Slovensko dalo souhlas k přípravám na působení NATO v zemi, chce posílit hranice

Slovensko dalo souhlas k přípravám na působení vojenské jednotky NATO v zemi, Severoatlantická aliance chce po útoku Ruska na Ukrajinu posílit své východní křídlo. Novinářům to dnes řekl ministr zahraniční Ivan Korčok. Podle něj by šlo o takzvanou předsunutou přítomnost NATO, v jejímž rámci vojáci již působí v Pobaltí.

NATO

"Dali jsme souhlas, aby se začaly takovéto plánovací kroky, které je nevyhnutelné udělat pro obranu aliančního území a Slovenské republiky," řekl Korčok. Dodal, že konkrétní návrh pak bude předložen vládě a parlamentu, které rozhodují o působení zahraničních vojáků na Slovensku.

Ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že Bratislava už ve zmíněné záležitosti byla kontaktována některými spojenci. "Bude (jednotka) složena ze zemí, které jsou nám blízké i geograficky. Půjde o několik stovek vojáků se schopnostmi, které Slovenská republika nemá," řekl Naď.

Česká ministryně obrany Jana Černochová už dříve řekla, že Česko zvažuje vyslání vojáků do Rumunska nebo na Slovensko a naznačila, že pravděpodobnější je slovenská varianta.

NATO přijme další kroky k obraně svých členů, shodli se velvyslanci

Severoatlantická aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom dnes na mimořádném zasedání velvyslanci aliančních zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Počínání Moskvy podle nich ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. Zároveň bude i nadále podporovat Ukrajinu v její legitimní snaze chránit vlastní suverenitu, dodali zástupci aliančních států ve společném prohlášení.

Velvyslanci se dnes sešli ke konzultaci podle čtvrtého článku alianční smlouvy, který NATO aktivuje v případě ohrožení územní celistvosti, nezávislosti či bezpečnosti některé z aliančních zemí.

"Nejsilnějším možným způsobem odsuzujeme hrozivý ruský útok na Ukrajinu, který je naprosto neospravedlnitelný a nevyprovokovaný," uvádí společný text. Státy NATO "dále posílí obranné a odstrašující působení na celém území aliance". Útok Ruska je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, shodla se aliance.

NATO již v posledních týdnech poslalo nové jednotky do zemí svého východního křídla, kde chce vytvořit i stálé bojové skupiny.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení k vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, ukrajinská média ale vzápětí oznámila výbuchy v řadě měst po celé zemi. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

Témata: Slovensko | NATO

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější