Sněmovna by měla schvalovat státní rozpočet na konci listopadu

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 1. října 2022 08:41
Sdílej:

Sněmovna by měla schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok na schůzi, která začne 29. listopadu, tedy nejspíše ve středu 30. listopadu. Předpokládá to schválený harmonogram projednávání rozpočtu. Rozpočet na letošní rok schválila dolní komora v souvislosti se změnou vlády až 10. března.

Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) se rozhodl nepřebírat návrh rozpočtu dřívější vlády Andreje Babiše (ANO) a předložit vlastní. Česko hospodařilo od ledna zhruba dva a půl měsíce v rozpočtovém provizoriu.

Návrh státního rozpočtu na příští rok předpokládá schodek 295 miliard korun. Na letošní rok byl původně schválený deficit 280 miliard. Sněmovna ale nyní projednává rozpočtovou novelu, která může schodek prohloubit až na 375 miliard korun. Byl by zhruba o dvě miliardy korun nižší, než jaký předpokládal původní návrh rozpočtu, jak jej předložil Babišův kabinet.

Návrhem státního rozpočtu na rok 2023 se bude nejprve zabývat sněmovní rozpočtový výbor, podle harmonogramu by se měl sejít ve středu 19. října. Výbor vydává plénu doporučení pro první čtení, v němž poslanci schvalují základní ukazatele rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. První čtení návrhu rozpočtu se má uskutečnit ve středu 26. října. Pokud Sněmovna základní parametry schválí, poslanci už je při dalším projednávání měnit nemohou a mohou už jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Po prvním čtení na plénu dostanou návrh rozpočtu k projednání sněmovní výbory podle příslušných rozpočtových kapitol. Jednotliví poslanci budou moci přednášet své návrhy na přesuny peněz ve druhém čtení na plénu, které se má uskutečnit podle harmonogramu ve středu 16. listopadu. Ke třetímu čtení, tedy závěrečnému schvalování návrhu rozpočtu, by se poslanci měli sejít o dva týdny později.

Pokud Sněmovna rozpočet schválí, dostane ho k podpisu prezident. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Co bude Meghan dělat, když s ní Netflix vyrazil dveře? Má v rukávu plán B

Manželé Meghan Markle a princ Harry prožívají náročné období poté, co s nimi streamovací gigant Netflix definitivně ukončil spolupráci. Podle zákulisních informací byla platforma „vyčerpaná“ neustálým opakováním stejných příběhů o jejich odchodu z královské rodiny a o další projekty dvojice již nemá zájem. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan tak nyní údajně zvažuje „plán B“, kterým by mohl být návrat k její původní profesi.

Světové celebrity
královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. se snažila Harryho před Meghan varovat

Nové podrobnosti z právě vydané biografie o královně Alžbětě II. rozvířily vlnu diskusí o počátcích vztahu prince Harryho a Meghan Markle. Kniha spisovatele Huga Vickerse s názvem Queen Elizabeth II: A Personal History odhaluje, že zesnulá panovnice měla ohledně rychlosti jejich románku vážné výhrady a svého vnuka se snažila varovat.

Světové celebrity
Princ Philip, vévoda z Edinburghu

Princ Philip bojoval osm let s neoperovatelnou rakovinou slinivky

Nová kniha o královské rodině přinesla šokující odhalení o zdravotním stavu zesnulého prince Philipa. Podle životopisce Huga Vickerse, jehož poznatky zveřejnil deník Mail on Sunday, bojoval manžel královny Alžběty II. téměř osm let s neoperovatelnou rakovinou slinivky. Tato diagnóza mu měla být stanovena již v červnu roku 2013 během jedné z jeho hospitalizací.

Světové celebrity
Tiger Woods

Nové informace o nehodě Tigera Woodse: Řídil zdrogovaný?

Slavný golfista Tiger Woods se opět ocitl v centru pozornosti z důvodů, které nemají nic společného se sportovními úspěchy. Po páteční vážné nehodě na Floridě, při níž převrátil svůj vůz Land Rover na bok, čelí padesátiletý sportovec obvinění z jízdy pod vlivem návykových látek a poškození cizího majetku. Ačkoliv dechová zkouška na alkohol byla negativní, Woods odmítl odevzdat vzorek moči, což rozvířilo vlnu spekulací.