Vodáci budou moci zřejmě plout po vybraných úsecích tuzemských řek až s půl promile alkoholu v krvi bez hrozby pokuty. Do novely zákona o vnitrozemské plavbě to dnes po rozsáhlé debatě zastánců a odpůrců vložila Sněmovna na návrh svého hospodářského výboru. Návrh musí ještě posoudit Senát. Návrh počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.
Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Zároveň se bude vztahovat pouze na vůdce malých plavidel bez motoru. Odpůrci varovali, že prolomení nulové tolerance se může rozšířit i na další dopravní prostředky.
V minulém volebním období se stejný návrh objevil také, nebyl ale úspěšný. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes řekl, že jeho úřad s nynějším návrhem souhlasí. Pro pozměňovací návrh hlasovalo 85 poslanců, proti jich bylo 34. Pro návrh byli hlavně poslanci ODS, SPD, TOP 09 a Piráti. Poslanci ostatních klubů nebyli jednotní; část z nich byla pro, část proti. Zákon má vstoupit v účinnost prvním dnem třetího měsíce po vyhlášení ve Sbírce, což by mohlo být až začátkem příštího roku.
Spoluautor návrhu Vojtěch Munzar (ODS) dnes zopakoval, že návrh nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání. "Tolerancí půl promile z nikoho nesnímáme žádnou odpovědnost," argumentoval ministr Kupka. Pokud zákon víc odpovídá realitě a životu, pak může mít nějaký respekt, míní. "Návrh není generálním pardonem pro opilce," řekl poslanec Munzar. Jde podle něj o ochranu těch, kteří to s pitím nepřehánějí.
Proti toleranci alkoholu se vyslovil například poslanec STAN Martin Exner. Popisoval svoje letošní zážitky ze sjíždění Vltavy, kde podle něj vodáci požívali alkohol nezřízeně. Uvedl, že neviděl žádné kontroly na alkohol. "Pokud napíšeme takový zákon a nebudeme ho vymáhat, tak jenom zaplevelíme náš právní řád," dodal. Také Vladimír Zlínský (SPD) varoval, že již nyní jezdí někteří vodáci značně opilí a ohrožují ostatní. Za zachování nulové tolerance se vyslovila i Zuzana Ožanová (ANO). "Z hlediska bezpečnosti je vhodné udržet si naši nulu na vodě, na silnici i ve vzduchu," argumentovala. Varovala, že za chvíli by mohli požadovat prolomení nulové tolerance třeba piloti rekreačních letadel. Rovněž její stranický kolega Milan Feranec varoval, že jde o prolomení nulové tolerance. "Tím otevřeme Pandořinu skříňku, přijdou další," upozorňoval.
"Dneska je tolerance nula, přesto se tam dějí tyhle věci," reagoval předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS). Návrh podle něj umožní dát si jedno nebo dvě piva slušným lidem.
Poslanci dnes do novely vložili i další pozměňovací návrhy. Posunuli lhůtu pro výměnu již propadlých průkazů pro vůdce malých plavidel o rok. Místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) zdůraznil, že těchto průkazů je velmi mnoho, a upozornil, že by zbytečně propadly. Státní plavební správa také podle dalšího přijatého návrhu nebude muset šetřit nehody malých plavidel bez vlastního pohonu, tedy kánoí a raftů.
Je to několik týdnů, co Bolek Polívka pořádně vyděsil fanoušky kolapsem během divadelního představení. Vyšetření pak u uznávaného umělce odhalilo jistý problém. Populární herec se tak v poslední době držel v ústraní. Na konci listopadu se ale konečně objevil ve společnosti.
Policie ve středu odpoledne evakuovala jednu ze základních škol v Uherském Brodě ve Zlínském kraji. Důvodem byla přítomnost nebezpečné látky, kterou musel zajistit pyrotechnik. Budovu opustily stovky lidí. Událost je předmětem vyšetřování.
Nejznámější český MMA zápasník Jiří Procházka se těší na novou životní kapitolu. Bude totiž otcem, což odhalil teprve o víkendu. Přesto již prozradil pohlaví miminka, které čeká jeho partnerka. Sportovec také promluvil o výběru jména pro dítě.
Bývalý poslanec Dominik Feri si již odpykal polovinu tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. Podle dostupných informací požádal o předčasné propuštění. Rozhodnutí by mělo padnout na začátku příštího roku.
Český šoubyznys přichází o jeden z ostře sledovaných párů. Zdeněk Polívka ve středu zničehonic oznámil, že se rozešel s Lucií Vondráčkovou. Z jeho slov vyplývá, že si výrazně oddechl. Mediální tlak mu totiž nebyl příjemný.
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Mnoho Čechů je zvyklých jezdit do práce a cestu trávit ve společnosti Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. V posledních dnech se posluchači museli obejít bez druhého jmenovaného, který v nemocnici bojuje s nespecifikovanou nemocí. Dnes je však překvapila i Marešova absence.
Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů.
Bylo to v listopadu rovných 20 let, co se na obrazovce České televize poprvé objevila talk show Všechnopárty. Její hlavní postavou je samozřejmě Karel Šíp, který věří, že bude pokračovat i příští rok. Moderátor a bavič ostatně říká, že ho výroba populárního pořadu stále baví.
Letošní Vánoce už jsou na dohled, máme za sebou první adventní neděli. Meteorologové již o víkendu nastínili, jaká je pravděpodobnost toho, že v Česku bude o svátcích ležet sníh i v nížinách. V nejnovějším měsíčním výhledu pak naznačili, jaké počasí se kolem Štědrého dne očekává.
I prosinec má oslavence v řadách celebrit. V úterý slaví moderátor Libor Bouček, jenž letos dosáhl půlkulatin. Při této příležitosti dal jasně najevo, že nejdůležitější je pro něj v současnosti rodina.
Na Pražském hradě v úterý pokračovaly schůzky prezidenta Petra Pavla s kandidáty na členy příští vlády. Hlava státu se poté souhrnně vyjádřila ke všem dosavadním rozhovorům. Dnes mluvil Pavel s Lubomírem Metnarem, Zuzanou Schwarz Bařtipánovou a Ivanem Bednárikem.