Slovensko reaguje na migraci, zavedlo hlídky na vybraných přechodech s Maďarskem

Policie SR
Policie SR, foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 1. října 2022 16:18
Sdílej:

Slovensko v souvislosti s nelegální migrací nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem a posiluje společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Kvůli náporu migrantů kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem zavedly ve čtvrtek Česko a Rakousko.

Za pátek bylo na Slovensku podle ministerstva vnitra zadrženo 222 migrantů. Od začátku letošního roku pak národní jednotka boje proti nelegální migrace zajistila v zemi 127 převáděčů, kterým úřady prokázaly převedení 1850 migrantů. Bratislava uvedla, že zintenzivnila spolupráci s Českem, Rakouskem a Maďarskem s cílem potírat převaděčství, které je na Slovensku trestným činem.

"Faktem je, že primárně, přibližně z 80 procent, přicházejí do Evropy nelegální migranti ze Srbska. Celkově je na západním Balkánu zaznamenán nárůst nelegální migrace o 205 procent," uvedl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Nepřetržité hlídky zavedlo Slovensko na čtyřech z celkem 16 silničních hraničních přechodů s Maďarskem, a to na dálničním přechodu u Bratislavy a na dalších třech větších slovensko-maďarských přechodech, které jsou nejblíže slovenské metropoli.

Z Česka dříve v tomto týdnu zazněla kritika, že Bratislava nepřebírá všechny migranty, kteří do ČR vstoupili ze Slovenska. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran zase řekl, že Maďarsko až na výjimky odmítá převzít běžence ze Slovenska. Hlavní vlna migrantů na Slovensko proudí právě z Maďarska, kam se běženci dostali po překročení vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Ze Slovenska pak podle místních úřadů migranti míří přes Česko do Německa.

"Slovensko se odmítá stát sběrným táborem pro migranty, které by vrátilo Česko či jiné země. Potřebujeme nalézt společné partnerské řešení na mezinárodní úrovni s cílem ochránit hranici schengenského prostoru," řekl Mikulec, který bude v pondělí jednat o migraci s kolegy z Česka, Maďarska a Rakouska.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se možná už letos vrátí do Británie

Možný letní návrat prince Harryho a Meghan Markle do Velké Británie staví královskou rodinu před nelehké rozhodnutí. Podle expertů by tato cesta, plánovaná na červenec u příležitosti odpočtu k hrám Invictus Games 2027, mohla být buď začátkem rodinného usmíření, nebo dalším prohloubením krize. Klíčovým faktorem je přítomnost dětí, Archieho a Lilibet, které král Karel III. neviděl téměř čtyři roky.

Světové celebrity
David Beckham

Beckham poprvé na veřejnosti od chvíle, kdy jeho syn zveřejnil šokující obvinění

David Beckham se poprvé objevil na veřejnosti poté, co jeho syn Brooklyn zveřejnil šokující obvinění o „kontrole“ a snaze zničit jeho manželství. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu však bývalý fotbalista nedal na své náladě nic znát. Podle expertky na řeč těla Judi James jeho vystupování potvrzuje, že „značka Beckham“ zůstává neotřesená i tváří v tvář rodinnému skandálu.

České celebrity
Ivana Gottová

Ivana Gottová z ulity nevylezla. Ani během narozeninového dne

Ivana Gottová v úterý oslavila padesáté narozeniny. V tichosti a soukromí. Šlo zároveň o její první kulatiny po smrti milovaného manžela Karla Gotta. Jeho fanoušci možná čekali, že se vdova během včerejšího dne ozve. Čekali však marně. 

Krimi
Městský úřad v Chřibské na Děčínsku

V Chřibské útočil muž, který nebyl pro policisty úplně neznámý

Policie pokračuje s vyšetřováním pondělní tragické střelby na městském úřadě v Chřibské na Děčínsku, kterou nepřežil jeden muž. Strážci zákona zveřejnili podrobnosti o pachateli, přičemž se ukázalo, že jde o recidivistu, jehož jednáním už se policie v minulosti zabývala.