Sněmovní komise pro kontrolu BIS projedná Zemanovy stížnosti

Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní iniciativy projedná tvrzení prezidenta Miloše Zemana, že civilní kontrarozvědka neplní jeho úkoly.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Jde hlavně o tvrzení Hradu z konce srpna, že ředitel BIS Michal Koudelka od roku 2018 neodpověděl na dotaz prezidenta, zda civilní kontrarozvědka při použití odposlechů na spolupracovníky prezidenta zjistila konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Komise toto téma projedná z vlastní iniciativy, uvedl Bělobrádek. Zdůvodnil to tím, že komise si nechala vypracovat právní analýzu, ze které vyplynulo, že je povinností komise se tím zabývat. "My jsme žádný podnět nedostali oficiálně. Nicméně v tisku se objevilo obvinění, že prezident republiky může ze zákona dávat úkoly a že Bezpečnostní informační služba tyto úkoly neplní," popsal. "Je to závažné obvinění a my jsme si udělali právní analýzu. A ta hovoří o tom, že se tím komise zabývat má," řekl.

Na dotaz ČTK Bělobrádek potvrdil, že má na mysli prohlášení Hradu z 26. srpna. Prezidentská kancelář tehdy obvinila ředitele Koudelku z toho, že dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky kontrarozvědky zneužívá ke shromažďování informací pro svou potřebu. Prohřešek spatřuje prezidentská kancelář hlavně v tom, že Koudelka od roku 2018 neodpověděl na dotaz prezidenta, zda BIS při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. "V rozporu se zákonem nedostal prezident na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí," stojí v prohlášení ze srpna.

Toto prohlášení navazovalo na předchozí prezidentovo vyjádření pro Blesk, podle kterého se v minulosti dozvěděl o odposleších nasazených na lidi v jeho nejbližším okolí. Sněmovní komise pro BIS, která je ze zákona jejím kontrolním orgánem, se tím v srpnu zabývala. Koudelka tehdy podle Bělobrádka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů, ani že nezažil nátlak na ukončení sledování.

Na pozvánce na jednání komise na webu Sněmovny je uveden bod "podnět Kanceláře prezidenta republiky". Zasedání komise bude neveřejné a uskuteční se v sídle BIS. Bělobrádek potvrdil, že jednání se zúčastní i ředitel Koudelka. Poslanci budou projednávat hlavně zprávu o činnosti BIS za loňský rok. Probírat budou také informace, které jim ředitel BIS podle zákona předkládá, jako je třeba zpráva o použití zpravodajských prostředků v uzavřených případech nebo počet případů použití zpravodajské techniky, ve kterých je Bezpečnostní informační služba činná.

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama