Sněmovna prodloužila otcovskou dovolenou, zachovala dětské skupiny

Sněmovna dnes zmírnila podmínky nároku na ošetřovatelské volno a prodloužila otcovskou dovolenou z jednoho na dva týdny. Zachovala také dětské skupiny, které v minulosti vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Předlohy nyní dostanou k posouzení senátoři.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci naopak nedokončili schvalování zvýšení odměn pěstounů a příspěvků na děti takzvaným klokánkům a po sporech ani zpřísnění podmínek pro výplatu dávek v hmotné nouzi, jak je prosazuje opoziční hnutí SPD.

Novela SPD se stala terčem kritiky zejména opozičních Pirátů. Jejich místopředsedkyně Olga Richterová označila změny za "vlka v rouše beránčím", mohou podle ní bezdůvodně poškodit desetitisíce lidí. Předkladatelé si naopak od novely slibují omezení zneužívání dávek lidmi, kteří nechtějí pracovat. Debatu provázelo rovněž obviňování z obstrukcí, a to i v souvislosti s nedokončeným třetím čtením předlohy o růstu pěstounských odměn. Zejména poslanci Pirátů a SPD se přeli o to, kdo za situaci může.

Komunistka Hana Aulická Jírovcová viděla za vývojem sněmovního jednání předvolební kampaň. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mluvila o "blázinci".

Předlohu o ošetřovatelském volnu, za níž stojí vládní ČSSD, i vládní novelu k dětským skupinám poslanci schválili hladce. Sněmovna oba návrhy upravila.

V případě ošetřovatelského volna se zkrátí z týdne na čtyři dny doba, kterou musí člověk, jenž má být ošetřován, strávit v nemocnici. Podmínka hospitalizace se navíc nebude uplatňovat u péče o lidi v konečném stadiu nevyléčitelné nemoci. U otcovské dovolené sociálnědemokratická novela prodlužuje šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové čerpat dávku, o dobu hospitalizace novorozence. Prodloužení otcovské dovolené na 14 dnů Sněmovna do předlohy vložila na návrh skupiny poslanců Pirátů, STAN, ANO, KDU-ČSL, SPD a TOP 09 . U běžného ošetřovného novela rozšiřuje okruh pečujících lidí, u nichž se nevyžaduje soužití s ošetřovaným příbuzným v jedné domácnosti.

Dětské skupiny budou podle schváleného znění předlohy nadále i pro starší děti. Vláda původně navrhovala, aby se přeměnily na jesle, tedy na zařízení pro nejmenší dětí. Novela souvisela s blížícím se koncem financování z unijních peněz. Část opozice mínila, že by její schválení beze změn vedlo k likvidaci dětských skupin. Nově zákon zakotví i jejich financování podle celkové úpravy zákonodárců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů, KDU-ČSL a STAN v návaznosti na normativ pro soukromé mateřské školy. Na děti do tří let by stát nyní dával asi 9600 korun měsíčně a na starší děti zhruba 5600 korun měsíčně. Úhrada rodičů na dítě do tří let by činila nejvýše 4000 korun měsíčně, předloha předpokládá pravidelnou valorizaci. Na starší dítě by hranice platby určena nebyla. Nyní je v provozu přes tisíc skupin s asi 15.000 místy.

Novela také zavede odbornou způsobilost pečujících, a to zdravotnickou pro nejmenší děti a pedagogickou pro starší děti. Upraví také požadavky na prostory, například na jejich požární ochranu. Naopak neobsahuje spornou podmínku jejich dostatečného denního osvětlení.

Poslanci se sešli na dnešní dvojici mimořádných schůzích kvůli opravě části stropu hlavního jednacího sálu v náhradních prostorách takzvané malé Sněmovny. Na stejném místě je v pátek čeká další zvláštní jednání, na němž budou schvalovat mimo jiné dodatečné zvýšení důchodů.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější