Sněmovní komisi pro kontrolu BIS opět povede Bělobrádek

Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby povede i v nynějším volebním období Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Stejného předsedu jako v minulém období mají po dnešní sněmovní tajné volbě i dvě další komise. Opoziční hnutí SPD nepovede jako jediná sněmovní strana žádnou ze 13 stálých komisí. Počet komisí je stejný jako v uplynulém volebním období. Ve volbě byl vždy jen jeden kandidát.

Pavel Bělobrádek

Předsedou komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů se opět stal Jiří Mašek (ANO) a komise pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů Karel Krejza (ODS). Komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu, kterou v minulém období řídil Miloslav Rozner (SPD), povede Martin Major z ODS. SPD měla také předsedu komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, vedl ji Pavel Jelínek. Nyní poslanci zvolili jejím šéfem Petra Letochu (STAN).

Do čela komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Sněmovna zvolila Roberta Králíčka (ANO). V minulém volebním období ji vedl předseda STAN Vít Rakušan, který se stane ministrem vnitra v nové vládě Petra Fialy (ODS). Králíček řídil v minulém období komisi pro hybridní hrozby. Jejím předsedou nyní poslanci zvolili Lukáše Vlčka (STAN). Komisi pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace bude řídit Taťána Malá (ANO), a to po Pavlu Blažkovi (ODS), který bude v nové vládě ministrem spravedlnosti.

Předsedou komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu, kterou v minulém období vedl František Vácha, Sněmovna zvolila Michala Zunu (oba TOP 09). Komisi pro kontrolu použití odposlechů bude řídit Klára Kocmanová, v minulém období ji vedl Tomáš Vymazal (oba Piráti).

Do čela sněmovní ústavní komise poslanci zvolili Josefa Cogana (STAN) a do čela komise pro práci sněmovní kanceláře Stanislava Blahu (ODS). V uplynulých čtyřech letech tyto komise vedli Kateřina Valachová (ČSSD) a Pavel Kováčik (KSČM), tedy zástupci stran, které v říjnových volbách neuspěly. Předsedkyní komise pro rodinu poslanci zvolili Marii Jílkovou (KDU-ČSL). Naposledy řídil obdobnou komisi Aleš Juchelka (ANO), který je nyní předsedou volebního výboru.

Sněmovna volila také vedoucí parlamentních delegací. Delegaci do Meziparlamentní unie povede Viktor Vojtko (STAN), do Parlamentního shromáždění NATO Jiří Horák (KDU-ČSL), do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Jan Bauer (ODS) a do Středoevropské iniciativy Jan Kubík (ANO).

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Související:

Nejnovější