Slovenská vláda schválila návrh dohody s USA, vojáci by mohli užívat letiště

Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie
Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie, foto: army.mil
ČTK 12. ledna 2022 12:36
Sdílej:

Slovenská vláda dnes schválila návrh dohody se Spojenými státy o obranné spolupráci, na jejímž základě by američtí vojáci mohli využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť v zemi a Bratislava by získala přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na jejich modernizaci. Opozice a prokuratura dříve tvrdily, že smlouva ohrozí suverenitu země, představitelé vlády to odmítli.

Prokuratura už dříve uvedla, že její návrhy na úpravu textu ministerstvo obrany nepřijalo.

Dohodu po jejím podpisu ještě bude muset schválit slovenský parlament, ve kterém má koalice pohodlnou většinu, a následně ratifikovat prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko o dohodě vyjednávalo s USA už za předchozí vlády, v jejímž čele byli nyní opoziční sociální demokraté (Směr-SD). Tehdejší vedení ministerstva obrany od jednání ale odstoupilo s odůvodněním, že je proti vytváření právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi.

Směr-SD expremiéra Roberta Fica nyní dohodu kritizoval a oznámil, že v souvislosti s ní navrhne sněmovně vyhlásit referendum. Představitelé slovenské vlády už dříve ale tvrdili, že dohoda nepředpokládá vytváření vojenských základen USA v zemi a že podobnou dohodu uzavřely se Spojenými státy například Maďarsko a Polsko, nikoliv ale Česko.

"V souvislosti s touto dohodou je šířeno mnoha dezinformací, nepravd, lží a vyvolávána hysterie. Tato dohoda nejenže neohrožuje suverenitu a svrchovanost Slovenské republiky, je to přesně naopak. Zlepšuje schopnost ozbrojených sil Slovenské republiky bránit Slovenskou republiku, děláme to s naším spojencem," řekl po schválení dokumentu vládou ministr zahraničí Ivan Korčok. Dodal, že dohoda je potvrzením proatlantické orientace země.

"Demagogům se podařilo navodit ve společnosti obavu, že na základě této smlouvy sem budou vstupovat američtí vojáci. Tato smlouva nijakým způsobem nezasahuje do kompetence Národní rady a vlády Slovenské republiky rozhodovat o pobytu a vstupu ozbrojených sil cizího státu,“ uvedl šéf slovenské diplomacie. Američtí vojáci už v minulosti například cvičili na Slovensku.

Ministr obrany Jaroslav Naď doplnil, že dohoda o obranné spolupráci je pouze rámcovou dohodu, na kterou navážou další smlouvy. Původní návrh dohody vláda schválila s několika úpravami, když například souhlasila s připomínkami ministerstva dopravy.

Už dříve se proti návrhu dohody s USA se postavila také slovenská generální prokuratura. V sérii připomínek k dokumentu uvedla, že by mohl výrazně omezit suverenitu Slovenska a že je nevyvážený ve prospěch USA. Navrhla například do textu doplnit ustanovení, že američtí vojáci nesmí na Slovensko vstupovat s jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi. Podle Nadě mezinárodní úmluvy ovšem rozmístění zmíněných zbraní na Slovensku vylučují.

Slovensko během dlouholetého vládnutí Směru-SD objednalo v rámci modernizace zastaralé techniky své armády americké stíhačky i vrtulníky.

Stalo se
Světové celebrity
Rod Stewart

Lékaři zakázali Rodu Stewartovi koncertovat!

Britský zpěvák Rod Stewart musel pouhé hodiny před plánovaným vystoupením zrušit svůj koncert v kalifornském městě Chula Vista, který se konal v rámci jeho turné s názvem One Last Time.

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry chce, aby jí do Evropy dovezli její jachtu!

Zpěvačka Katy Perry plánuje během svého nadcházejícího letního koncertního turné po Evropě romantický únik na jachtě se svým přítelem, bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Podle informací blízkého zdroje popová hvězda vážně uvažuje o tom, že si do Evropy nechá dopravit své vlastní plavidlo, aby mezi jednotlivými vystoupeními mohla strávit klidný čas v soukromí. Na palubě by dvojici mohl doprovodit i jejich rodinný kruh, tedy zpěvaččina pětiletá dcera Daisy Dove, kterou má s bývalým snoubencem Orlandem Bloomem, a případně také tři děti, které má Trudeau ze svého předchozího manželství.

Světové celebrity
David Beckham

David Beckham obdrží hvězdu na slavném Chodníku slávy!

Bývalá fotbalová hvězda David Beckham obdrží na slavném hollywoodském Chodníku slávy svou vlastní hvězdu. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní jeho manželka Victoria Beckham, která má připravený velmi emotivní projev, a také jeho blízký přítel, herec Tom Cruise. Podle zákulisních informací však bude na této významné události chybět Beckhamův nejstarší syn Brooklyn, ačkoliv v současné době žije v Los Angeles a od místa konání akce se nachází pouhých dvacet minut jízdy autem.

České celebrity
Leoš Mareš

Tragédie v okolí Leoše Mareše. Hvězdný moderátor nečekaně přišel o asistentku

Velká rána o uplynulém červnovém víkendu zasáhla Leoše Mareše. Hvězda Evropy 2 přišla během několika měsíců o druhého blízkého a důležitého člověka. Podle dostupných informací náhle zemřela jeho asistentka Kateřina Niklová.