Sněmovna by měla zahájit debatu o změně rozpočtu, prohlubuje schodek

Sněmovna by měla na nadcházející schůzi zahájit projednávání změny státního rozpočtu na letošní rok, jež prohlubuje schodek o 50 miliard na 330 miliard korun. V závěrečném kole schvalování je na programu například koaliční novela služebního zákona, která zejména ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech a ruší také omezení v počtu takzvaných politických náměstků.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

V prvním čtení by se poslanci mohli zabývat úpravou podmínek pro vysílání českých vojáků do zahraničí a změnou volby členů rad České televize a Českého rozhlasu.

Řádnou zářijovou schůzi dolní komory poslanci zahájí v úterý odpoledne. Schůze je plánovaná jako dvoutýdenní, přičemž další jednací týden začne v úterý 27. září.

Navrhovanou změnu rozpočtu vláda zdůvodňuje dopady ruské invaze na Ukrajinu a vysokou mírou inflace. Kabinet poukazuje hlavně na nárůst cen energií a s tím související ohrožení nízkopříjmových a zranitelných skupin obyvatelstva. Novelizovaný rozpočet počítá například s osmi miliardami korun na jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě do 18 let pro vybrané rodiny. Dalších 16,5 miliardy korun je určeno na pomoc s vysokými cenami energií. Téměř 11 miliard korun si vyžádají letošní valorizace důchodů. Podle opozičního hnutí ANO je rozpočtová novela neúsporná, a navíc nepomáhá lidem ani firmám.

Novela služebního zákona bude čelit návrhu ANO na zamítnutí. Sněmovna se bude muset vypořádat s více než deseti opozičními pozměňovacími návrhy, které se týkají mimo jiné ponechání zákonného omezení počtu náměstků členů vlády. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se třeba zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Ústavní novela o vojenských misích rozšiřuje výčet situací, kdy může o vyslání vojáků do ciziny rozhodnout na omezenou dobu vláda a není tedy nutný souhlas Parlamentu. Nově půjde podle návrhu o ochranu života a zdraví a ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti Česka. Do volby členů rad veřejnoprávní televize a rozhlasu chce vláda zapojit také Senát, nyní je volí výhradně poslanci. Podle opozičního hnutí SPD jde o snahu o politické ovládnutí obou médií.

Ve druhém čtení by poslanci mohli projednat sporné zrušení elektronické evidence tržeb ke konci roku, opozice je spíše pro dobrovolnost EET. Do závěrečného schvalování by poslanci mohli poslat také třeba návrh na zvýšení limitu pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. Stejně tak by se měla zvýšit i hranice pro využití paušální daně.

Návrh programu schůze zahrnuje více než 170 bodů. Poslanci se stejně jako v minulosti vypořádají zřejmě jen s částí z nich.

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Související:

Nejnovější