech 2012 až 2020, z toho čtyři roky vládl sám.

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější