Slovenský premiér Eduard Heger navrhne unijní řešení regulace sociálních sítí, jejich provozovatelé podle něj stávající povinnosti zanedbávají. Heger to dnes řekl v souvislosti s nedávnou vraždou dvou lidí u gaybaru v Bratislavě, kterou slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Útočník totiž k šíření svých názorů například právě o komunitě LGBT+ využíval sociální sítě.
"Chci požádat členské státy o pomoc při hledání řešení na evropské úrovni. Uvědomujeme si, že sociální sítě nejsou tak regulovány, jak je regulován fyzický svět, televize, média, rozhlas, z hlediska umisťování obsahu. Někdy reagují pozdě, nebo až po opakovaných apelech, nebo nedostatečně. Toto se musí změnit," řekl Heger, který chce téma nastolit na nadcházejícím summitu EU ve čtvrtek a pátek v Bruselu.
Útočník minulý týden po střelbě v Bratislavě komunikoval prostřednictvím twitteru. Na sociální síti také zveřejnil manifest namířený proti židům a komunitě LGBT+. Po útoku z místa činu uprchl a později v jiné části Bratislavy spáchal podle dosavadních informací sebevraždu.
Heger potvrdil informaci slovenské policie, že byl primárním cílem útočníka. Podle policejního prezidenta Štefana Hamrana střelec změnil cíl, protože se mu na premiéra zaútočit nepodařilo. Útočník se dříve fotil nejen u panelového domu, ve kterém bydlí premiér, ale také u baru, kde později zastřelil dva muže a jednu ženu zranil. Hamran také uvedl, že střelec plánoval útoky i na jiné politiky z koalice a opozice, a že jeho cílem měl být rovněž novinář.
Podle Hegera se Slovensku na jaře podařilo zapojit do debaty se společností Facebook také Spojené státy. V květnu se členové výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby obrátili na provozovatele facebooku se žádostí, aby se tato síť více věnovala šíření proruských dezinformací na svých platformách na Slovensku.
Facebook dříve v tomto roce zrušil účet poslanci opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ľuboši Blahovi s odůvodněním, že politik porušoval pravidla komunity. Blaha byl známý opakovanými výpady vůči politickým oponentům na sociální síti; soud mu dříve zakázal kromě jiného nazývat slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.
Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde.
Právě dnes se měl Jaromír Soukup opět představit jako zápasník. Pro galavečer v Bratislavě se připravoval jeho duel s Michalem Vančurou. Ten se ale ani na druhý pokus neuskuteční. Potvrdila to pořádající organizace Fight Night Challenge.
Změny se chystají ve zpravodajství České televize. Nejprve unikly informace o konci jedné z moderátorek v hlavní zpravodajské relaci. Do Událostí má ale zamířit nová posila. Jde o novinářku, kterou diváci znají z jiných pořadů.
Dva roky letos uplynuly od smrti legendárního Vaša Patejdla, jenž byl nedílnou součástí úspěchu slavné slovenské skupiny Elán. Zůstala po něm vdova, ale i potomci, přičemž vztahy mezi některými členy rodiny nejsou vůbec ideální. Dokonce se zpochybňuje poslední vůle zesnulého muzikanta.
Česko bylo již na začátku probíhajícího týdne na prahu chřipkové epidemie. Je tak velice pravděpodobné, že epidemie vypukne ještě před Vánocemi. Odborníci v té souvislosti apelují na lidi, aby ještě zvážili podstoupení očkování.
Baby boom v českém šoubyznyse má pokračovat i v následujících dnech, respektive týdnech. Druhého společného potomka totiž čekají David Gránský a jeho manželka Nikola. Oblíbený herec prozradil, proč je tentokrát nervózní.
První dny jako čtyřicátník má za sebou Roman Červenka, který opět všem dokázal, že věk je jenom číslo. Hned v prvním zápase po středečních 40. narozeninách dal totiž gól. Sám se tak obdaroval tím nejlepším možným způsobem. Mysleli na něj ale i spoluhráči z reprezentace.
Evropa 2 se s Patrikem Hezuckým loučila v pátečním vysílání od brzkých ranních hodin. Její zaměstnanci ale demonstrovali jednotu v těžkých chvílích i během krátké cesty z pracoviště do strašnického krematoria, kde se od 14:30 konalo poslední rozloučení.
Třetím dnem pokračuje ve Zlínském kraji pátrání po pohřešovaném dvanáctiletém chlapci, který se ve čtvrtek ztratil cestou do školy. Policie žádá o pomoc veřejnost.
Už přes týden trvá situace, kdy se otřásá země na západě Čech. Podle odborníků došlo k více než deseti otřesům o síle přes dva stupně. Zatím nejsilnější zemětřesení proběhlo během minulého víkendu.
Zdá se, že vztahy mezi králem Karlem III. a jeho mladším synem, princem Harrym, se pomalu lepší. Po nedávném jednání ohledně Harryho ochrany pro případný návrat do Spojeného království je usmíření čím dál pravděpodobnější.
Clare Waight Keller, designérka, která stojí za svatebními šaty Meghan Markleové, vyjádřila svůj názor na vývoj šatníku vévodkyně ze Sussexu. V novém rozhovoru pro The Telegraph uvedla, že se Meghanin vzhled „velmi vyvinul“ k tomu, co je k vidění dnes.