Slovenská prokuratura žádá sněmovnu o souhlas s vazebním stíháním Fica

Slovenská prokuratura dnes požádala sněmovnu o souhlas s vazebním stíháním bývalého premiéra a poslance Roberta Fica, kterého policie dříve v tomto týdnu obvinila z několika závažných trestných činů. ČTK o návrhu informoval mluvčí prokuratury Dalibor Skladan. Na poslance slovenské sněmovny nemůže soud uvalit vazbu, aniž s takovým krokem předem souhlasil parlament.

Rober Fico

Spolu se šéfem opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ficem čelí obvinění kromě jiného ze založení a podpory zločinecké skupiny také bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák. O tom, zda někdejší dlouholetý místopředseda Směru-SD a nyní advokát Kaliňák skončí ve vazbě, možná ještě během dneška rozhodne soud, který se odpoledne začal zabývat příslušnými návrhy prokurátora vůči několika obviněným také v jiném případu. Ve Ficově a Kaliňákově kauze jsou stíhány i další dvě osoby včetně bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Někdejší trojnásobný slovenský premiér Fico obvinění už dříve označil za politickou mstu. V reakci na žádost prokuratury, aby sněmovna souhlasila s jeho vazebním stíháním, zase uvedl, že to je konec demokracie. "Vymyšlené obvinění je len cestou, jak dosáhnout vytouženého cíle - zavřít Směru-sociální demokracie a Robertovi Ficovi opoziční ústa, Nejjednodušší je zavřít předsedu nejsilnější opoziční strany alespoň na rok, nejlépe do voleb, abych jim vůbec nepřekážel," uvedl Fico v prohlášení.

Policie podezírá Fica a Kaliňáka kromě jiného z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisky a někdejšího opozičního politika Igora Matoviče, který je nyní ministrem financí. Ficova strana skončila v opozici po porážce v parlamentních volbách, které se konaly na konci února 2020. Následně Slovensko zažilo v různých kauzách několik vln zatýkání někdejších vysokých úředníků z Ficovy éry, ale také podnikatelů a pracovníků justice včetně soudců. Někteří ze stíhaných začali spolupracovat s policií a vyvázli tak s podmínkou.

Žádost o souhlas s vazebním stíháním slovenských poslanců předkládá do sněmovny podle zákona generální prokurátor. Ten dříve během dneška pověřil zástupce šéfa elitní složky prokuratury, aby ve zmíněné záležitosti jednal jeho jménem. Právě elitní složka prokuratury dohlíží na vyšetřování Fica a Kaliňáka.

Témata: Rober Fico | Slovensko

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější