Sněmovna řeší vyslovení nedůvěry vládě více než deset hodin, jednat bude do noci

Sněmovna dnes jedná o návrhu opozičního hnutí ANO o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) zatím přes deset hodin. Večer dostali prostor zejména opoziční řečníci, kteří se zaměřují hlavně na činnost jednotlivých ministrů. Už odpoledne dolní komora rozhodla na základě dohody předsedů klubů o tom, že jednací den se může protáhnout i přes půlnoc. K pokračování běžné diskuse se poslanci dostali po 16:00. Před tím se podobně jako v úterý přes den střídali u řečniště především členové kabinetu. Na jejich vystoupení pak krátce reagovali opoziční zákonodárci. Vystoupit aktuálně chtějí ještě dvě desítky poslanců.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Předseda lidovecké frakce Marek Výborný při předložení návrhu o možnosti nočního jednání nabádal zákonodárce k racionální debatě. "Pevně doufám, že se k hlasování dostaneme dříve, než bude půlnoc," poznamenal. Mezi opozicí to vyvolalo nevoli. Poslanec ANO Jiří Mašek označil Výborného výzvu za absurdní. "Když jsme tady celý minulý den nemohli říct ani slovo, kromě přednostních práv na začátku, tak opravdu mi to nepřipadá korektní," uvedl. Podle Radka Vondráčka (ANO) schůze není čistě o nedůvěře vládě, ale jde o jedinou možnost pro to, aby mohla opozice vystoupit. V souvislosti s projevy ministrů vinil Vondráček koalici z obstrukce.

Mezi prvními vystupovali v běžné diskusi obdobně jako v úterý večer poslanci koaličního hnutí STAN, což Milan Brázdil nazval "vládním okénkem". Petr Letocha (STAN) mimo jiné prohlásil, že jediná vláda, která by mohla získat nedůvěru Sněmovny, je stínová vláda hnutí ANO. Fialův kabinet hájil. "Pokud opozice tvrdí, že vláda pro občany neudělala nic, lže," řekl. "Jsou tady úspěchy, které ministrům nemůže nikdo vzít," dodal.

Poslanec ANO Robert Králíček řekl, že Letochův projev byl plný arogance, urážek a nenávisti. "My fakt nejsme idioti, abychom nevěděli, že nemáme 101 hlasů," podotkl. Jana Pastuchová (ANO) poukazovala na to, že Letocha kabinetu přičítal i věci, na něž neměl vliv. Jmenovala valorizaci důchodů a zavedení takzvaného výchovného.

Králíček zopakoval, že opozice jednání o nedůvěře vyvolala proto, aby vyjádřila svoji nespokojenost nad tím, že koalice jí neumožnila projednat žádné z opozičních témat. Vládní poslanci zase dávají sněmovní jednání do souvislosti s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Andreje Babiše.

Zákonodárci vedli spor i o to, zda vláda a ministři dostatečně navštěvují kraje. Debata se také stočila opět k vládním úvahám o omezování šíření dezinformací. Vondráček kabinet nabádal, aby všechna opatření zrušila a pro vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímu našel jinou práci. "Všechno, co děláte, je cesta do pekla a nemůže to dopadnout dobře," prohlásil.

Další z poslanců ANO Martin Kolovratník vytkl ministerstvu dopravy "pomalé až nulové tempo". "Přešlapujete na místě, nemáte žádný tah na branku," sdělil. Jiří Mašek (ANO) při komentování zdravotnictví podotkl, že na zvládnutí epidemie covidu-19 má zásluhu spíš proměna viru než vláda. Jeho kolega z hnutí Tomáš Helebrant míní, že kabinetu nelze vytknout počet skandálů. Za největší problém vlády pokládá podle něho nedostatečnou a pomalou reakci na energetickou krizi. "Téma této vlády je jednoduché. Vše, co tady zavedly vlády před námi, je špatně. A cíl této vlády? Pořádně si to užít, ať to skončí, jak to skončí," prohlásil ve vystoupení další z poslanců ANO Marek Novák.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková nabídla svůj pohled na práci vlády v sociálních záležitostech, její pracovní rychlost se podle ní nepřibližuje pohybu šneka ve vysoké trávě. "Rok působení současné vlády je tragédií," řekla poslankyně SPD.

Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu…

07.12.2023 20:47 Lékařské odbory podpoří páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s…

Na Hradě se řešila česká zahraniční politika i post velvyslance v Rusku

07.12.2023 13:58 Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších…

Pohonné hmoty v Česku mají nadále zlevňovat

07.12.2023 10:45 V Česku v uplynulém týdnu zlevňovaly pohonné hmoty o desítky haléřů za litr. Ceny benzinu a nafty u…

Ministerstvo oznámilo nejvyšší nominální navýšení minimální mzdy

06.12.2023 11:21 Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení…

Exprezident Klaus musel být hospitalizován s těžkým covidem

05.12.2023 15:52 Bývalý prezident Václav Klaus musel být v uplynulých dnech hospitalizován s onemocněním covid-19.…

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji nechtějí

05.12.2023 10:16 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců…

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Související:

Nejnovější