Sněmovna zřejmě schválí předlohu, podle níž obchodníci nabízející zboží ve slevě budou muset nově uvádět i cenu, za kterou výrobek prodávali v předchozím období. Vládní novela o ochraně spotřebitele také prodlouží ze 14 dnů na 30 dnů lhůtu, v níž je možné odstoupit od smlouvy o koupi uzavřené například na prodejní akci.
Poslanci budou zřejmě ještě na nynější schůzi hlasovat o trojici pozměňovacích návrhů Karla Haase (ODS), které některá ustanovení zpřesňují. Novela přebírá pravidla nových evropských nařízení a má spolu s dalšími změnami posílit ochranu spotřebitele.
Haasovy úpravy se týkají regulace nevyžádaných obchodních sdělení a prokazování odstoupení od smlouvy, tak aby se spotřebitel nedostal do důkazní nouze. Další pozměňovací návrh zasahuje do změn pro uzavírání smluv ústně po telefonu. Prodávající ji bude muset podle novely zaslat v textové podobě, platná bude až ve chvíli, kdy ji spotřebitel podepíše nebo odešle svůj souhlas s ní v elektronické podobě. Haas chce výjimku pro případy, kdy podnikatel kontaktuje spotřebitele výslovně na jeho žádost, nebo pokud se nabídka týká změny již dříve uzavřené smlouvy.
U slevy budou obchodníci muset podle předlohy nově uvádět, za jakou nejnižší cenu před prvním uplatněním akce produkt nabízeli v období ne kratším než 30 dnů. Pokud zboží nabízeli kratší dobu, budou uvádět nejnižší cenu za uplynulou dobu. Má to zabránit klamání spotřebitelů ohledně výše údajné slevy. Opatření se ale nebude vztahovat například na věrnostní programy nebo na reklamy, kde se obchodníci chlubí obecně nízkými cenami. Nebude se vztahovat ale ani na potraviny a další zboží, které rychle podléhá zkáze nebo s krátkou dobou spotřeby.
Spotřebitel poškozený nekalou praktikou prodejce by měl mít nově právo vedle nároků plynoucích z občanského zákoníku také odstoupit do 90 dnů od smlouvy. Mohl by také požadovat přiměřené snížení ceny. Od smlouvy by nemohl odstoupit, pokud by prodávající prokázal, že je to vzhledem k závažnosti nekalé praktiky nepřiměřené.
V případě recenzí budou prodejci povinni zajistit pro spotřebitele jasnou informaci, že hodnocení udělili skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili nebo ho užili. Zveřejňování falešných recenzí bude podle novely nekalou obchodní praktikou stejně jako tvrzení, že recenze pochází od spotřebitelů, kteří výrobek zakoupili, aniž by prodávající toto tvrzení jakkoli ověřil či zajistil, že je pravdivé. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno také jednání, kdy poskytovatel on-line tržiště umístí na přední pozice seznamu výsledků vyhledávání produkt, který tam umístil za úplatu, a zákazníka na placenou reklamu neupozorní.
Deštivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Podle ČHMÚ.cz se ale bouřky vrátí už jen ojediněle.
Po třech dnech intenzivního pátrání ukončili portugalští a němečtí vyšetřovatelé nejnovější prohledávání terénu v oblasti u města Praia da Luz v Algarve. Právě tam v roce 2007 zmizela tehdy tříletá Madeleine McCannová během rodinné dovolené, zatímco její rodiče byli na večeři nedaleko.
Čekání fanoušků na nového Jamese Bonda se sice ještě úplně nenaplnilo, ale britsko-americké studio Amazon MGM odhalilo první oficiální podobu agenta 007 od konce éry Daniela Craiga. A překvapivě se nejedná o film, nýbrž o videohru. Titul s názvem 007: First Light, který vyjde v roce 2026, představuje mladého Jamese Bonda – a ztvární ho irský herec Patrick Gibson.
Tomáš Vartecký a krasavice? Řeč v tomto případě není o jeho manželce ani o bývalé partnerce, kterou byla oblíbená zpěvačka Anna K. Kytarista se vrátil na sociální sítě, z nichž předtím zmizel, specifickým způsobem.
Kriminalisté se v Pardubickém kraji zabývají případem násilné smrti ženy. Dva podezřelí byli zadrženi. Podle dostupných informací bylo tělo oběti nalezeno v lese na Chrudimsku. Jedním ze zadržených má být člen její rodiny.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Prvního společného potomka se dočkal známý herecký pár. Sympatická herečka Martina Babišová přivedla na svět miminko, jehož otcem je její kolega Kryštof Bartoš, jenž se v očích televizních diváků proslavil v seriálu Devadesátky.
V Česku dnes od 16 hodin hrozí další bouřky, zejména v oblasti na východě území republiky. V atmosféře je opět velký potenciál na vývoj velmi silných bouří, konstatovali meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti.
Měsíc zbývá do zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Ten už proběhne bez osobní přítomnosti prezidenta Jiřího Bartošky, který před necelým měsícem zemřel. Na tuto výraznou osobnost se pochopitelně bude v lázeňském městě na západě Čech vzpomínat.
Americký prezident Donald Trump nařídil vyšetřit jednání jeho předchůdce Joea Bidena během jeho prezidentství. Údajně ho podezírá ze spiknutí s cílem klamat veřejnost o duševním stavu bývalého prezidenta.
Mahulena Bočanová oznámila fanouškům na začátku června smutnou zprávu. Domácnost známé herečky přišla o člena rodiny, kterého měli velmi rádi i její příznivci. Bočanovou to velmi zasáhlo.
Vláda i Bezpečnostní rada státu se ve středu zabývaly podezřelým darem bitcoinů pro český stát. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se kabinet usnesl, že ministerstvo spravedlnosti musí předložit časový sled událostí vedoucích k uzavření smlouvy. Bezpečnostní rada státu má projednat s ředitelem Bezpečnostní informační služby veškeré dostupné informace k případu.
Jakub Prachař má podle všeho na svědomí velký skandál na palubě letadla, které vůbec poprvé letělo z Prahy do Abú Dhabí. Podle očitých svědků skončil po konfliktu s jiným cestujícím v poutech. Přihlížet tomu měl i Prachařův dobrý kamarád Libor Bouček.