Sněmovna potvrdila legislativní nouzi kvůli valorizaci, následně vystoupil i Babiš

Sněmovna potvrdila dnes odpoledne navzdory odporu opozice trvání stavu legislativní nouze pro schvalování sporné vládní novely o snížení červnového růstu důchodů. Opoziční poslanci neuspěli s návrhy na okamžité zrušení legislativní nouze a na její omezení dneškem.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Stav legislativní nouze vyhlásila k penzijní novele na žádost kabinetu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Sněmovna souhlasila s tím, že v souladu s rozhodnutím šéfky dolní komory potrvá do 22. března. K hlasování se s ohledem na opoziční obstrukce dostala po zhruba 30 hodinách od úterního zahájení jednání. Debata z nich vyplnila přes 23 hodin.

Okamžité zrušení stavu legislativní nouze neúspěšně prosazoval lídr SPD Tomio Okamura. Návrh, aby skončil půlnocí na čtvrtek, Sněmovna zamítla Radku Vondráčkovi z hnutí ANO.

"Překonali jste první překážku, první kopec k bezprecedentnímu porušení ústavy," uvedla na adresu koalice k výsledkům hlasování předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová. Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice poukazuje na údajnou zpětnou platnost předlohy, protiústavní je podle ní i proces jejího schvalování.

Koalice kvůli tvrdým obstrukcím nejprve nechala omezit řečnickou dobu poslanců a následně prosadila stanovení pevného termínu pro hlasování o trvání legislativní nouze na dnešních 16:00. V běžné debatě zbylo v té době 66 nevyčerpaných poslaneckých přihlášek. "Většina má zodpovědnost a zároveň také právo prosazovat svá rozhodnutí," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Neomezená diskuse by podle něho znamenala nefunkční parlamentní demokracii.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek vyzýval opoziční zákonodárce k tomu, aby si nevytvářeli alibi pro Ústavní soud, na který se chtějí v případě přijetí předlohy obrátit. Ústavní soudci jsou podle Michálka zkušení a takové taktiky prohlédnou. "Postup opozice nesmí být destruktivní," zdůraznil.

Zatímco podle vlády je snížení mimořádné červnové valorizace nutná ke stabilizaci veřejných financí, opozice mluví o "okrádání" a o "ožebračování" důchodců. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podotkl, že církvím chce dát vláda díky inflační doložce k takzvaným církevním restitucím podle něho osm miliard korun a důchodcům nic.

Nyní poslance čeká schvalování návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechali k předloze svolat koaliční poslanci. K řečništi se znovu postavil Okamura, který jej už v úterý obsadil na sedm hodin a o hodinu překonal svůj rok starý rekord v délce vystoupení. Sněmovna bude rozhodovat taky o tom, zda penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.

Okamura předvedl další obstrukční projev, byl kratší než v úterý

Předseda SPD Tomio Okamura měl dnes odpoledne ve Sněmovně další obsáhlý obstrukční projev. Uvedl, že je jeho cílem zabránit přijetí návrhu na nižší červnový růst důchodů. Na rozdíl od úterního vystoupení, kdy hovořil sedm hodin a sedm minut, nyní jeho promluva trvala pouze dvě hodiny a 15 minut. Okamura uvedl, že si svůj projev, který má podle něj 200 stran, rozdělil do více částí. K návrhu programu mimořádné schůze ke sporné vládní penzijní novele pak kriticky vystoupili šéfové poslanců SPD Radim Fiala a ANO Alena Schillerová.

Cílem schůze je podle ní připravit každého z 2,7 milionu důchodců v průměru o 7000 korun letos a o dalších 12.000 korun v každém dalším roce jejich života. Odmítla hrozbu hospodářských škod, kterými kabinet zdůvodnil žádost o projednání předlohy zrychleně v legislativní nouzi. "Za vlády této koalice si nemůže být nikdo ničím jistý. Zejména majetkem a penězi,“ uvedla Schillerová.

Připomněla pochyby některých senátorů i nastupujícího prezidenta Petra Pavla. "Stále je tady možnost tento návrh stáhnout a jednat s opozicí o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. V opačném případě hrozí blamáž," varovala Schillerová.

Okamura se opětovně věnoval kritice vládní koalice, nově v řeči k programu schůze předčítal z bakalářské práce jednoho ze studentů Právnické fakulty Západočeské univerzity na téma sociálního zabezpečení důchodců. "Já se tady hlásím k tomu, že obstruujeme zákon a že se tady snažíme hodit vidle do toho, aby nebyl přijat," netajil své úmysly předseda SPD. Předseda SPD stejně jako v úterý zopakoval, že vláda chce ušetřit na důchodcích, aby podle něj mohla financovat pomoc Ukrajině a jejím obyvatelům nebo zakoupit vojenské letouny z USA. "Jde o zákeřný útok na lidi, kteří desítky let poctivě pracovali pro český stát, o útok na invalidy, vdovy a vdovce a sirotky," prohlásil Okamura ve vyprázdněném jednacím sále dolní parlamentní komory.

Zatím není zřejmé, kolik poslankyň a poslanců se do debaty o programu schůze, jejímž jediným bodem má být vládní důchodová novela, přihlásí. Předpokládá se, že Sněmovna bude podobně jako o prvním jednacím dnu jednat do 02:00 a poté po přestávce, kterou si vyžádají opoziční kluby ANO a SPD, znovu od časnějšího rána.

Sněmovna odpoledne hlasy koalice rozhodla o tom, že vládní předlohu bude projednávat ve stavu legislativní nouze. Rozhodla o tom přesto, že k tomu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během dvou desítek hodin jednání od úterního zahájení schůze.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Večer se ke slovu dostal Babiš, mluvil o mnoha tématech

Sněmovní řečniště obsadil dnes večer předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. V úvodu vystoupení k návrhu programu mimořádné schůze ke snížení červnové valorizace penzí uvedl, že nemá projev, jen mnoho papírů a podkladů a dotkl se řady témat od důchodů přes ceny energií a program vlády po české předsednictví v Radě Evropské unie.

"Je to skutečně neuvěřitelné, že této vládě stojí za to mít takovou ostudu za směšné peníze," komentoval Babiš vládní návrh na omezení růstu důchodů. "Naši důchodci jsou pro vás škoda?" tázal se někdejší ministerský předseda, který se k řečništi postavil po 19:30.

Kabinet i Českou národní banku vinil z toho, že "ničí ekonomiku", centrální banka navíc podle něho nastavením úrokové sazby s cílem zasáhnout proti vyšší inflaci zničila hypoteční úvěry. "Inflace je v elektřině", prohlásil Babiš a nabádal k úplnému zestátnění energetické firmy ČEZ. "Je to o energii, je to o elektřině, je to o ČEZu," poznamenal.

Předseda ANO se věnoval také situaci v eurozóně. Následně vládu zkritizoval za to, že podle něho nesplnila předvolební sliby a za více než rok ani jednou nevyhodnotila programové prohlášení. K dnešní revizi programu řekl, že kabinet škrtl to málo, co v něm měl pro lidi a podniky. "Co jste jim slíbili, už neplatí. Neuvěřitelné. A normálně jen tak brnkačka," podotkl.

Výsledek českého předsednictví v Radě EU označil šéf ANO za "horší než nula" a za "úplnou katastrofu". Řečnicky se tázal aktuálně nepřítomného premiéra Petra Fialu (ODS), "proč nevybojoval aspoň miliardu eur". Babiš také zkritizoval schválení konkrétního plánu k plnění zelených evropských cílů. "Tam jste podělali, co jste mohli," prohlásil ve zjevně obstrukčním vystoupení.

V jeho další části se Babiš vracel k plánovaným projektům své vlády a s nelibostí komentoval postup její nástupkyně, jež mnoho z nich, jak uvedl, "zařízla".

Sněmovna odpoledne hlasy koalice po 30 hodinách od úterního zahájení jednání rozhodla o tom, že penzijní předlohu projedná ve stavu legislativní nouze. Hlasovala o tom navzdory tomu, že k tématu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během předchozích dvou desítek hodin jednání.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější