Sněhová kalamita zkomplikovala provoz na železnici i silnicích, dálnice D1 stála

Sněžení dnes od rána komplikovalo dopravu na řadě míst republiky, zejména na východě země. Provoz na silnicích především na Vysočině a Moravě brzdily ráno nehody a kamiony uvízlé v kopcích. Některé silnice byly pro kamiony uzavřené. Dálnice D1 spojující Prahu a Brno byla na několika místech zablokovaná, tvořily se tam mnohakilometrové kolony. Hromadná doprava se potýkala s problémy v Brně, Ostravě či okolí Prahy. Některé vlaky zastavily pády stromů na trakční vedení či koleje, a to včetně hlavního železničního koridoru na Slovensko mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou. Vlaky nabíraly zpoždění.

Dálnice D1

Na železniční trati u Mostů u Jablunkova byly problémy zhruba od 04:00, asi pět a půl hodiny tam vlaky nejezdily. "Okolo 10:00 se podařilo provoz obnovit," řekla ČTK mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. České dráhy ráno odřekly dva vlaky mezi Ostravou a Českým Těšínem na Karvinsku. Provoz vlaků byl kvůli sněhové kalamitě a pádu stromů omezen i na Opavsku, ve stanici Bohumín zamrzly výhybky. Kvůli sněhové kalamitě nevyjely dva osobní vlaky mezi Moravskými Bránicemi a Bohuticemi či Šlapanicemi a brněnským Hlavním nádražím. V Olomouckém kraji byl kvůli námraze na trakčním vedení omezený provoz na trati číslo 290 mezi stanicemi Bohuňovice - Šumperk. Vyplývá to z informací Českých drah a Správy železnic. Dopoledne se situace na železnici začala uklidňovat, vlaky ale na mnoha místech jezdí stále se zpožděním.

Husté sněžení zaměstnává především hasiče, například v Moravskoslezském kraji měli od nočních hodin do dnešních 14:00 kvůli sněhu 140 výjezdů po celém kraji, především vyprošťovali uvízlá nákladní auta a autobusy, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. "Je to všechno bez zranění, zatím není nikde ani žádná výrazná škoda," dodal. Například v Dolních Marklovicích, části Petrovic u Karviné, uvízl autobus s 34 dětmi. Hasiči jim pomáhali ven a do náhradního autobusu. V Ostravě dvě dobrovolné jednotky mají na cisternách pluhy a pomáhají s čištěním hlavních komunikací.

Silnice I/57 směr Vrchy a silnice I/46 směr Moravský Beroun jsou obtížně sjízdné pro kamiony. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává uzavřená silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá, silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři a policisté tento úsek uzavřeli z preventivních důvodů. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích sníh často působí komplikace. Pro těžká vozidla nad 12 tun se tam silnice fakticky zavírá každou zimu. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu.

V Jihomoravském kraji mohlo být náledí, dohlednost také snižovalo sněžení, které už ale během dne nebylo tak vydatné. Na některých silnicích ráno uvízly kamiony. Na Vyškovsku byla kvůli špatné sjízdnosti uzavřena silnice 379 mezi Drnovicemi a Podomím, a to pro nákladní vozy těžší 12 tun. Špatně průjezdná byla ráno i D1, kolony se tvořily především za Brnem mezi 160. a 180. kilometrem v obou směrech. Web Dopravniinfo.cz místy upozorňoval na zdržení i čtyřhodinové, především směrem na Prahu. Situace se ale během dne postupně zlepšovala.

Další zdržení čekalo řidiče na D1 na Vysočině, časně ráno tam za Velkou Bíteší na Žďársku havaroval kamion a převrátil se přes oba jízdní pruhy, provoz se tam podařilo obnovit po 8:30. V opačném směru do Brna - na 172. kilometru u Ostrovačic - dálnici zablokovaly uvízlé kamiony.

Kamiony blokovaly D1 i před Přerovem nebo dálnici D46 ve směru z Prostějova na Olomouc. Obtížně sjízdná byla ráno silnice z Dolan na Jívovou na Olomoucku, která vede do prudkého kopce. Na silnici ze Šternberka na Lipinu na Olomoucku ráno kvůli sněhu zůstalo stát několik kamionů. Zhruba na hodinu musela být zastavena doprava kvůli nesjízdnosti přes mohelnický kopec.

Ve Zlínském kraji se kvůli špatně sjízdnému povrchu vozovky tvořily dopoledne kolony na silnici I/50 u Zástřizel na Kroměřížsku poblíž motorestu Samota. Obdobná situace panovala na silnici III/49018 na Kocandě ve Zlíně. V regionu se dnes stalo několik nehod, podle policie se obešly bez vážnějších následků. Se zdržením musejí cestující počítat na všech autobusových linkách Integrované dopravy Zlínského kraje. Do odvolání je v celé trase zastaven provoz na lince 242 na Svatý Hostýn na Kroměřížsku, a to z důvodu nesjízdné vozovky, uvedli na sociální síti zástupci společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se o integrovanou dopravu v regionu stará.

Společnost ČEZ podle mluvčí Soni Holingerové evidovala k 15:00 dvě poruchy na vedení vysokého napětí, jednu v Moravskoslezském kraji a jednu v Olomouckém kraji. Bez proudu tak bylo asi 1600 domácností, většina z nich na Opavsku. Podle Holingerové jde o poruchy, které jsou v současném počasí běžné. "Naši pracovníci jsou v terénu a pracují na rychlé obnově," uvedla mluvčí.

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 08:47 Kvůli stromům popadaným na vedení je v Česku nyní asi 70.000 domácností bez elektřiny. Energetici…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější