Slovensko bude moci nařídit kontrolu covidových pasů u zaměstnavatelů a provozů

Slovenské úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu, tedy buď potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o prodělání covidu-19 nebo o negativním testu na koronavirus.

Slovensko, ilustrační foto

Rozhodl o tom dnes parlament v rámci balíku opatření vypracovaných v souvislosti s nynější silnou třetí vlnou koronavirové nákazy. Zákon po podpisu prezidentkou vstoupí v platnost zveřejněním ve sbírce zákonů. Očekává se, že vláda a úřad hlavního hygienika nové pravomoci využijí.

Pokud zaměstnanec podle nového nařízení nepředloží zmíněná potvrzení a ani nevyužije dodatečnou možnost bezplatně se u zaměstnavatele otestovat na koronavirus, bude muset čerpat volno bez náhrady mzdy. To se bude vztahovat také například na policisty či vojáky. Vyžadovat od pracovníka covidový pas či absolvování testu na koronavirus bude možné jen do konce dubna příštího roku.

Kontrolovat covidové certifikáty či potvrzení včetně totožnosti zákazníka budou muset po nařízení úřadů i majitelé různých provozů. Pokud tak neučiní, kontroloři budou mít možnost na 30 dnů daný provoz uzavřít. V případě opakovaného provinění bude podnikateli hrozit odebrání povolení k činnosti. Současně s tímto zpřísněním pravidel představitelé vlády již dříve ohlásili, že například restaurace a ubytovací zařízení v epidemii nejvíce zasažených okresech budou moci poskytovat služby jen očkovaným zákazníkům.

Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37.900 korun). Opatření sněmovna schválila poté, co zdravotníci čelili protestům či výhrůžkám od lidí, kteří nesouhlasí s podáváním vakcín proti covidu-19.

Opozice předlohu kritizovala. Například předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba označil návrh za fašistická a šikanující opatření a za brutální nátlak na lidi ve snaze přimět je k očkování. Kotleba vakcinaci dlouhodobě kritizuje.

Zaměstnavatelé se zase postavili proti tomu, aby museli zajistit neočkovaným zaměstnancům bezplatné testování na koronavirus. Podrobnosti k tomu by podle schváleného zákona měla stanovit vláda.

Zmíněná opatření jsou méně přísná, než dříve navrhovalo vládní konzilium odborníků. Slovensko zároveň vůči neočkovaným lidem postupuje méně přísně než některé jiné země. Například rakouský kancléř Alexander Schallenberg počítá s tím, že zemi čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19.

Epidemická situace na pětimilionovém Slovensku, které se řadí v EU ke státům s nejnižším podílem obyvatelstva naočkovaného proti covidu-19, se zhoršuje od září. V úterý laboratoře v zemi potvrdily poprvé za jeden den přes 7000 nových případů infekce. Některé nemocnice kvůli náporu covidových pacientů varovaly před kolapsem při poskytování zdravotní péče. Zhruba osm z deseti hospitalizovaných s onemocněním covid-19 nebylo plně očkováno.

Témata: Slovensko | covid pasy

Desítky lidí mají po návratu z JAR do Nizozemska covid-19

27.11.2021 10:04 Aktualizováno Přes 60 cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do…

Austrálie či Thajsko omezují vstup na své území kvůli variantě omikron

27.11.2021 09:09 Austrálie a Thajsko se přidaly k řadě zemí světa, které v posledních dnech omezily vstup na svá…

Německo eviduje o 3000 nakažených více než před týdnem

27.11.2021 08:23 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201…

Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele z…

26.11.2021 22:00 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Antivirotikum firmy Merck proti covidu je méně účinné, než se původně…

26.11.2021 21:15 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

Řada zemí kvůli mutaci omikron omezuje vstup na své území a ruší lety z…

26.11.2021 20:54 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Pro svět to nevypadá dobře, tvrdí vědci. Proč se mutace omikron bojí a co…

26.11.2021 19:47 Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi…

Německo eviduje 76 tisíc nakažených, největší přírůstek během pandemie

26.11.2021 16:14 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí restaurace a noční podniky

26.11.2021 16:04 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Merkelová vyzvala Němce k omezení kontaktů

26.11.2021 14:35 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Související:

Nejnovější

reklama