Slovenští poslanci začali jednat o žádosti vydat Fica k vazebnímu stíhání

Slovenský parlament začal dnes dopoledne jednat o žádosti prokuratury, aby vydal k vazebnímu stíhání expremiéra a šéfa opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Policie ho minulý týden obvinila kromě jiného ze založení a podpory zločinecké skupiny v souvislosti s podezřením z dřívějšího zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům.

Robert Fico

V případu jsou stíhány i další tři osoby. Fico, který je poslancem parlamentu, stíhání opakovaně označil za politickou mstu a za snahu o likvidaci opozice.

O žádosti prokuratury budou poslanci hlasovat patrně až příští týden. Do dnešních 16:00 SELČ vystoupili v prvním kole rozpravy jen dva poslanci z více než tří desítek přihlášených. Jednání o tomto bodu zpomalily kromě jiného přestávky, tradiční hodina otázek na členy kabinetu a také četné reakce poslanců na vystoupení řečníků v rozpravě.

Už vystoupení první vládní poslankyně Anny Zemanové, která kromě jiného řekla, že rovnost před zákonem platí pro všechny, vyvolalo ve sněmovně emoce. Předsedající opakovaně vybízel zákonodárce, aby se uklidnili.

"Směr nikdy nebránil a nebude bránit žádnému vyšetřování trestných činů. Na druhé straně se nenecháme zavírat jako slepice jen proto, abyste nám zavřeli ústa. I dnešek ukazuje, že jediným vaším cílem je zavírat opoziční politiky, vzít jim poslanecké mandáty," řekl Fico v reakci na vystoupení Zemanové. V samotném prvním kole rozpravy by měl Fico vystoupit jako poslední.

Opozice nehodlá při hlasování podpořit návrh na Ficovo vydání ke stíhání ve vazbě. Ze čtyř koaličních stran zatím není známý postoj hnutí Jsme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára; dvě poslankyně tohoto hnutí se ve středu zdržely hlasování v mandátovém a imunitním výboru, který navzdory tomu doporučil sněmovně, aby prokuratuře vyhověla.

Odpoledne přišly Fica podpořit k budově parlamentu stovky lidí na shromáždění, které svolal Směr-SD. Z pódia k nim promluvili představitelé Ficovy strany a dav skandoval hesla proti nynější vládě.

Poslance na Slovensku může soud poslat do vazby pouze v případě, že s tím předem souhlasil parlament. Prokuratura tvrdí, že Fico by mohl na svobodě ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování. K samotnému Ficovu obvinění policie ale souhlas sněmovny nepotřebovala. Slovenští zákonodárci totiž mají imunitu jen pro hlasování a pro výroky v parlamentu a v jeho orgánech. I v případě vazebního stíhání by Fico o mandát nepřišel. Ztratil by ho až v případě, že by ho soud pravomocně shledal vinným.

Kromě bývalého trojnásobného premiéra čelí obvinění také Ficův stranický kolega a exministr vnitra Robert Kaliňák, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a jeden podnikatel. Na Kaliňáka, který je nyní advokátem, soud uvalil vazbu minulý víkend.

Vyšetřovatel Fica a Kaliňáka podezírá ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byli u moci. Poškozenými byli podle policie hlavně bývalý prezident Andrej Kiska a někdejší opoziční politik, nyní ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Fico ještě jako premiér označoval Kisku i Matoviče za daňové podvodníky a na veřejnost unikly také neveřejné informace o Kiskově firmě. Na bývalého prezidenta prokurátor nedávno podal obžalobu v souvislosti s daňovou kauzou jeho firmy; Kiska, který Fica porazil v prezidentských volbách v roce 2014 a pak se vůči Ficovi politicky vymezoval, své stíhání označil za expremiérovu mstu.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Směr-SD po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.

Témata: Rober Fico | Slovensko

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Aktualizováno Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 22:02 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Související:

Nejnovější