Slovensko od nadcházejícího pátku nebude vyžadovat karanténu už ani od cestujících, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Pro neočkované se délka izolace po vstupu do země při bezpříznakovém průběhu zkrátí na pět dnů z nynějších deseti.
Karanténu zároveň bude možné ukončit i dříve, a to absolvováním laboratorního testu na koronavirus s negativním výsledkem. ČTK o tom dnes informoval úřad hlavního hygienika, který vydal příslušnou vyhlášku ohledně karanténních povinností osob po vstupu na Slovensko.
V současnosti nemusejí při cestách nebo při návratu na Slovensko do karantény zejména cestující, kteří jsou plně očkovaní proti covidu-19. Výjimka z izolace platí také pro vybrané profese a jiné určené skupiny cestujících. Doba platnosti očkovaní se v souladu s unijními pravidly nově zkrátí na devět měsíců od poslední dávky.
Úřad hlavního hygienika upozornil, že karanténu na Slovensku po příjezdu z ciziny budou moci neočkovaní cestující sice ukončit i dříve, a to obdržením negativního výsledku PCR testu, kvůli stávajícímu prudkému růstu počtu infikovaných může být ovšem náročné získat termín na laboratorní vyšetření v přiměřené době. Do trvání pětidenní karantény se nebude zahrnovat den příjezdu na Slovensko.
Slovensko podobně jako jiné země čelí rychlému šíření nakažlivější koronavirové varianty omikron. Navzdory tomu země od loňského prosince, kdy na Slovensku vyvrcholila předchozí silná třetí vlna covidu-19, restrikce spíše uvolňuje. Bratislava zároveň zruší přísnější podmínky vstupu z vybraných zemí, které dříve zavedla v souvislosti s omikronem.
Horskou službou otřásla během končícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 42 let zemřel záchranář Roman Fišnar. Podle kolegů podlehl komplikacím po vážném úrazu.
Česko v posledních dnech trápí zdravotní stav Patrika Hezuckého, který je hospitalizován v nemocnici s blíže nespecifikovanou nemocí. Už ho tam navštívil věrný kamarád Leoš Mareš, který následně prozradil, jak na tom jeho parťák je. Nyní se ozval sám Hezucký.
Nová česká vláda by podle pravděpodobného příštího premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vzniknout do poloviny prosince. Babiš to naznačil v pravidelném videu, které zveřejnil v neděli dopoledne. Předseda hnutí, které zvítězilo v říjnových sněmovních volbách, je na tom prý domluvený s prezidentem Petrem Pavlem.
Jiřina Bohdalová nedávno vynechala jeden knižní křest, ačkoliv byla uvedena na pozvánce, a odvolávala se na lékaře, že nemá chodit mezi lidi. V posledních dnech ale opakovaně vyrazila do společnosti. V druhém případě na ni dohlížela její neméně slavná dcera.
Česko v uplynulých hodinách sevřel mráz a na některých místech také zasypal sníh, s projevy zimního počasí je ale nutné počítat i po víkendu. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Český fotbal zase jednou bojuje o fanoušky, jimž reprezentanti po výhře nad Gibraltarem nešli poděkovat za neúnavnou podporu. Příští šanci získat si příznivce zpátky na svou stranu budou mít fotbalisté v březnu, kdy zabojují o postup na mistrovství světa. Už znají soupeře.
Američané trvají na tom, že jsou autory návrhu nového mírového plánu pro Ukrajinu. Podle Washingtonu navíc nejde o poslední nabídku pro Kyjev, který čelí velkému tlaku, aby s návrhem souhlasil.
Meteorologická zima sice ještě nezačala, ale pouhý pohled z okna dnes může naznačovat něco jiného. Teploty v noci na neděli klesly pod -20 °C, především v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku se zase lidé dočkali sněhu.
Baby boom v českém šoubyznyse bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech. Olga Lounová v září prostřednictvím klipu k nové písni odhalila, že se s partnerem těší na druhého potomka. Nyní se fanoušci dozvěděli, zda to bude kluk, anebo holčička.
Rapper Kanye West (48), který si sám říká „Ye“, vyvolal mezi svými fanoušky velké znepokojení. Během krátkého pouličního rozhovoru v Japonsku pro účet Mystery Fashionist na TikToku dal znepokojivou odpověď, která zanechala mnoho lidí v obavách o jeho duševní stav.
Zpěvačka Taylor Swift se údajně chystá do Velké Británie, aby zde natočila přísně tajný videoklip ke své písni „Elizabeth Taylor“. Skladba pochází z jejího nového alba s názvem „The Life of a Showgirl“.
Jen necelé dva týdny před svým velkým vystoupením v Torontu utrpěl princ Harry zdrcující mediální ránu. Jedenačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu, který má 1. prosince vystoupit jako hlavní řečník na konferenci The Orea Power House Conference, čelí silné negativní odezvě veřejnosti kvůli vysoké ceně vstupenek.