Slovensko požádá Frontex o pomoc při ochraně hranic s Ukrajinou

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 28. února 2022 14:07
Sdílej:

Slovensko požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí EU a schengenského prostoru volného prostoru osob. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo vnitra.

Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici. Část ze zmíněného počtu příslušníků ozbrojených sil Slovenska už byla vyslána do příhraničních oblastí s Ukrajinou.

Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30.000 Ukrajinců. Tyto počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně.

Slovenský premiér Eduard Heger v diskusní relaci Rádia Expres řekl, že ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není velký zájem o ubytování na Slovensku a že většina z nich po vstupu na Slovensko pokračuje za rodinou.

Ministerstvo vnitra informovalo, že v azylových zařízeních a dalších objektech mohou slovenské úřady ubytovat 40.000 lidí. Další ubytovací kapacity nabízejí nejen obyvatelé Slovenska, ale i podnikatelé, samospráva a další organizace či instituce.

Slovensko chce předčasně ukončit provoz ruských stíhaček

Slovensko připravuje předčasné ukončení provozu vojenských stíhaček MiG-29, jejichž funkčnost je závislá na ruských firmách a jejich technicích, kteří pracují na slovenské vojenské základně Sliač. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera by ochranu nebe mohlo dočasně zajistit Polsko. O odstavení migů začali slovenští politici hovořit poté, co ruská armáda minulý týden zaútočila na Ukrajinu.

"Přirozeně podle mě přichází v úvahu Polsko. Mají techniku, kterou i my nakupujeme," řekl Heger v dnešním diskusním pořadu Rádia Expres o tom, kdo by mohl zajistit ochranu vzdušného prostoru země, než Slovensko dostane nové americké stíhačky F-16. Dodal, že jejich dodávku země očekává v příštím roce.

Heger uvedl, že provoz migů stojí zemi 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ročně a že zajištění ochrany slovenského nebe některou spojeneckou zemí bude levnější.

V roce 2019 tehdejší slovenská vláda rozhodla, že prodlouží životnost dosluhujících stíhaček MiG-29. Souhlasila s pokračováním smlouvy s ruskou společností RSK MiG ohledně zajištění technické podpory pro migy slovenské armády do konce roku 2023 s opcí na další rok. Pokračování kontraktu s ruskou firmou ministerstvo obrany tehdy upřednostnilo před spoluprací s partnerskými státy NATO.

Témata:
Stalo se
České celebrity
V Národním divadle se lidé rozloučili s Aloisem Švehlíkem. (16.4.2025)

Švehlíkovo sbohem Národnímu divadlu. Štěpnička popsal, jak se s ním rozloučil

Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla. 

Zahraničí
Marco Rubio

Rubio připustil, že Američané mohou přestat usilovat o mír na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan Markle promluvila o bolestivé ztrátě: Ztratit dítě znamená nést nesnesitelný zármutek

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.

Domácí
Petr Fiala

Poprvé v historii. Fiala oznámil definitivní odstřižení od ruské ropy

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.