Sněmovna dnes schválila korespondenční hlasování pro Čechy v zahraničí

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Libor Novák 25. ledna 2024 19:46
Sdílej:

Sněmovna dnes schválila koaliční návrh, který umožňuje korespondenční hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Jednání o něm trvalo šest dní a zabralo více než 60 hodin.

Vládní tábor dosáhl úspěchu až po šesti jednacích dnech, kvůli opozičním poslancům ANO a SPD, kteří bránili schválení novely. Jejich návrhy na zamítnutí nebo vrácení předkladatelům k přepracování byly vládní většinou odmítnuty.

Předlohu nyní budou poslanci projednávat ve výborech, ačkoliv koalice odmítla opoziční snahu zařadit ji na program dalších výborů a ústavní komise Sněmovny.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová také neuspěla s návrhem na prodloužení doby posuzování ve výborech z 60 na 90 dnů.

Opozice se s koalicí neustále přela o to, zda navrhované korespondenční hlasování respektuje ústavní požadavky na osobní a tajné hlasování. Opozice se obávala potenciálních nepravidelností a rozdělení českých občanů na dvě kategorie.

Navrhovatelé argumentovali nutností umožnit Čechům v zahraničí uplatňovat volební právo bez složité cesty na ambasádu. Připomínali dlouhodobou snahu o zlepšení komfortu hlasování a poukázali na podporu této myšlenky ve vládním programovém prohlášení.

Stalo se
České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry a Orlando Bloom oficiálně oznámili, že se rozešli

Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.