Slovensko požádá Frontex o pomoc při ochraně hranic s Ukrajinou

Slovensko požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí EU a schengenského prostoru volného prostoru osob. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo vnitra.

Slovensko, ilustrační foto

Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici. Část ze zmíněného počtu příslušníků ozbrojených sil Slovenska už byla vyslána do příhraničních oblastí s Ukrajinou.

Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30.000 Ukrajinců. Tyto počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně.

Slovenský premiér Eduard Heger v diskusní relaci Rádia Expres řekl, že ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není velký zájem o ubytování na Slovensku a že většina z nich po vstupu na Slovensko pokračuje za rodinou.

Ministerstvo vnitra informovalo, že v azylových zařízeních a dalších objektech mohou slovenské úřady ubytovat 40.000 lidí. Další ubytovací kapacity nabízejí nejen obyvatelé Slovenska, ale i podnikatelé, samospráva a další organizace či instituce.

Slovensko chce předčasně ukončit provoz ruských stíhaček

Slovensko připravuje předčasné ukončení provozu vojenských stíhaček MiG-29, jejichž funkčnost je závislá na ruských firmách a jejich technicích, kteří pracují na slovenské vojenské základně Sliač. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera by ochranu nebe mohlo dočasně zajistit Polsko. O odstavení migů začali slovenští politici hovořit poté, co ruská armáda minulý týden zaútočila na Ukrajinu.

"Přirozeně podle mě přichází v úvahu Polsko. Mají techniku, kterou i my nakupujeme," řekl Heger v dnešním diskusním pořadu Rádia Expres o tom, kdo by mohl zajistit ochranu vzdušného prostoru země, než Slovensko dostane nové americké stíhačky F-16. Dodal, že jejich dodávku země očekává v příštím roce.

Heger uvedl, že provoz migů stojí zemi 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ročně a že zajištění ochrany slovenského nebe některou spojeneckou zemí bude levnější.

V roce 2019 tehdejší slovenská vláda rozhodla, že prodlouží životnost dosluhujících stíhaček MiG-29. Souhlasila s pokračováním smlouvy s ruskou společností RSK MiG ohledně zajištění technické podpory pro migy slovenské armády do konce roku 2023 s opcí na další rok. Pokračování kontraktu s ruskou firmou ministerstvo obrany tehdy upřednostnilo před spoluprací s partnerskými státy NATO.

Témata: Slovensko | Frontex

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Ruské ostřelování zabilo člověka v Chersonu, zatímco voda zaplavuje další…

07.06.2023 10:20 Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, 1400 už je evakuováno a…

Související:

Nejnovější