Sněmovna bude jednat o nedůvěře Fialově vládě, podruhé v tomto období

Podruhé v tomto volebním období se sejde Poslanecká sněmovna, aby z popudu opozice hlasovala o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Schůzi svolanou na úterý vyvolalo opoziční hnutí ANO, které pro ni získalo podpisy 58 svých poslanců. Impulzem pro její vyvolání bylo rozhodnutí sněmovní většiny, která minulé úterý neumožnila zařadit na program schůze body, se kterými přišli poslanci ANO.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Protože opozice nemá potřebných alespoň 101 hlasů, dá se očekávat, že Sněmovna nedůvěru vládě nevysloví. Předseda ANO Andrej Babiš, který je jedním z finalistů prezidentské volby, se schůze podle dosavadních informací zřejmě nezúčastní. Na dotaz ČTK dnes zatím neodpověděl.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová zdůvodnila vyvolání sněmovního hlasování tím, že se její klub snažil zařadit minulé úterý na program schůze body, které podle ní představují skutečné problémy občanů. "Bylo to z oblasti zdravotnictví - chybějící léky, z oblasti sociální, kdy hrozí zavírání sociálních služeb, bylo to z oblasti ekonomické. My jsme dosáhli nejvyšší ceny energií a plynu v paritě kupní síly v EU. Bylo to v oblasti rozpočtu, kde chybí desítky miliard na výdajové straně. A vláda prostě strká hlavu do písku," řekla Schillerová už v pátek. "To jsou reálné problémy lidí a na to jsme nedostali žádnou odpověď," dodala.

Schůze se uskuteční deset dnů před druhým kolem prezidentské volby, do něhož postoupil jako jeden ze dvou favoritů předseda ANO a bývalý premiér Babiš. Schillerová v pátek řekla, že neví, zda se Babiš schůze zúčastní. Předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný s odvoláním na Schillerovou sdělil ČTK, že Babiš přítomen nebude.

Výborný na dotaz ČTK uvedl, že podle předběžné domluvy s opozicí by Sněmovna měla schůzi přerušit nejpozději o půlnoci. Vše se ale bude ještě dolaďovat podle průběhu schůze, dodal.

Vládní představitelé spojují hlasování o nedůvěře se snahou vytvořit prostor právě Babišovi před druhým kolem volby. Premiér Fiala už minulé úterý uvedl, že se opoziční hnutí snaží o prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu. Schillerová to odmítá. "Kdybychom to chtěli zapojit jako součást předvolební kampaně, uděláme to tento týden. Donesli bychom podpisy mnohem dříve a dávalo by to větší logiku," řekla novinářům v pátek před podáním žádosti o svolání schůze.

S návrhem vyslovit nedůvěru vládě přišel už před měsícem předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Zdůvodnil to tím, že koaliční vláda je nečinná při řešení vysokých cen energií a hrozby hospodářské a společenské krize. Pro vyvolání schůze však klub SPD neměl dost poslanců. Zapotřebí je jich nejméně 40, ale klub SPD má jen 20 poslanců.

O návrhu programu schůze se při vyslovení důvěry či nedůvěry vládě nehlasuje. Očekává se mnohahodinová debata, po níž poslanci přistoupí k hlasování po jménech od vylosovaného člena dolní komory. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Prvnímu opozičnímu pokusu o svržení odolal Fialův kabinet loni v září. Hlasování o nedůvěře vyvolalo ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Debata tehdy trvala nepřetržitě 22 hodin a celá schůze ještě skoro o hodinu déle. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné ČR jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (tehdy ODS).

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější