Slovinsko sčítá škody po povodních, Česko nabízí pomoc

Povodně, ilustrační fotografie.
Povodně, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 8. srpna 2023 13:35
Sdílej:

Hasičský záchranný sbor v úterý uvedl, že Česko na žádost Slovinska posílá do povodněmi postižené země těžké mostové soupravy. Nabízí také vrtulníky, které by sloužily k přepravě humanitární pomoci. Slovinský premiér Robert Golob označil povodně za nejhorší přírodní katastrofu v nedávné historii země.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval o nabídce tří souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené či poškozené mosty. "Jejich přepravu by zajistil Záchranný útvar hasičů pozemní cestou. Čekáme na akceptaci naší nabídky a vše připravujeme tak, abychom mohli vypravit pomoc v co nejkratší době," uvedl na sociální síti X.

Hasiči rovněž sdělili, že nabízejí na pomoc vrtulníky Black Hawk pro přepravu humanitární pomoci. "Celý den jsme jednali o nasazení s Evropskou komisí a Slovinskem, v tuto chvíli zatím naší nabídky nevyužijí. Stále jsme připraveni pomoci," napsal sbor v pondělí večer.

Česko vyjádřilo solidaritu se Slovinskem už v neděli prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). "V myšlenkách jsem s rodinami a přáteli obětí," napsal šéf české diplomacie. Záplavy nepřežily nejméně čtyři lidé.

Situace ve Slovinsku se postupně uklidňuje, takže začal úklid zatopených území a sčítání škod, uvedl zpravodajský server 24ur. V postižené oblasti pomáhají vrtulníky ze zahraničí. Tisíce lidí jsou bez pitné vody, dochází také k výpadkům elektřiny.

Ničivou sílu povodní už o víkendu zhodnotil premiér Robert Golob. "Tohle je nejhorší přírodní katastrofa v nedávné historii Slovinska, zasáhla dvě třetiny země," poznamenal a výši škod odhadl na nejméně 500 milionů eur.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Devin Harjes

Zemřel Devin Harjes. V 41 letech ho zabila rakovina

Ve věku 41 let zemřel americký herec Devin Lee Harjes, který se proslavil rolemi v řadě úspěšných televizních seriálů, včetně Boardwalk Empire, Daredevil a Gotham. Informaci o jeho úmrtí přinesl server The Hollywood Reporter. Harjes podlehl vážné nemoci po diagnóze rakoviny, kterou mu lékaři oznámili letos v únoru. Zemřel v úterý v nemocnici Mount Sinai West v New Yorku, uvedl Hollywood Reporter.

Světové celebrity
Max Verstappen

Hvězda F1 Max Verstappen nečekaně v Praze! Víme, proč přiletěl i kam zamířil

Jako první o příletu nizozemské hvězdy informoval server F1NEWS.cz. Max Verstappen, čtyřnásobný mistr světa ve Formuli 1, zamířil po zklamání ve Velké ceně Španělska nečekaně do Prahy. Jeho cesta ale není soukromá. V metropoli ho čekají pracovní povinnosti.

České celebrity
Hana Třeštíková

Další slavná maminka se hlásí o slovo. Hanka Třeštíková porodila

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na začátku prvního červnového pracovního týdne. Těhotenství Hanky Třeštíkové, které oznámila v únoru, má šťastný konec. Pražská komunální politička z rodiny slavné filmové režisérky se stala maminkou. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Kdy a kde dnes hrozí bouřky? Meteorologové aktualizovali varování

Česko i v pondělí zasáhnou další bouřky. Nová výstraha na tom nic nemění, ačkoliv přináší jisté změny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) časově posunul začátek varování na 14. hodinu a zmenšil oblast s vysokým stupněm nebezpečí. Na západě Čech se bouřky vůbec nečekají.