Sněmovna projedná souhlas vládě ohledně Agentury EU pro základní práva

Vláda opět požádala Sněmovnu o vyslovení předchozího souhlasu s evropským návrhem na rozšíření působnosti Agentury EU pro základní práva (FRA). Bez souhlasu českého Parlamentu by vláda nemohla s návrhem v Bruselu souhlasit. Vláda už návrh předložila poslancům před volbami, ale ti jej nestihli projednat.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti jej poslancům doporučil schválit. Senát vydal svůj předchozí souhlas v červenci.

Agentura pro základní práva má za úkol poskytovat evropským institucím i členským států nebo úřadům odborné poradenství při provádění práva EU tak, aby dodržovaly základní práva. Týká se to například diskriminace, rasismu a xenofobie, ochrany osobních údajů nebo práv obětí a dětí. Působnost agentury se má nově rozšířit na otázky veškerého práva EU, společnou bezpečnostní a bezpečnostní politiku i na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech.

Základní funkce agentury je poradní a odborná. Agentura nemá vynucovací pravomoci a nezabývá se individuálními stížnostmi, uvedla. Agentura kromě jiného informuje orgány EU, členské státy, kandidátské země a další, ale i veřejnost o dodržování základních práv, jeho nedostatcích a způsobech zlepšení. Sídlí ve Vídni.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že při zřízení agentury se její působnost nevztahovala na bývalý druhý a třetí pilíř práva EU, tedy na zahraniční a bezpečnostní politiku a na policejní nebo justiční spolupráci. "Vstupem Lisabonské smlouvy v platnost však zanikla pilířová struktura práva EU a mezi jeho bývalými pilíři se již tolik nerozlišuje," uvádí důvodová zpráva. Vláda přistoupila na zmíněné rozšíření působnosti agentury a může podpořit i další navrhované změny, stojí v dokumentu. Návrh nemá přímý dopad na státní rozpočet.

Další navrhované změny se týkají například správní rady agentury. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje celková odpovědnost správní rady za fungování a hospodaření agentury, budou nově muset členové plnit i požadavky na schopnosti ve správě a rozpočtu. "Navrhuje se rovněž umožnit opakování funkčního období člena správní rady za členský stát, avšak nikoliv hned po sobě, nýbrž až po funkčním období jiného člena. To ulehčí členským státům hledání kandidátů splňujících i zvýšené nároky na členství," uvádí důvodová zpráva. Funkční období ředitele agentury se prodlouží ze tří na pět let.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Aktualizováno Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Vláda ve středu rozhodne o vyhlášce o povinném očkování

18.01.2022 18:28 Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru…

Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory

18.01.2022 16:55 Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek…

Na doučování získají školy na každého žáka s problémy přes 650 korun

18.01.2022 16:30 Podpora doučování po výuce na dálku by se ve zbytku školního roku měla zaměřit zejména na školy ze…

STAN vrátí všechny dary od firem od voleb, porušení zákona odmítá

18.01.2022 16:16 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Ředitelé škol by mohli vyhlašovat delší volno, nebo distanční studium,…

18.01.2022 16:10 Ředitelé škol by měli mít možnost v případě velkého počtu nakažených učitelů vyhlásit delší…

Farského bude STAN řešit s lídry pětikoalice i Piráty

18.01.2022 15:39 O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v…

Česká armáda se zapojí do největšího cvičení protivzdušné obrany NATO

18.01.2022 15:05 Vojáci protiletadlového oddílu ze Strakonic se zapojí do největšího cvičení pozemní protivzdušné…

Hasiči opět rozvezou miliony testů do škol

18.01.2022 14:43 Hasiči v následujících dvou dnech rozvezou více než 3,5 milionu antigenních testů na koronavirus do…

Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů

18.01.2022 13:54 Aktualizováno Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. Na…

Související:

Nejnovější

reklama