Sněmovna jedná víc než osm hodin, protahuje se i debata o prvním ze zákonů

Sněmovna dnes debatuje víc než osm hodin, z toho přes tři hodiny poslanci jednají o prvním z bodů na programu schůze. Jde o poslanecký návrh upravující administrativu podpory obnovitelných zdrojů. Předtím pět hodin diskutovali o programu schůze. Projednávání prvního bodu se bude zřejmě protahovat. Po zhruba dvouhodinovém vystoupení prvního z řečníků, kterým byl zástupce klubu ANO Roman Kubíček, se poslanci dostali do rozepře kvůli obstrukcím.

Poslanecká sněmovna

Kubíček v rozpravě k návrhu zákona přednášel stanovisko svého klubu. Hned v úvodu projevu upozornil, že bude hovořit dlouze. "Koho to nebude zajímat, může si skočit na oběd, časnou večeři, budu mluvit dlouze, ale k tématu. Budu se dotýkat energetiky," řekl Kubíček, který je spolupředkladatelem návrhu novely. Hovořil mimo jiné o energetické chudobě i o tom, jak k jejímu řešení přistupují evropské země.

Do rozpravy se přihlásilo sedm poslanců. Sněmovna dnes na návrh koaličních stran schválila, že může o návrzích debatovat a hlasovat i přes půlnoc.

Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), který je pod návrhem podepsán stejně jako Kubíček, po jeho řeči vyzval poslance, aby ze sebe nedělali hlupáky, pokud budou obstruovat svůj vlastní návrh. V narážce se pak zmínil o městečku Kosmonosy a tamním "speciálním zařízení“. V Kosmonosích na Mladoboleslavsku sídlí psychiatrická nemocnice. Za to se mu dostalo kritiky například od poslankyně ANO Jany Pastuchové. "Běžte se podávat, jací lidé tam leží. Že vám není hanba," vzkázala mu.

Poslankyně ANO Berenika Peštová obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Adamce vyzval, aby mu řekl jediný racionální důvod, proč je tento zákon zařazen na aktuální mimořádnou schůzi. Podle něj na tuto schůzi projednávaná novela nepatří. "Že člověk obstruuje svoje vlastní návrhy, to jsem zažil už taky," dodal Vondráček.

"Cílem návrhu je doplnit výrobce, dovozce a dodavatele paliv z biomasy mezi povinné osoby pro dokládání kritérií udržitelnosti a umožnit jim prokazovat i plnění čestným prohlášením a použít přechodné období, kdy lze plnění kritérií takto považovat do konce roku 2022," popsal návrh novely Adamec. Řekl také, že návrh poslanců je reakcí na dosud nevydané prováděcí akty Evropské komise k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu.

Pod předlohou je podepsána šestice poslanců ze šesti sněmovních klubů. Vláda sice s návrhem vyslovila souhlas, ale vytkla mu legislativně-technické nedostatky. Tyto nedostatky by se podle vlády daly opravit. Sněmovna má návrh schvalovat ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Adamec varoval, že pokud se dnes návrh nepodaří schválit, nastanou značné problémy.

Sněmovna omezila řečnickou dobu k novele zákona o podporovaných zdrojích

Sněmovna dnes večer na návrh vládní koalice omezila řečnickou dobu poslanců v rozpravě k poslanecké novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Poslanci budou smět promluvit nejvýše dvakrát deset minut. Poslanci projednávají tuto novelu jako první bod dnešní mimořádné schůze Sněmovny a debatují o ní už víc než čtyři hodiny. Předtím pět hodin diskutovali, než schválili program schůze. Zkrácení doby pro vystoupení navrhl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný a obvinil opozici z obstrukcí.

Sněmovna neschválila protinávrh předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové omezit dobu k vystoupení na dvakrát 30 minut. "Je zjevné, že opozice přistoupila k projednávání této schůze s vysoce obstrukčním přístupem,“ prohlásil Výborný. Například poslankyně ANO Jana Pastuchová předtím ve svém projevu hovořila mimo jiné o počtu stanic záchranné zdravotnické pomoci. Předsedkyně výboru pro veřejnou správu a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovořila o cenách stavebních hmot. Její stranická kolegyně Margita Balaštíková mluvila o významu bioplynových stanic.

Poslanec KDU-ČSL David Šimek v reakci na projevy poslanců ANO vyzval předsedajícího, aby hlídal, zda řečníci hovoří k tématu. Poslankyně ANO Berenika Peštová však již předtím obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Jako první k novele vystoupil se zhruba dvouhodinovým projevem poslanec ANO Roman Kubíček, který přednášel stanovisko svého klubu.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější