Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna patrně navrhne prezidentu Miloši Zemanovi šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů nebo ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Prezident už sedmkrát odmítl Koudelku jmenovat na návrh vlád do hodnosti generála.
V předběžném seznamu adeptů na nejvyšší ocenění, jak jej dnes projednal organizační výbor, figuruje také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zeman už začátkem března oznámil, že se tomuto návrhu rozhodl vyhovět.
Nominace už dříve posoudil příslušný sněmovní podvýbor. Organizační výbor je neměnil, sdělil ČTK místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Předběžný seznam čítá 34 jmen a ještě jej bude schvalovat plénum. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi, který návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.
Ke sněmovním kandidátům na Řád Tomáše Garrigua Masaryka zřejmě bude patřit dlouholetá ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Milena Černá, která zemřela loni v září. Na medaili Za hrdinství Sněmovna pravděpodobně nominuje dobrovolné hasiče Jaroslava Filu a Marka Vrbu, kteří zahynuli loni při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Mezi navrženými patrně bude i trojice dobrovolných hasičů Jaroslav Bolfík, Radim Lískovec a Jakub Mrákava za pomoc lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě. Na udělení medaile Za zásluhy by dolní komora mohla Zemanovi nabídnout posmrtně básníka a překladatele Jana Zábranu, badatele Jaroslava Čvančaru, trumpetistu a zakladatele dechové kapely Moravanka Jana Slabáka a muzikologa a skladatele Miloše Štědroně.
Odbojová skupina bratří Mašínů by mohla být ve hře znovu po několika letech, v minulosti její členy navrhoval na ocenění Senát. Jde o Josefa Mašína a posmrtně o Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu. Loni figurovali členové skupiny na předběžném seznamu podvýboru na medaili Za hrdinství, organizační výbor je vyřadil. Individuální snahu poslance ODS Pavla Žáčka, aby se mezi kandidáty vrátili, pak plénum neschválilo. Koudelku loni dolní komora neúspěšně navrhovala na medaili Za zásluhy.
Manžel britské glamour modelky Katie Price, podnikatel Lee Andrews, opět rozvířil vody mediálního světa svým nejnovějším ambiciózním prohlášením. Tentokrát tvrdí, že podal nabídku na odkoupení většinového podílu v prestižním fotbalovém klubu Chelsea FC. Klub z anglické Premier League v současnosti vlastní konsorcium BlueCo pod vedením amerického miliardáře Todda Boehlyho, které jej v roce 2022 pořídilo za rekordních 4,25 miliardy liber.
Víkend, který právě začíná, sice nebude tak teplý jako předchozí velikonoční, ale předpověď alespoň slibuje výrazně lepší počasí než v pátek. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Česku i na Slovensku je ostře sledovanou kauzou rozpad manželství Karlose Vémoly a jeho ženy Lely. Dvojice ho oznámila před Velikonocemi, takže jde stále o čerstvou záležitost. Pravdou ale je, že se k dramatu delší dobu schylovalo.
I v dubnu by hnutí ANO jasně vyhrálo v případných sněmovních volbách, ale ve Sněmovně by mělo o jednoho partnera méně. Poslanecká křesla by si rozdělilo jen pět uskupení, Motoristé by neuspěli. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz.
Politické diskuze na internetu jsou někdy velmi vášnivé. Slavný režisér Jan Hřebejk se rozhodl zastat prezidenta Petra Pavla, když naznačil, že vlastně neexistuje důvod ho kritizovat. Otřel se při té příležitosti o poslance Filipa Turka (Motoristé), který si to nenechal líbit.
Výjimečného dárku k narozeninám se dočkala Michaela Kuklová. Sice ji známe především jako herečku, ale středeční oslavenkyně je ve volném čase nadšenou malířkou. A právě k tomuto jejímu koníčku se dárek váže.
Hodně se napsalo o přítomnosti Leonarda DiCapria v Česku, kde se slavný herec ocitl kvůli natáčení nového filmu. Lidé se na sociálních sítích snažili jiným namluvit, jak ho potkali. Teď už by takovým nikdo věřit neměl. Natáčení u nás totiž vyvrcholilo.
Po hvězdných účastnících a porotě přichází čas profesionálních tanečníků. StarDance v pátek odhalila jméno prvního z nich, ale zatím neprozradila, s kým bude dotyčná osoba tančit na parketu před televizními kamerami.
Ve věku 75 let zemřel známý polárník Miroslav Jakeš. Tělo dobrodruha se našlo v ledovcové trhlině na Špicberkách, oznámil to úřad zdejšího guvernéra. Jakeš se proslavil například tím, že v roce 1993 jako první český občan dosáhl na lyžích severního pólu.
Jsou lidé, kteří neradi přiznávají, že se mýlí. Agátě Hanychové se v jednom ohledu stalo, že nedělala správnou věc. Otcové jejích dětí ji na to přitom upozorňovali. V čem jim nakonec musela dát za pravdu?
Natálie Jirásková by se měla připravit na zástup nápadníků a ctitelů, kteří budou usilovat o její srdce. Nic jiného se ani nedá očekávat poté, co kráska potvrdila, že momentálně nikoho nemá. Mužům ale zároveň dala jasně najevo, čím ji mohou odradit.
Česko dnes čeká zajímavá meteorologická situace. O Velikonocích vystoupaly teploty nad 20 stupňů, nyní by se opět i v nížinách mohly objevit sněhové vločky. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.