Slovenská vláda dnes schválila návrh na zvláštní zdanění zisku z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách. Podle předlohy by stát díky nové dani mohl letos získat kolem 53 milionů eur (1,3 miliardy korun), v příštím roce až 269 milionů eur (6,5 miliardy korun).
Největší výrobce elektřiny, společnost Slovenské elektrárne (SE), v reakci uvedl, že schválení zákona vyústí v bankrot společnosti.
SE jsou na Slovensku jediným výrobcem elektřiny z jádra. Kontrolní podíl v něm koncern Enel a Energetický a průmyslový holding (EPH), který ovládá český miliardář Daniel Křetínský, zbylých 34 procent akcií SE vlastní slovenská vláda. Největší podíl na výrobě elektřiny v zemi mají právě jaderné elektrárny, jejichž význam ve slovenské energetice ještě stoupne po chystaném spuštění dokončeného třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce.
Mluvčí SE Oľga Baková na dotaz ČTK uvedla, že schválení zákona bez analýzy jeho vlivu na ekonomickou situaci podniku povede k jeho bankrotu a k zastavení spouštění třetího bloku a dostavby čtvrtého bloku elektrárny Mochovce. Nová daň podle SE značně převyšuje plánovaný zisk podniku.
"Za těchto podmínek si nevíme představit, že financující banky budou souhlasit s odkladem splátek, když už dnes je zadluženost společnosti vysoce nad standardem průmyslu," uvedly SE, jejichž zadluženost dosahuje 3,7 miliardy eur (90 miliard korun).
Sazba nové daně bude podle předlohy 50 procent, počítat se bude z rozdílu mezi burzovní cenou elektřiny v určeném období a náklady na výrobu elektřiny z jádra, které potvrdí energetický regulační úřad. Tržní ceny elektrické energie už loni výrazně vzrostly.
"Jde o novou daň z takzvaného nadzisku, který je produkován při výrobě elektřiny v atomových elektrárnách. Zejména podnikatelé platí vyšší účty za elektrickou energii, ale zároveň na Slovensku vyrábíme podstatnou část elektrické energie ve zdroji za více méně stabilní náklady," řekl ministr financí Igor Matovič.
Zmíněná daň by měla být zavedena už od března. Kabinet premiéra Eduarda Hegera navrhl sněmovně, aby předlohu o zavedení nové daně projednal ve zrychleném režimu. V této souvislosti vláda navrhla i změnu zákona o státním rozpočtu.
Představitelé slovenské vlády zároveň oznámili, že stát dá dohromady 52 milionů eur (1,26 miliardy korun) základním a středním školám, dále nemocnicím a domovům sociálních služeb na kompenzaci vysokých cen energií.
Taylor Swift podala prostřednictvím své společnosti TAS Rights Management tři žádosti o ochrannou známku. Tento krok, který se uskutečnil 24. dubna, má zpěvačce pomoci chránit se proti zneužití její identity prostřednictvím technologií umělé inteligence. Podobnou strategii nedávno zvolil i herec Matthew McConaughey, který se snaží omezit neoprávněné nakládání se svou podobou a hlasem.
Britský král Karel III. a královna Camilla zahájili v pondělí svou čtyřdenní návštěvu Spojených států přivítáním v Bílém domě. Na jižním trávníku je uvítal prezident Donald Trump společně s první dámou Melanií Trumpovou. Ačkoliv počáteční konverzace mezi oběma hlavami státu nebyla pro televizní kamery slyšitelná, analýza profesionální odezíračky rtů nyní poodhalila, co si státníci během prvních okamžiků návštěvy sdělili.
Před patnácti lety šokovala svět zpráva o úmrtí popové ikony Michaela Jacksona, za kterou byl k odpovědnosti dohnán jeho osobní lékař Conrad Murray. Po letech strávených ve vězení a vleklých právních bitvách o možnost vykonávat lékařskou praxi ve Spojených státech se kardiolog rozhodl pro radikální krok. Přesunul se do zahraničí, kde si otevřel vlastní zdravotnické zařízení.
Legendární frontman kapely The Rolling Stones, Sir Mick Jagger, se podle nové životopisné knihy ocitl v ohrožení života. Nová biografie s názvem The Rolling Stones, jejímž autorem je spisovatel Bob Spitz, přináší šokující tvrzení o předávkování drogami, ke kterému mělo dojít v polovině sedmdesátých let.
Jedna z našich velmi výrazných celebrit je o rok starší. Agáta Hanychová v úterý slaví jednačtyřicáté narozeniny. Fanouškům prozradila, čím ji obdaroval manžel. Zmínila se jim také o tom, že není dokonalá.
V Česku panuje v závěru dubna příjemné jarní počasí. Proto vás možná překvapí, že meteorologové v úterý přispěchali s varováním. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v následujících dnech hrozit pomrznutí ovocných stromů a zemědělských plodin.
Leoš Mareš to za dlouhé roky dotáhl na jednoho z nejúspěšnějších českých moderátorů, ačkoliv v začátcích rozhodně neměl na růžích ustláno. Podle kolegy a tehdejšího nadřízeného se dopouštěl jednoho průšvihu za druhým.
Dobré zprávy přicházejí od bývalého premiéra Mirka Topolánka, který svádí boj s vážnou nemocí. Někdejší politik se nechal slyšet, že zřejmě přežije. Topolánek nicméně přiznal, že mu zdravotní problémy zásadně komplikují normální život.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci dubna. Partnerka Miraie Navrátila v pondělí oznámila, že frontman populární kapely Mirai se stane otcem. Pár se totiž těší na prvního potomka.
Jiřina Bohdalová se už za několik dní dožije 95 let. Takové štěstí neměla její mladší sestra Jaruška, která letos zemřela. Slavnou herečku pochopitelně odchod sourozence zasáhl. Jak se s takovou ztrátou vyrovnává?
Poslední dny zbývají z letošního dubna, už v pátek se rozběhne květen. Není tak divu, že meteorologové už tuší, jak v Česku bude po většinu následujícího měsíce. Prozradili to v nejnovějším měsíčním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Charlotte Gottová je teprve na začátku kariéry, kdy spousta lidí vlastně neví, co chce a čeho chce dosáhnout. Dcera Karla Gotta ale dává najevo, že má jasno. Co je pro ni momentálně důležité?