Slovenská prezidentka Čaputová promluvila v Kyjevě v ukrajinském parlamentu

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky
Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 31. května 2022 14:27 | akt. 31. května 2022 16:59
Sdílej:

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes během návštěvy Kyjeva promluvila v ukrajinském parlamentu. V projevu podpořila co nejrychlejší vstup Ukrajiny do Evropské unie. Citovala také ukrajinského básníka Tarase Ševčenka a připomněla vojenský materiál, který Slovensko Ukrajině dodalo na obranu před ruskou agresí. O obsahu vystoupení před Verchovou radou informoval ukrajinský server Gazeta

"Ukrajina hrdinně brání Evropu před Ruskem," řekla Čaputová. Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnala k Adolfu Hitlerovi, napsal na sociální síti Telegram ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Prezidentka také slíbila, že se Slovensko postará o ženy a děti, které byly nuceny opustit své domovy na Ukrajině.

Během dopoledne Čaputová navštívila obce Boroďanka a Irpiň nedaleko Kyjeva, kde byly ostřelováním zasaženy civilní cíle, informoval prezidentčin kabinet.

"Že obrázky války na Ukrajině už neotevírají zprávy, neznamená, že je utrpení Ukrajinců menší," napsala slovenská prezidentka na svém profilu na facebooku. Dodala, že v Irpini a Boroďance na vlastní oči viděla stopy zkázy, jakou ruští vojáci na Ukrajinu přinesli. "Stovky kilometrů na východ a jih dnes čelí stejné zkáze tisíce dalších ukrajinských civilistů - ženy, muži, děti," připomněla Čaputová osud lidí v Donbasu na východě Ukrajiny, kde se ukrajinská armáda snaží uhájit své pozice před postupem ruských vojáků.

Během krátké návštěvy se Čaputová rovněž setkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Bratislava slíbila zveřejnit podrobnosti o cestě po návratu Čaputové na Slovensko.

Čaputová je teprve druhou hlavou státu, která promluvila v ukrajinském parlamentu od začátku ruské invaze 24. února. Minulý týden v Kyjevě vystoupil polský prezident Andrzej Duda.

Český premiér Petr Fiala, jeho kolega z Polska Mateusz Morawiecki a nyní již bývalý šéf slovinské vlády Janez Janša byli v polovině března první západní představitelé, kteří se v tehdy ještě obleženém Kyjevě setkali se Zelenským. Slovenský premiér Eduard Heger se tehdy cesty odmítl účastnit, později ale Kyjev navštívil.

Stalo se
České celebrity
Marek Lambora

Další vztah nevyšel. Marek Lambora skončil opět sám!

Oblíbený český herec Marek Lambora se opět potýká s nezdarem v osobním životě. Jednatřicetiletý umělec, který si získal diváky především rolemi v televizních seriálech jako Slunečná nebo O lidech a koních, prožil další rozchod.

Světové celebrity
Jennifer Aniston

Přátelé Jennifer Aniston promluvili. Co je na jejím současném vztahu jinak?

Herečka Jennifer Anistonová prožívá již déle než rok šťastný vztah s hypnoterapeutem a životním koučem Jimem Curtisem, přičemž se svou novou láskou narozdíl od minulosti vůbec netají. 

Světové celebrity
David Beckham

David a Victoria Beckhamovi vyrazili na hudební festival podpořit svého syna!

Manželé David a Victoria Beckhamovi dorazili v sobotu na hudební festival v Readingu, kde podpořili svého nejmladšího syna Cruze. Ten zde vystoupil se svou indie-rockovou kapelou The Breakers. Na koncertech slavného britského festivalu nechyběli ani sourozenci Romeo a Harper, kteří se připojili k rodičům v hledišti. Přítomnost slavné rodiny přitáhla velkou pozornost návštěvníků, kteří fotbalistu a bývalou členku skupiny Spice Girls nadšeně sledovali.

Světové celebrity
Dolly Parton

Rodina v tichosti pohřbila legendární Dolly Parton!

Pohřeb legendární country zpěvačky Dolly Partonové se uskutečnil během pátku za účasti jejích nejbližších. Tuto zprávu o víkendu potvrdila její neteř Lainey Mae Partonová prostřednictvím dojemného příspěvku na sociálních sítích. Hudební ikona byla podle jejích slov uložena k poslednímu odpočinku při velmi prostém a komorním obřadu. Přesně takové rozloučení si totiž samotná zesnulá umělkyně před svým skonem výslovně přála.