Snaha zástupců zemí Evropské unie dojednat v posledních hodinách před summitem lídrů podrobnosti téměř měsíc domlouvaného embarga na ruskou ropu byla dnes neúspěšná. Zákaz jejího dovozu s dočasnou výjimkou pro přepravu ropovody by podle navrhovaných závěrů vrcholné schůzky měli večer podpořit prezidenti a premiéři, na finální podobě sankčního balíku obsahujícího embargo se však shoda očekává až po summitu. ČTK to sdělily diplomatické zdroje. Námitky vůči postupnému ukončení importu ropy z Ruska má stále Maďarsko.
Šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu Evropská komise navrhla začátkem května. Jeho zásadní částí měl být úplný zákaz dovozu ruské ropy od začátku příštího roku. Proti se však postavila Budapešť, která se nespokojila s odkladem, který mělo Maďarsko dostat stejně jako Česko a Slovensko.
Brusel proto nyní navrhl zakázat pouze dovoz ruské ropy tankery, jimiž do Evropy proudí kolem tří čtvrtin dovozu z Ruska. Na ropovod Družba zásobující zejména trio zmíněných zemí se embargo prozatím vztahovat nemá. Ani na tento návrh, který vyšel vstříc dalšímu maďarskému požadavku, však zatím vláda premiéra Viktora Orbána není s odkazem na vlastní ekonomické zájmy ochotna kývnout. Naproti tomu Česko a Slovensko se k němu podle diplomatů po zohlednění některých svých námitek stavějí kladně. Obě země měly problém s tím, že upravené ropné produkty dovezené ropovody nebude možné prodávat do dalších zemí, což by zejména Česku znemožňovalo nákup z rafinerií v sousedních státech.
Šéfové unijních států, kteří se v Bruselu sejdou dnes později odpoledne, dostanou na stůl k potvrzení závěry hovořící o zákazu dovozu ropy a ropných produktů z Ruska s "dočasnou výjimkou pro surovou ropu přepravovanou potrubím". Státy by se podle navrhovaného prohlášení lídrů měly na podrobnostech této výjimky shodnout nejdříve, jak to bude možné. Zvláště Polsko a pobaltské země přitom nejsou s tempem přijímání šestého sankčního balíku spokojeny a chtějí Moskvu o peníze za prodej ropy připravit co nejdříve. Ačkoli Orbán minulý týden vyhlašoval, že téma nechce na summitu vůbec otevírat, čeká patrně právě maďarského premiéra dlouhá debata nejen s lídry těchto zemí.
Legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler, známá především svým chraplavým hlasem a hitem „Total Eclipse of the Heart“, bojuje v nemocnici v portugalském Algarve o život. Čtyřiasedmdesátiletá hvězda utrpěla srdeční zástavu v momentě, kdy se ji lékaři pokoušeli probudit z umělého spánku. Její stav zůstává kritický a zpěvačka je nadále hospitalizována na jednotce intenzivní péče.
Příběh Reginy „Reggie“ Hongové, které lékaři během těhotenství diagnostikovali rakovinu prsu, začal jako noční můra. Pětatřicetiletá žena byla v patnáctém týdnu těhotenství se svým druhým dítětem, když si na prsu všimla neobvyklé prohlubně. Vyšetření potvrdilo děsivou zprávu – čtyřcentimetrový nádor a zasaženou lymfatickou uzlinu. První prognóza, kterou od svého lékaře slyšela, byla zdrcující.
Meghan Markle má podle všeho nový plán, jak se po letech sporů a veřejné kritiky znovu vloudit do přízně britské královské rodiny. Podle dostupných informací webu Express by se mohla do Spojeného království vrátit už letos v létě, což by byla její první návštěva vlasti prince Harryho od roku 2022. Příležitostí má být zahájení ročního odpočtu do her Invictus Games, které se budou v roce 2027 konat v Birminghamu.
Simon Cowell, který byl léta známý jako nekompromisní kat talentových soutěží, se po dlouhé době rozhodl k nečekané upřímnosti. V podcastu Celebrity Trenches otevřeně přiznal, že se za své chování k Susan Boyle během jejího prvního castingu v soutěži Britain’s Got Talent v roce 2009 hluboce stydí. Podle jeho slov byla tehdejší porota k nenápadné Skotce povrchní, arogantní a nespravedlivá.
Jiřina Bohdalová byla na začátku května v jednom kole, protože měla půlkulaté 95. narozeniny. Pak se ale odmlčela, až si o ni někteří fanoušci mohli dělat strach. Zbytečně, protože legendární herečka zkrátka jen odpočívala, na což má ve svém úctyhodném věku nepochybně právo.
Petr Kolář vydává se skupinou Olympic singl s názvem Co je vůbec v nás. Společně natočili i klip, ve kterém účinkuje také Martin Dejdar.
Květen je sice posledním měsícem meteorologického jara před začátkem léta, ale počasí stále může místy i připomínat zimu. Na horách může během úterý napadnout až pět centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jana Adamcová se přesvědčila o tom, že mezi námi stále žijí dobří lidé, i když za dost zvláštních okolností. Do jejího auta totiž narazilo jiné. Co následovalo? Budete se divit, co všechno někdejší tvář televize Nova prozradila.
Veroniku Žilkovou bychom mohli označit za vzornou dceru, protože se i po odchodu obou rodičů řídí jejich radami, i když se někomu mohou zdát být směšné. Co herečce poradil její otec ve vztahu k mužům?
Laďka Něrgešová si připomněla okamžik, který jí před rokem obrátil život vzhůru nohama. Jde pochopitelně o moment, kdy se dozvěděla, jak vážný zdravotní problém má. Moderátorka je proto vděčná, že je nadále mezi námi.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.