Slovensko a Ukrajina doladily během návštěvy Čaputové kontrakt na dodávku houfnic

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky
Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 1. června 2022 11:30 | akt. 1. června 2022 12:03
Sdílej:

ástupci Slovenska a Ukrajiny během úterní návštěvy slovenské prezidentky Zuzany Čaputové doladili kontrakt na dodávku houfnic Kyjevu. Čaputová to dnes řekla novinářům. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě by Ukrajina měla koupit nejméně osm houfnic.

"Je to komerční kontrakt mezi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Dohodly a doladily se poslední věci," uvedla slovenská prezidentka po návratu z Ukrajiny. Smlouva by podle ní po uzavření měla být brzy naplněna.

Naď řekl, že v zájmu urychlení dodávek Ukrajina dostane houfnice, které si původně objednala slovenská armáda. Bratislava podle něj poskytne Kyjevu slevu z prodejní ceny, která ale nebude pod výrobními náklady.

Na rozdíl od předchozích dodávek vojenského materiálu včetně raketového systému S-300 nepůjde v případe houfnic o slovenský dar Ukrajině. Slovenská vláda na dnešním jednání souhlasila s tím, že Bratislava daruje Ukrajině další vojenský materiál v hodnotě zhruba 21,6 milionu eur (534 milionů korun). Část těchto dodávek by mohla proplatit EU; Naď odmítl upřesnit detaily o darovaném zboží.

Houfnice Zuzana na kolovém podvozku Tatra vyrábí státem kontrolovaná firma Konštrukta-Defence. Dostřel houfnic v závislosti na použitých střelách ráže 155 milimetrů dosahuje až více než 50 kilometrů. Už v květnu poslaly Ukrajině houfnice M777 s doletem 25 kilometrů Spojené státy.

Čaputová řekla, že věří ve vítězství Ukrajiny v jejím stávajícím ozbrojeném konfliktu s Ruskem. "Je v bytostném zájmu Slovenska, aby byl mír na Ukrajině. Pokud se nezastaví Rusko na Ukrajině, tak se nezastaví před ničím. Proto musíme pomáhat Ukrajině, aby se ubránila," řekla Čaputová. Dodala, že v souvislosti s útoky na civilní objekty jde o cílené ničení Ukrajiny ze strany Ruska.

Stalo se
Domácí
Metro

Metro na béčku nejezdilo kvůli technické závadě na vedení

Metro v úterý brzy ráno nejezdilo v části linky B. Příčinou omezení provozu byla technická závada na trakčním vedení. Pražané museli do tramvají či autobusů. Od půl sedmé je provoz obnoven. 

Domácí
Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka odešel ve věku 82 let, pohřeb bude v katedrále sv. Víta

Emeritní pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka zemřel v úterý nad ránem ve věku 82 let. Úmrtí potvrdilo pražské arcibiskupství, které uvedlo, že duchovní zemřel 4. listopadu ve tři hodiny ráno. „Byl povolán na věčnost,“ stojí v oznámení.

Světové celebrity
Britney Spears

Britney Spears nadobro zmizela fanouškům z očí

Zpěvačka Britney Spearsová zneaktivnila svůj účet na Instagramu. K tomuto kroku došlo 2. listopadu, uprostřed řady znepokojivých příspěvků a veřejného sporu, který vyvolala kniha jejího bývalého manžela Kevina Federlinea. Po zrušení účtu nebylo možné profil zpěvačky, které je 43 let, zobrazit, objevila se pouze zpráva o možném odstranění.

Světové celebrity
Paul McCartney

Paul McCartney poprvé promluvil o největší konspirační teorii o The Beatles

Hudební legenda Sir Paul McCartney se poprvé obsáhle vyjádřil ke zlověstné konspirační teorii, která kolovala po celá léta po roce 1966. Podle těchto vytrvalých fám měl člen The Beatles zemřít při autonehodě a kapela ho nahradila dvojníkem. Věřící v tuto teorii šli tak daleko, že například obal alba Abbey Road z roku 1969 interpretovali jako pohřební průvod.