Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování nové vlády vzešlé z říjnových voleb. Sněmovně to dnes doporučil její rozpočtový výbor. Výbor také zároveň projednávání návrhu přerušil do jmenování nové vlády.
Podle dosavadních informací by prezident Miloš Zeman mohl novou vládu jmenovat v polovině prosince. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) to znamená, že stát bude od ledna hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Označila to za špatný krok.
Pro přerušení hlasovalo 13 členů výboru, osm členů výboru za hnutí ANO bylo proti, dva poslanci se zdrželi.
Pokud Sněmovna rozpočet neschválí do konce roku, stát bude hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl začátkem listopadu, že ČR bude podle jeho předpokladu hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku.
Přerušení debaty o rozpočtu navrhl předseda výboru Josef Bernard (STAN). Představitelé budoucí koaliční vlády tvořené ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráty a STAN podle něj mají jasné stanovisko. "My říkáme, že chceme přistoupit k tomu dát možnost nové vládě sestavit rozpočet nový, na zelené louce. Uvedl, že považuje za slušný krok vůči budoucí exekutivě, aby si sestavila rozpočet, podle kterého bude řídit zemi. Poukazoval i na schodky loňského a letošního rozpočtu i na schodkový návrh na příští rok.
"Pokud bychom vrátili návrh zákona o státním rozpočtu stávající vládě, tak nepředpokládám, že by sama udělala nějaké změny. A pak nevíme přesně, kdy bude jmenována nová vláda, a kolik by tedy měla času na to přepracování. Proto toto rozhodnutí,“ řekl ČT a ČTK místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS). Předpokládá, že na zpracování nového návrhu bude zapotřebí šest týdnů.
Předseda ODS a nový premiér Petr Fiala uvedl již v říjnu, že vznikající koaliční vláda chce sestavit rozpočet se schodkem do 300 miliard korun. Návrh odcházející vlády počítá se schodkem 377 miliard.
"Je to úplně špatně. Znamená to, že bude naprosto jasně rozpočtové provizorium,“ řekla dnes novinářům končící ministryně financí Schillerová. Bude podle ní velký problém s čerpáním peněz z covidových programů, protože nebudou mít zajištěny peníze z rozpočtu. Na tiskové konferenci klubu ANO následně řekla, že organizační výbor dnes vyřadil státní rozpočet z aktuální schůze Sněmovny.
Podle Schillerové se nejen nebudou moci vyplácet covidové programy, ale též se zbrzdí investice, nebude moci být čerpána vládní rozpočtová rezerva, kde bylo vyčleněno pro rok 2022 zhruba šest miliard korun, které by mohly pomoci k sanování covidových programů. Zároveň se nebudou moci utrácet nespotřebované výdaje, které podle Schillerové slouží především k investicím.
Poslanec ANO Milan Feranec to označil za "skok do tmy“ a poukazoval na to, že provizorium přinese problém i se schvalováním rozpočtu fondu dopravy. Státní fond dopravní infrastruktury dostává dotaci v řádu desítek miliard korun právě ze státního rozpočtu. Patrik Nacher (ANO) řekl, že změna rozpočtu se dá řešit pozměňovacími návrhy a že vstoupit v současné době do provizoria mu připadá jako riskantní krok.
Výbor se rozpočtem zabývá vždy ještě před jeho prvním čtením na plénu. Dává Sněmovně doporučení, jak má v prvním čtení naložit se základními parametry rozpočtu: příjmy, výdaji, schodkem a jeho vypořádáním. Sněmovna pak projedná rozpočet v prvním čtení, a pokud tyto parametry schválí, nemůže už je dále měnit. Rozpočet nelze zamítnout, je možné ho pouze vrátit vládě k přepracování. Zatím se tak stalo pouze jednou, a to v roce 2012.
Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua.
Rodinou europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) otřásla po Vánocích smutná událost. Politička v pondělí oznámila, že zemřel její otec Karel Konečný, někdejší komunistický funkcionář za minulého režimu. Bylo mu 77 let.
V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná.
Lele Vémola není v závěru letošního roku co závidět. Vánoce oslavila s dětmi sama, protože její manžel Karlos Vémola skončil v rukou policistů. To ale Slovenka samozřejmě svým ratolestem říci nemohla. Jak vysvětlila absenci tatínka při rozdávání dárků?
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Člen prezidentské ochranky čelí obžalobě kvůli únorové nehodě pod vlivem alkoholu, která se stala v obci na Náchodsku, kde má prezident Petr Pavel chalupu. Šofér, který je od nehody mimo službu, může dostat až dvouletý trest odnětí svobody.
Pohřeb legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové proběhne příští týden ve známém francouzském letovisku Saint-Tropez. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela v neděli ve věku 91 let.
Rok 2025 se sice chýlí ke konci, ale letošní babyboom v českém šoubyznyse ještě pokračuje. Radostnou novinkou se v pondělí pochlubil David Gránský. Sympatický herec a moderátor je čerstvě dvojnásobným tatínkem.
Češi už roky věří, že vznikne třetí díl oblíbené pohádky Anděl Páně, která nechyběla na televizních obrazovkách ani během letošních Vánoc. Co o možném pokračování projektu prozradil jeho klíčový muž?
Hudební svět má novou miliardářku. Beyoncé oficiálně vstoupila do prestižního klubu nejbohatších lidí planety a připojila se tak ke svému manželu Jay-Z. Podle čerstvé zprávy časopisu Forbes stojí za tímto úspěchem především rekordní světové turné k albu „Cowboy Carter“, vlastnictví práv k celému hudebnímu katalogu a dravý podnikatelský duch.
Soukromí legendárního jezdce Formule 1 Michaela Schumachera zůstává i dvanáct let po jeho tragické nehodě na lyžích nedobytnou pevností. Jeho dlouholetý přítel a bývalý vysoce postavený manažer stájí Red Bull, McLaren či Brabham, Richard Hopkins, nyní otevřeně promluvil o smutné realitě, která provází mlčení rodiny. Podle jeho slov se svět dozví pravdu o skutečném zdravotním stavu sedminásobného šampiona pravděpodobně až v den, kdy Michael už nebude mezi živými.
Vztah rapperky Cardi B a hvězdy NFL Stefona Diggse se o letošních Vánocích ocitl pod drobnohledem fanoušků. Poté, co dvojice strávila svátky odděleně, musel situaci vysvětlovat blízký přítel rapperky, influencer Ken Barbie. Důvodem rozdělení nebyla krize ve vztahu, ale složitá logistika jejich „sešívané“ rodiny. Cardi B i Stefon mají děti z předchozích vztahů a prioritou obou bylo strávit čas se svými potomky, což si vyžádalo odlišné plány.