Sněmovní debata k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) trvá nepřetržitě 20 hodin. U řečniště se nad ránem střídali s kritickými příspěvky opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD, která schůzi vyvolala. Počet zákonodárců přihlášených do debaty rychle klesal, někteří přihlášky stáhli. Po nich si vzal opět slovo někdejší ministerský předseda, lídr ANO Andrej Babiš. Ohradil se proti čtvrtečnímu Fialovu vyjádření, že se nynější schůzí snaží zakrýt své osobní problémy.
Obžalovaný Babiš řekl, že se na soud v dotačním případu Čapí hnízdo těší. Začne za deset dní. "Konečně se všichni dozví, jak to u nás funguje, ten polistopadový kartel, stíhání na objednávku," prohlásil. Kauzu znovu označil za vylhanou. "My jsme se sešli kvůli tomu, že vy jste totálně neschopná vláda," zdůraznil Babiš. Po něm chce vystoupit ještě několik řečníků, například předseda SPD Tomio Okamura.
Řadoví poslanci bez přednostního řečnického práva k vystoupení dostali až po více než 13,5 hodinách od čtvrtečního zahájení jednání. Předtím mluvila vedle opozičních lídrů i část ministrů. Hovořili o svých dosavadních krocích i plánech do budoucna.
Opoziční projevy se týkají zejména energetické krize, zdražování nebo afér kolem koaličního hnutí STAN. Jeden z nejkratších příspěvků zazněl z úst Milana Brázdila (ANO). "Vy ministři, kteří jdete proti lidem této vlasti, vy vlastizrádná vládo, moji důvěru jste nedostali a nedostanete," prohlásil.
Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) soudí, že za vyvolání hlasování o nedůvěře si mohou představitelé koalice sami. Poukazoval na to, že vládní tábor neumožnil konání mimořádných schůzí ke kauzám STAN a k řešení vysokých cen energií. "Umíte jenom válcovat," vzkázal koalici.
Další poslanec ANO Marek Novák charakterizoval politiku Fialova kabinetu jako mlhavé proklamace, nekonečné analyzování a vysílání signálů. "Kauzy ohrožující bezpečnost státu naprosto ignorujete," řekl v souvislosti s aférou kolem kontaktů již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s Michalem Redlem stíhaným v pražském korupčním případu Dozimetr. Novák také uvedl, že arogance zaslepila vládu natolik, že není schopná obyčejné obyvatele ani vnímat.
Radek Koten z SPD prohlásil, že vláda jen pomlouvá ty země, které energetickou krizi úspěšně vyřešily. Sama je podle něj neúspěšná a bez naděje na úspěch, protože evropské řešení vysokých cen energií neexistuje. "Vy jste právě ti, kteří generujete Ruské federaci enormní zisky z prodeje plynu a vlastně je podporujete, enormním způsobem, a tvrdíte pravý opak," dodal.
Vláda mohla podle Karly Maříkové (SPD) zastropovat ceny energií nebo snížit daň z přidané hodnoty, když odborníci předpokládali zdražování už od ledna. "V naší zemi pod vaší vládou rychle chudne úplně každý," řekla. Fialu označila Maříková za nejslabšího premiéra od pádu socialismu. Jan Síla (SPD) varoval, že místo prosperity se Česko dočká skutečné chudoby. "Pokud se národ nevzpamatuje a nedá sbohem diktátu této vlády řízené z Bruselu, budeme svědky likvidace ekonomiky České republiky," prohlásil. Podle Vladimíry Lesenské (SPD) kabinet stále přesvědčuje o své nekompetentnosti reálně lidem pomoci a srozumitelně a nepohrdavě s nimi komunikovat. "Spoléháte se na nějaký zázrak, který ale nepřijde," uvedl další z poslanců SPD Jan Hrnčíř.
Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že kabinet důvěru dolní komory neztratí. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.