Snahy o záchranu pohřešovaných horníků polském dole skončily, je to nebezpečné

Snaha o záchranu sedmi pohřešovaných horníků a báňských záchranářů v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska skončila. S odvoláním na společnost Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW), která důl vlastní, o tom dnes informovala polská tisková agentura PAP. Úřady dosud po středečním výbuchu metanu v dole potvrdily smrt pěti lidí. Místo, kde se neštěstí odehrálo, má být nyní izolováno od zbytku dolu, aby neohrožovalo ostatní pracovníky podniku.

Ilustrační fotografie.

"Je to velmi těžké rozhodnutí," řekl ráno novinářům šéf JSW Tomasz Cudny. Zástupci společnosti podle stanice TVN24 dodali, že oblast, kde zůstalo sedm lidí, je pro záchrannou operaci příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.

Připustili zároveň, že další sfárání na místo neštěstí může být otázkou měsíců. Reagovali tak na dotaz novinářů, kdy by záchranná operace mohla být obnovena. Cudny v této souvislosti připomněl, že při někdejším podobném neštěstí v dole Brzeszcze se tělo polského horníka podařilo vyzvednout po několika měsících, píše TVN24.

Snaha o záchranu v Pniówku se týkala sedmi lidí - pěti báňských záchranářů a dvou horníků, uvedla už dříve Gazeta Prawna. O rozhodnutí štábu, jenž řídil záchrannou operaci, se dozvěděli jako první příbuzní sedmi pohřešovaných, dodal TVN24.

Dolem v Pawlovicích ve Slezském vojvodství otřásla exploze ve středu krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Podle JSW bylo na místě v tu chvíli 42 horníků. Na povrch se podařilo dostat 39 z nich. Zatímco záchranné týmy pátraly po třech horních, ozvala se sekundární exploze, uvedl dříve server Gazeta Prawna.

V dole zůstalo sedm lidí. Záchranáři se následně snažili vytvořit v podzemí podmínky, které by umožnily samotné pátrání po pohřešovaných. Budovali ventilační systémy a pumpovali vzduch, aby snížili hladinu metanu a nebezpečí dalších explozí, uvedla AP s odvoláním na společnost JSW. Ve čtvrtek večer se však ozvaly další výbuchy. Deset báňských záchranářů přitom vyvázlo se zraněními, uvedl server Onet.

Úřady dosud potvrdily smrt pěti lidí, další důlní pracovníci utrpěli zranění, některá z nich jsou vážná.

Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí, poznamenal server Deutsche Welle. Například loni v polském uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země zemřeli při závalu dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka na jihu země zahynulo pět horníků.

Při jednom z největších důlních neštěstí v Polsku - při výbuchu metanu - zemřelo v roce 2006 v dole Halemba 23 horníků, připomněl před časem portál Wprost. O tři roky později nepřežilo výbuch metanu v dole Wujek-Šlonsk nedaleko Katovic 20 horníků.

Témata: Polsko | doly

Biden: USA by mohly vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Česko nedávno poskytlo Ukrajině helikoptéry, tanky a rakety, řekl šéf…

23.05.2022 21:10 Aktualizováno Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy,…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, rozhovory s Maďarskem vidí…

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Přenos opičích neštovic v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05.2022 19:43 Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze…

Ruský diplomat v OSN dle médií odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou

23.05.2022 19:39 Aktualizováno Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev dnes odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na…

UNHCR: Z Ukrajiny před válkou uprchlo více než 6,5 milionu lidí

23.05.2022 17:50 Z Ukrajiny před válkou uprchlo do zahraničí už více než 6,5 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších…

Zuckerberg čelí žalobě kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska

23.05.2022 16:12 Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle…

Čtyři unijní státy vyzývají k využití zmrazených ruských aktiv na obnovu…

23.05.2022 15:51 Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko v úterý vyzvou k zabavení ruských aktiv zmrazených Evropskou…

Putin se podle Ukrajinců stal terčem atentátu, který se nezdařil

23.05.2022 15:21 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi…

Související:

Nejnovější