Slovensko bude platit za plyn v eurech, uvedl ministr hospodářství

Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému koncernu Gazprom za nakupovaný zemní plyn v eurech, příslušná platba bude následně převedena na ruble. Sulík dnes novinářům také řekl, že země dostává nadprůměrné množství ruského plynu, který do země proudí také z České republiky.

Ilustrační fotografie.

"Budeme platit v eurech na euroúčet v Gazprombank, tam to bude proměněno na ruble a ruble půjdou dál do Gazpromu. S tou další operací my už nic nemáme. Pro nás je rozhodující, že budeme platit v eurech do Gazprombank," řekl Sulík.

Slovenský ministr hospodářství v dubnu připouštěl platby za plyn v rublech, jak to nově vyžaduje Moskva. Sulík za to čelil kritice některých kolegů z vládní koalice. Gazprom před třemi týdny zastavil tok suroviny do Polska a Bulharska. Zdůvodnil to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, což obě evropské společnosti označily za porušení smluv.

Slovensko je závislé na dodávkách ruského plynu. "Tento i minulý týden tečou nadprůměrná množství navzdory tomu, že jedna přečerpávací stanice na Ukrajině byla zavřena. Ruská strana způsobený výpadek nahradila a plyn nám teče přes Lanžhot, tedy z Česka, je to ale ruský plyn. Předpokládám, že to je plyn, který přitéká přes Nord Stream 1," řekl Sulík.

Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU minulý týden oznámil přerušení tranzitu ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Krok zdůvodnil aktivitami ruských okupačních sil.

Gazprom dlouhodobě zajišťoval dodávky plynu na Slovensko hlavně přes Ukrajinu. Na červen ale ruský koncern nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy přes Slovensko prostřednictvím hraničního uzlu Veľké Kapušany. Na tyto rezervace má vliv i poptávka ze strany odběratelů.

Matovič chce zdanit ruskou ropu zpracovávanou v zemi

Slovenský ministr financí Igor Matovič navrhne vládě zvláštní zdanění ruské ropy, která se zpracovává na Slovensku. Matovič dnes novinářům řekl, že stát by z nové daně mohl získat kolem 290 milionů eur (7,2 miliardy korun) ročně. Po schválení předlohy vládou by měl materiál ve zrychleném režimu posoudit parlament. Jedna ze čtyř vládních stran, která dlouhodobě vystupuje proti zvyšování daní, nejnovější Matovičův návrh odmítla.

Ruskou ropu na Slovensku využívá rafinerie Slovnaft z maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL. Někteří analytici dříve tvrdili, že skupina MOL těží z toho, že ruská ropa se v souvislosti s návrhy na zavedení embarga na její dovoz do EU prodává se slevou.

Podle Matoviče by zmíněná daň neměla vyústit ve zvyšování maloobchodních cen pohonných hmot na Slovensku, kde nejvíce čerpacích stanic provozuje Slovnaft. Průměrná cena litru benzinu Natural 95 v zemi na začátku tohoto měsíce vystoupala na nové maximum 1,776 eura (43,90 koruny).

Není jisté, zda Matovič návrh na zdanění ruské ropy prosadí. Liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) ministra hospodářství Richarda Sulíka se vyslovila proti jakékoliv nové dani. "Tento návrh ministra financí jsme nemohli dosud vetovat, protože jsme se o nové dani dozvěděli až z tiskové konference. Veto si ovšem uplatníme, protože tato daň s jistotou povede k vyšším cenám benzinu a nafty," uvedl Sulík v prohlášení, které ČTK poskytla SaS. Dodal, že už samotné předložení návrhu Matovičem na středečním jednání vlády by strana považovala za vážné porušení koaliční smlouvy.

SaS se už dříve postavila také proti návrhu zvýšit zvláštní daň podnikům z regulovaných sektorů ekonomiky, ze kterého chce Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) financovat plánovanou vyšší podporu rodin s dětmi. Tu Matovič označuje za pomoc obyvatelům v době vysoké inflace. SaS naopak prosazuje příspěvky pouze pro lidi s nižšími příjmy a nikoliv poskytování plošných pobídek bez ohledu na příjem rodin.

Sulík dříve podpořil zákaz dovozu ruské ropy do EU, žádal ale tříleté přechodné období. EU se dosud na embargu pro dovoz ruské ropy neshodla, a to kvůli odmítavému postoji Maďarska.

Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO

29.06.2022 14:05 Aktualizováno Moskva vnímá negativně chystaný vstup Finska a Švédska do NATO, řekl podle agentury RIA Novosti…

Zelenskyj: Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze…

29.06.2022 13:46 Rusko chce určovat budoucí světový řád a jeho cílem není pouze Ukrajina. Ve svém videoprojevu na…

Biden oznámil posílení amerických kapacit v Evropě kvůli Rusku

29.06.2022 12:32 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení…

Rusko směřuje dle ministra kvůli slabé poptávce a silnému rublu k deflaci

29.06.2022 12:26 Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.…

Turci chtějí po Švédsku a Finsku, aby vydaly 33 osob s vazbami na Kurdy a…

29.06.2022 12:07 Turecko dnes požádalo Švédsko a Finsko o vydání 33 osob, které Ankara podezřívá z terorismu kvůli…

Kdyby byl Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině, řekl Johnson

29.06.2022 11:42 Kdyby byl ruský prezident Vladimir Putin žena, nerozpoutal by válku na Ukrajině, alespoň ne v…

Papež František i přes problémy s kolenem znovu chodit

29.06.2022 11:30 Papež František může navzdory přetrvávajícím problémům s kolenem znovu chodit. Vatikán zveřejnil…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Nedopustíme, aby ruská agresivní politika mohla slavit úspěch, řekl Petr…

29.06.2022 10:24 Signál vůči Rusku musí být jasný. Nedopustíme, aby ruská agresivní politika mohla slavit úspěch,…

NATO čelí podle Stoltenberga největší bezpečnostní krizi od druhé světové…

29.06.2022 09:58 Ozbrojené síly Severoatlantické aliance čelí kvůli válce na Ukrajině největší bezpečnostní krizi od…

Související:

Nejnovější