Zahájení reforem ve zdravotnictví, justici a vysokém školství na Slovensku, které bude země financovat z unijního mimořádného fondu obnovy, dnes ohlásil premiér Eduard Heger. Některé z připravovaných změn ale zatím nezískaly podporu celé vládní koalice nebo je kritizovali odborníci či samospráva.
Slovensko bude moci z fondu obnovy čerpat ve formě grantů přibližně šest miliard eur (152 miliard korun), první balík peněz v hodnotě 822 milionů eur (20,8 miliardy Kč) očekává Bratislava v nejbližších týdnech.
"Jdeme dát Slovensko do formy. Máme před sebou reformní podzim, plnění prvních milníků a cílů. Situace v oblastech jako zdravotnictví, justice a vysoké školství je mimořádně vážná a změny jsou nevyhnutelné," uvedl Heger před novináři. Dodal, že jeho cílem je najít shodu na reformách, aby se země posunula kupředu.
Ze zmíněných tří oblastí by nejvíce peněz mělo směřovat do zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká kromě jiného s nedostatkem personálu a se zastaralými budovami. "Chceme zlepšit zdravotní péči, je to nejvyšší hodnota. Postavíme nové nemocnice a zrekonstruujeme současné. Nemocnice se budou specializovat," uvedl Heger.
Plán na specializaci nemocnic, tedy koncentraci některých zákroků do menšího počtu zdravotnických zařízení, zatím nepodpořilo jedno z hnutí čtyřčlenné koalice- Chce záruky, že změny nepovedou k rušení nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví sice rušení zdravotnických zařízení odmítlo, reforma ale počítá s tím, že některé nemocnice se zaměří na chronicky nemocné pacienty na úkor poskytování akutní péče nebo vykonávání některých zákroků.
Plán vytvořit novou soudní mapu a zavést novou specializaci soudů zase kritizovala část soudců i samospráva. Návrh počítá kromě jiného se snížením počtu okresních i krajských soudů a s vytvořením samostatného správního soudnictví.
Změny ohlásil premiér i v oblasti vysokého školství, a to s cílem zvýšení kvality vzdělávání a přilákání studentů ze zahraničí na Slovensko. V minulosti tisíce Slováků využily možnost studovat v zahraničí, mnoho z nich se přihlásilo na univerzity v Česku.
Slovenský plán obnovy počítá se změnami v pěti základních oblastech, a to ve vzdělávání, dále konkurenceschopnosti a inovací, takzvané zelené ekonomice, zdravotnictví a digitalizaci.
Zpěvák Robbie Williams se svým fanouškům pochlubil bizarní nehodou, která ho potkala přímo v bezpečí domova. Stačilo k tomu obyčejné večerní čištění zubů, po kterém mu zbyla jen polovina předního řezáku. Bývalý člen skupiny Take That popsal, že si ulomeného zubu všiml až v ložnici, když jazykem nahmatal neznámou škvíru.
Popová hvězda Britney Spears v pondělí u soudu v kalifornském okrese Ventura přiznala vinu v případu řízení pod vlivem návykových látek. Čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka se prostřednictvím svého právníka doznala k méně závažnému přečinu bezohledné jízdy. Díky této dohodě o vině a trestu se vyhne pobytu ve vězení, což je u prvotrestaných pachatelů ochotných podstoupit léčbu běžný postup.
Britská královská rodina má důvod k radosti v jinak náročném období. Buckinghamský palác v pondělí oficiálně oznámil, že princezna Eugenie a její manžel Jack Brooksbank očekávají svého třetího společného potomka. Radostná novinka se objevila na sociálních sítích a okamžitě vzbudila pozornost veřejnosti i médií.
V nezáviděníhodné situaci se v posledních ocitla rodina Koktových, když uniklo na veřejnost video, které mělo hodně lidí potřebu komentovat. Nyní se konečně ozvala Ornella Koktová, aby prozradila, jak celou záležitost s blízkými prožívá. Ukázalo se, že ne moc dobře.
Václav Klaus v neděli nechyběl na oslavě 95. narozenin legendární herečky Jiřiny Bohdalové. Venku před pražským Divadlem Hybernia, které akci hostilo, však došlo k nepříjemnému incidentu, který se týkal bývalého prezidenta.
Meteorologové v úterý přidali ke stále platné výstraze před nebezpečím požárů i výstrahu před bouřkami. Mohou být silné, spadnout může i více než 30 milimetrů srážek. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V českém šoubyznyse se můžeme těšit na další svatbu. Poprvé se bude ženit muž, který se v průběhu let tak trochu ztratil z očí. Je to konkrétně Sámer Issa, který v sobotu, tedy den po prvním máji, oznámil zásnuby.
Hasiči zásadně pokročili s hašením požáru v Českém Švýcarsku, s nímž zápasí už od soboty. Oheň se v pondělí podařilo dostat pod kontrolu, už dnes by se měly snížit počty nasazených jednotek. Zásah by mohl skončit do konce probíhajícího týdne.
Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.
Herečka Cameron Diaz a její manžel, rocková hvězda Benji Madden, šokovali své fanoušky radostnou novinkou. Třiapadesátiletá hvězda filmu Charlieho andílci a sedmačtyřicetiletý člen kapely Good Charlotte v pondělí 4. května prostřednictvím sociálních sítí oznámili, že se jejich rodina rozrostla o třetího potomka. Na svět přivítali syna, který dostal velmi neobvyklé jméno.
Britská celebrita Katie Price čelí ostré kritice svých příznivců, kteří se domnívají, že si doslova zahrává s ohněm. Sedmačtyřicetiletá matka pěti dětí se totiž aktuálně nachází v Dubaji, odkud na svých sociálních sítích nadále propaguje CBD olej. V SAE je přitom propagace, prodej i pouhé držení této látky, která se získává z konopí, přísně zakázáno.
Britský zpěvák Ed Sheeran překvapil své fanoušky radikální proměnou vizáže a zároveň sdílel podrobnosti o svém zdravotním stavu. Pětatřicetiletý hudebník na svém Instagramu potvrdil, že uplynulý měsíc bojoval s pásovým oparem. Přestože tuto zkušenost nikomu nedoporučuje, nyní už je na cestě k uzdravení.