Slovensko a Lotyšsko podporují tvrdé sankce proti Rusku, uvedla Čaputová

Slovensko a Lotyšsko podporují silné sankce proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu, Moskvu je třeba odstrašit od dalších útoků. Novinářům to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce se svým lotyšským kolegou Egilsem Levitsem, který se vyslovil pro vytvoření zvláštního mezinárodního soudního tribunálu na stíhání zločinů v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.

Zuzana Čaputová

"Obě země podporujeme tvrdé sankce vůči Rusku. Je důležité udělat tu válku pro Rusko drahou, aby se mu nevyplatila, a (udělat) všechny kroky k odstrašení od dalších útoků," uvedla Čaputová.

"Vidíme rostoucí množství civilních obětí, zničená města a stále častější podezření z válečných zločinů, které nemohou zůstat bez odezvy," napsala prezidentka na sociální síti.

"Všichni si přejeme, aby na Ukrajině co nejdřív opět zavládl mír a stabilita a aby se náš soused co nejdřív začlenil i mezi členy Evropské unie," dodala. 

Podle Levitse je potřeba zastavit další postup Ruska v jeho tažení na Ukrajině a zabránit mu zvítězit ve válce. Podle něj by Ukrajina měla požádat o vytvoření zvláštního tribunálu, který by se zabýval zločiny spáchanými v této zemi během nynější ruské invaze.

Čaputová i Levits uvítali rozhodnutí o posílení východního křídla NATO. Alianční vojáci tak nově budou působit i na Slovensku, v Lotyšsku už NATO misi v rámci takzvané předsunuté přítomnosti má.

"Nečelíme bezprostřední hrozbě ze strany Ruska díky tomu, že nás chrání spolupráce s našimi spojenci v rámci aliance," řekla Čaputová.

Podle Levitse je posílení východního křídla NATO důkazem, že aliance je připravena a schopna bránit se. Lotyšský prezident se rovněž vyslovil pro zintenzivnění pomoci Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí z 24. února.

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější