Sněmovna jedná o zastropování cen energií. Opozice kritizuje vládu za pozdní reakci

Již téměř čtyři hodiny debatují poslanci o návrhu, který umožní vládě stanovit maximální ceny elektřiny a plynu pro odběratele. Opoziční poslanci během odpoledne opakovali slova svých lídrů, že vláda je nekompetentní, s návrhem na omezení maximální ceny energií přichází pozdě a její řešení je nedostatečné v porovnání s některými jinými státy EU včetně Slovenska a Rakouska.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Před 17:00 bude muset Sněmovna debatu o návrhu zákona přerušit, protože na tu dobu je svolána mimořádná schůze z podnětu opozice. O novele jedná Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Zatím není jisté, kdy se dostane k jejímu schvalování.

Vláda podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové reaguje pozdě. Očekávala by výrazně podrobnější analýzu dopadů na veřejné rozpočty. Zajímalo by ji například, jak vláda dospěla k částce 130 miliard korun. Vyzvala vládní koalici, aby odložila svoji aroganci a zkusila se zamyslet nad pozměňovacími návrhy někdejšího vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO). "My toto blokovat nebudeme, ale pojďme hledat společná řešení," vyzval její stranický kolega Marek Novák. Poslankyni Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) mrzí, že si ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) nesedne ke stolu s někdejším ministrem Karlem Havlíčkem, aby spolu problém probrali.

Na sněmovním webu se k návrhu vládní novely energetického zákona sešly téměř tři desítky pozměňovacích návrhů. Poslanci se k nim budou muset přihlásit v podrobné rozpravě.

Novela energetického zákona má vládě umožnit, aby vydala nařízení, kterým stanoví maximální ceny elektřiny a plynu pro odběratele. Bude moci stanovit také další náležitosti, například na koho se regulovaná cena vztahuje. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku.

Například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce vypustit z návrhu povinnost dodavatelů elektřiny a plynu, kteří se dostali do potíží a nemohou energii dodávat, aby neprodleně nabídli dodavateli poslední instance nakoupenou elektřinu nebo plyn za pořizovací náklady zvýšené o inflaci. Stanjura svůj návrh zdůvodnil tím, že Energetický regulační úřad by jen těžko mohl ukládat dodavatelům takovou povinnost, pokud ji sami nesplní. Chce to upravit v další novele energetického zákona.

Chce také vypustit ustanovení, že vládou určený horní limit bude pokrývat u maloodběratelů i stálé platby. "Podrobnosti bude obsahovat samotné nařízení vlády o stanovení ceny, a bude tak na uvážení vlády, zda a případně pro jaké skupiny zákazníků bude nezbytné výši tohoto fixního platu stanovovat," zdůvodnil svůj návrh. Navrhuje také rozšířit možný obsah vládního nařízení o stanovení rozsahu oprávněných nákladů dodavatelů elektřiny a plynu pro účely výpočtu kompenzace prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. Chce tak přesněji vymezit náklady, které budou vstupovat do výpočtu.

Místopředseda Sněmovny Havlíček chce přímo do zákona vložit horní limit pro cenu elektřiny nejvýše tři koruny za kilowatthodinu a nejvýše 1,50 Kč za kilowatthodinu u plynu. Se stejným návrhem přišla i Marie Pošarová (SPD), která chce, aby se cenový limit vztahoval na všechny tuzemské odběratele. Zdůvodnila to tím, že ponechat strop ceny na uvážení vlády považuje za riskantní.

Roman Kubíček (ANO) předložil avizovaný pozměňovací návrh, který znemožní odpojit dodávku energií, pokud by přerušením hrozilo konkrétní nebezpečí pro život nebo zdraví.

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

Související:

Nejnovější