Sněmovna je proti Havlíčkově kandidatuře na předsedu komory

Sněmovna se postavila proti kandidatuře vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) do funkce předsedy dolní komory kvůli neslučitelnosti funkcí. Uvedla, že s nominací nesouhlasí pro nesoulad s příslušným ústavním článkem. Podle předkladatele návrhu Zbyňka Stanjury (ODS) to znamená, že Havlíčkovo jméno nebude uvedeno na hlasovacím lístku.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Do dnešní tajné volby tak půjde jen kandidátka sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Pro Stanjurův návrh hlasovalo všech 104 poslanců vnikající vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty ze 196 přítomných. Sněmovna předtím odmítla návrh předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové, podle něho měla souhlasit s tím, že Havlíček je do funkce předsedy a také do orgánů dolní komory volitelný. Návrh získal podporu 93 poslanců ANO a SPD, pro hlasoval i jeden občanský demokrat.

Klub ANO si následně vzal 45minutovou přestávku. Volba předsedy by tak měla začít po 18:15.

Hlasování o Havlíčkově připuštění do volby předsedy Sněmovny doporučila plénu volební komise na základě stanoviska sněmovních legislativců. Ústava uvádí, že poslanec, který je členem vlády, nesmí být mimo jiné členem předsednictva dolní komory. Poslanec ODS Marek Benda uvedl, že jde o nevolitelnost. Aby mohl Havlíček do volby jít, muselo by podle stanoviska jeho členství v kabinetu předem zaniknout.

"Hnutí ANO si mohlo vybrat kohokoli, ale nemůže si vybrat někoho, o kterém ústava říká, že předsedou Sněmovny být nemůže," řekl dlouholetý poslanec Benda. Připomněl, že ČSSD do čela Sněmovny nominovala v roce 2006 Miloslava Vlčka kvůli tomu, že tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek jako premiér kandidovat nemohl ze stejných důvodů, z jakých nyní není přípustná Havlíčkova kandidatura.

Pekarová Adamová ve svém nominačním projevu řekla mimo jiné, že by zastupovala všechny poslance, nejen ty ze svého klubu. Chce, aby poslanci fungovali v duchu spolupráce. Ocenila i bývalého předsedu Radka Vondráčka (ANO) za to, jak vedl sněmovní schůze. Z hlediska procesního byl podle ní profesionál. Na závěr svého projevu řekla, že umí zpívat a zpívala v několika sborech. "Na kytaru bohužel neumím," řekla v narážce na několik let starou událost, kdy fotografie zachytily Vondráčka s kytarou, jak hraje a zpívá na předsednickém pultu ve Sněmovně.

Hlasování o Havlíčkovi předcházela více než čtyřhodinová debata, v níž zástupci ANO vyzdvihovali Havlíčka, zpochybňovali výklad ústavy, podle níž člen ústavy nemůže být členem vedení Parlamentu, a zpochybňovali kvality Pekarové Adamové. Jana Černochová (ODS) na adresu kritiček šéfky TOP 09 prohlásila, že jí "nesahají ani po kotníky". Rozhořčilo to mimo jiné Janu Pastuchovou (ANO), která poukázala na svou praxi zdravotnické záchranářky.

Zákonodárci ANO v diskusi také kritizovali postup koaliční většiny při rozdělování funkcí ve Sněmovně a zpochybňovali vznik jejích poslaneckých klubů.

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman prý Lipavskému jen naznačil, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Prezident Zeman znovu odložil předávání státních vyznamenání

08.12.2021 17:56 Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Plaga prozradil, kdy nejspíš dojde k předvánočnímu testování školáků

08.12.2021 17:27 Předvánoční testování žáků antigenními testy na covid-19 se podle ministra školství v demisi…

Síkela jednal se Zemanem o podnikání, Green Dealu i výstavbě jaderného…

08.12.2021 17:11 Kandidát Starostů a nezávislých (STAN) na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela diskutoval dnes…

Členové Pirátů míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta na…

08.12.2021 15:49 Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta…

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní…

08.12.2021 15:06 Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, jež budou…

Související:

Nejnovější

reklama